Kiedy pryszcze znikają - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Metody Pozbywania Się

Jak wyciskać pryszcze?

Kiedy dojdzie już do sytuacji, w której uznasz, że wyciskanie pryszczy i wągrów to konieczność, pamiętaj o kilku zasadach. Oto one:

  • Do samodzielnego usunięcia nadają się wyłącznie wypryski z jasnożółtym, ropnym czubkiem na powierzchni skóry.
  • Przed podjęciem działania dokładnie zdezynfekuj dłonie.
  • Następnie, aby ułatwić sobie usunięcie krosty, możesz ostrożnie ogrzać skórę wokół niej. Ciepły kompres, np. ze sterylnej gazy lub wacika potrafi ułatwić zadanie. Koniecznie zrezygnuj z popularnej parówki mającej na celu rozpulchnienie skóry. Gorąca para to zagrożenie dla naczynek krwionośnych.
  • Przetrzyj skórę środkiem do dezynfekcji lub tonikiem antybakteryjnym.
  • Dobrym sposobem na to, jak wyciskać pryszcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia to użycie chusteczki higienicznej. Warstwa „materiału” zabezpieczy skórę przed urazem. Nie używaj paznokci czy ostrych narzędzi! Nawet kiedy masz pod ręką sterylną igłę, zrezygnuj z niej. Uszkodzenie naskórka przyniesie dużo większe szkody niż pozostawienie krosty samej sobie.
  • Postaraj się pozbyć zawartości wyprysku możliwie delikatnie. Kiedy zauważysz, że na chusteczce pojawiła się krew czy płyn (osocze) to sygnał, że należy skończyć
  • Po wszystkim, jak najszybciej, sięgnij po środek dezynfekujący i przetrzyj nim skórę.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji i tylko zaskórników. Za to bezwzględnie zrezygnuj z wyciskania krost z zawartością ropną i łojową, które znajdują się głęboko pod skórą. Aby się do nich dostać, musiałabyś rozerwać naskórek z użyciem dużej siły, co grozi powstaniem rany, a później blizny. Nawet w przypadku „zwyczajnych” wyprysków wyciskanie ich zawartości nie powinno wejść Ci w nawyk. Zdecydowanie należy sięgnąć po przebadane dermatologicznie preparaty pielęgnacyjne! Kosmetyki na trądzik z linii DermoPure wchodzące w skład oferty Eucerin odpowiadają na potrzeby bardzo wymagającej skóry.

Czy pryszcze powinno się wyciskać?

Z reguły odpowiedź na pytanie, czy wyciskać pryszcze, brzmi negatywnie. Wynika to z faktu, że w ich wnętrzu znajduje się treść pełna bakterii, którą bardzo łatwo przenieść w inne rejony skóry twarzy. W rozważaniach na temat, czy wyciskać pryszcze czy nie, należy przywołać jeszcze jedną kwestię. Otóż nieumiejętne pozbywanie się krost może doprowadzić do powstawania blizn. Czasami na tyle poważnych, że poradzi sobie z nimi jedynie laser! Jak widać, wyciskanie pryszczy ropnych czy jakichkolwiek innych zmian to dość ryzykowna procedura, z którą zdecydowanie najlepiej poradzi sobie kosmetolog. Co jednak, kiedy dostęp do profesjonalnej usługi nie wchodzi w grę? Czy pryszcze powinno się wyciskać samodzielnie w wyjątkowych sytuacjach?

Musisz mieć świadomość, że wyciskanie pryszczy na twarzy, może mieć przykre konsekwencje, gdy znajdują się one w tzw. trójkącie śmierci. To obszar od kącika do kącika ust w linii prostej, sięgający aż do nasady nosa, dokładnie między oczami. Ta część twarzy jest bardzo mocno unaczyniona i poprzez naczynia krwionośne łączy się z siecią naczyń w mózgu, a te z zatoką jamistą. Kiedy bakterie przedostaną się do naczyń, infekcja szybko się rozprzestrzeni. To może doprowadzić do zapalenia zatoki jamistej lub opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo groźne są zapalne ropne krosty, a także czyraki w okolicy górnej wargi oraz tuż pod nosem. Ostry stan zapalny mieszka włosowego oraz znajdujących się w jego pobliżu tkanek to często początek bardzo groźnych infekcji. Często wywołuje je gronkowiec złocisty, co bywa na tyle niebezpieczne, że wymaga wizyty u dermatologa.

Jak pozbyć się pryszczy?

Ogólny przepis na pryszcze i nie tylko to: ograniczenie sytuacji stresowych, kontrolowanie poziomu hormonów, stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla problematycznej skóry kosmetyków, utrzymywanie zdrowej diety, a także zwracanie uwagi na warunki zewnętrzne. Warto także zażywać dobre suplementy diety, jak chociażby tabletki Royal Skin 500. Ponieważ jednak zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach – stąd takie określenie jak mapa pryszczy – powód i sposób zwalczania mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pojawiają się krosty.

Pryszcze na czole

Nadmierna ilość wyprysków na czole może sugerować, że praca naszego układu trawiennego jest zaburzona. Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów – natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian. Pryszcze na czole często są też spowodowane stresem i ogólnym zmęczeniem. Szczególnie uciążliwe są pryszcze między brwiami.

Pryszcze na policzkach

Pryszcze na policzkach zazwyczaj wiążą się z układem pokarmowym. Może to być nietolerancja jakiegoś składnika odżywczego czy zaburzona praca jelita grubego. Powodu należy też szukać w reakcji alergicznej.

Pryszcze na nosie

Nasz nos stale jest zaczerwieniony i pełen krost? Powodów może być kilka. W ten sposób objawiają się zaburzenia w pracy trzustki, dodatkowo nasza skóra reaguje w ten sposób, jeśli organizm nie radzi sobie z tłuszczem, cukrem czy innymi składnikami. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania. Zbyt wysoki cholesterol bądź poziom cukru może być odpowiedzialny za zmiany skórne.

Pryszcze wokół ust

Ropne pryszcze tworzące się w pobliżu ust są z reguły wynikiem niewłaściwej higieny. Dlatego ważne jest, by zawsze dokładnie myć nie tylko ręce, ale także owoce i warzywa, które planujemy zjeść. Osoby ze skłonnościami do pryszczy powinny pilnować się, by w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszone są zarazki. Prowadzi to zarówno do powstawania nowych niedoskonałości, jak i zaognienia tych już istniejących.

Podsumowując, jeśli obawiasz się, że goląc włoski, spotęgujesz jeszcze bardziej swój problem nadmiernego owłosienia powyższe informacje, przedstawią prawdziwe informacje i obalą dotychczasowe mity dotyczące usuwania włosków.

Czytaj dalej...

Chiński masaż Wuchu, masaż jadeitowym Gua-Sha czy jeżykami do akupresury twarzy, których nauczysz się na zajęciach metody Yogatwarzy, w sposób niemalże niezauważalny usuwają martwe komórki z powierzchni skóry tak, że nie ma żadnego powodu stosować dodatkowych, dość inwazyjnych zabiegów, do których należy mikrodermabrazja.

Czytaj dalej...

Przyczyną wypadania włosów może być zatrucie toksycznymi substancjami, na przykład metalami ciężkimi, głównie ołowiem i rtęcią pamiętajmy, że wszystkie takie szkodliwe substancje odkładają się między innymi we włosach.

Czytaj dalej...

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym , a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.

Czytaj dalej...