Choroba pasożytnicza skóry - Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Choroby pasożytnicze skóry (świerzb i wszawica)

Wszawica jest wywoływana przez wesz ludzką. W zależności od miejsca pasożytowania wszawicę dzielimy na głowową, odzieżową i łonową.

Wesz ludzka jest stawonogiem. Dorosłe osobniki, których wielkość może dochodzić do 4,7 mm poruszają się za pomocą trzech par odnóży zakończonych pojedynczym pazurem. Wyspecjalizowane aparaty ssąco-kłujące umożliwiają żywienie się krwią człowieka. Samica pasożyta składa około 100 jaj zwanych gnidami, które są mocowane specjalną wydzieliną u nasady włosa lub ubrania. W efekcie metody usunięcia jaj, takie jak wyczesywanie włosów lub mycie ich wodą i szamponami nie daje oczekiwanych rezultatów.

Wszawica rozprzestrzenia się przez kontakt fizyczny – bezpośrednio z zakażonym człowiekiem lub pośrednio przez przedmioty w jego otoczeniu. Wszawica głowowa i łonowa nie ma bezpośredniego związku ze złym stanem higienicznym. Wszawica głowowa występuje często epidemicznie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest to związane z typowymi zachowaniami dla tej grupy wiekowej tj. gry zespołowe, wspólna zabawa i zajęcia. Zakażenie przez wesz łonową następuje najczęściej podczas stosunku płciowego. Natomiast wesz odzieżowa jest związana ze złymi warunkami sanitarnymi. Przytwierdza się do ubrania i bielizny, a na skórę człowieka przechodzi wyłącznie, by się pożywić. Wszy odzieżowe mogą przenosić inne choroby tj. dur plamisty lub riketsjozy.

Jakie są objawy?

Objawy wszawicy są związane z ukłuciem skóry przez pasożyta. Towarzyszy temu silny świąd. Ciągłe drapanie skóry prowadzi do powstawania sączących się nadżerek, które mogą się pokrywać strupem lub ulec wtórnej infekcji bakteryjnej. W przypadku wszawicy głowowej we włosach skóry głowy można dostrzec jaja wielkości główki od szpilki, przytwierdzone do nasady włosa. Dorosłe osobniki są trudniej dostrzegalne ze względu na fakt, że szybko się przemieszczają.

Wesz łonowa najczęściej bytuje w okolicy łonowej, chociaż może występować też na skórze krocza, ud, brzucha, a nawet na rzęsach czy brwiach. Natomiast zmiany skórne we wszawicy odzieżowej występują głównie w okolicy karku i grzbietu.

Halucynoza pasożytnicza - przyczyny i czynniki ryzyka

Halucynoza pasożytnicza najczęściej jest rozpoznawana u samotnych kobiet w podeszłym wieku, żyjących często w izolacji społecznej, o niskim statusie socjoekonomicznym, niskim wykształceniu.

Tego typu halucynoza u osób młodszych zwykle jest wynikiem zażywania narkotyków - kokainy (tzw. kokainowe robaczki) i innych.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że urojenia mogą stanowić interpretację urojeniową doznań fizjologicznych, np. świądu i innych dolegliwości uwarunkowanych zmianami skórnymi w przebiegu chorób, takich jak cukrzyca, hipowitaminoza, niedokrwistość, odczyny uczuleniowe.

Choroba ta pojawić się może też w przebiegu nie tylko chorób organicznych, lecz także schizofrenii i zaburzeń afektywnych. Najczęściej towarzyszy jej depresja.

Zakażenie tasiemcem – jakie są objawy?

Tasiemce zasiedlają zazwyczaj układ pokarmowy człowieka, gdzie mogą się rozwijać, osiągając nawet kilkanaście metrów długości. Te pasożyty dzieli się na:

  • tasiemce nieuzbrojone - często znajdują się one w niezbadanym lub poddanym niedostatecznej obróbce termicznej mięsie wołowym. Osoba, która jest zakażona tym typem tasiemca może mieć dolegliwości związane z utratą wagi, bólami brzucha, biegunkami oraz stanami zapalnymi jelit.
  • tasiemce uzbrojone - często znajdują się one w zarażonym mięsie wieprzowym. W tym wypadku możliwe jest również zarażenie się jajami tasiemca, które mogą rozwijać się w mięśniach i narządach wewnętrznych jako larwy wągry (groźna dla życia wągrzycę).
  • tasiemce bąblowce – niebezpieczny pasożyt występujący u zwierząt , takich jak: psy, lisy czy wilki. Człowiek może zarazić się jego jajami głównie przez kontakt ze zwierzęciem. Dochodzi wtedy do rozwinięcia się larwy (często dużych rozmiarów) w wątrobie, mózgu lub oku.

Coraz częściej mówi się, że jaja tasiemca można kupić przez internet. Wiele osób uważa, zwłaszcza nastolatki, że zarażenie się jajami tasiemca jest dobrym sposobem na szybki spadek masy ciała. Nieprawda! Zarażenie się tasiemcem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Jedna z analiz wykonanych na potrzeby rozprawy doktorskiej przygotowywanej w Narodowym Instytucie Onkologii wykazała, że wśród 117 pacjentów leczonych w latach 1980 - 2005 w krakowskim centrum onkologii im.

Czytaj dalej...

Wśród najczęstszych czynników wywołujących objawy pokrzywki wymienia się ostre infekcje, procesy autoimmunologiczne, zakażenia pasożytnicze zwłaszcza pasożyty u dzieci , ekspozycję na alergeny, zimno, ciepło, ucisk, tarcie, wibracje i niektóre leki.

Czytaj dalej...

Ostatecznie jednak zamiast działania na własną rękę lepiej stosować wskazaną przez lekarza, a dodatkowo dostarczać organizmowi wartościowych witamin i minerałów zawartych w odpowiednio zbilansowanej diecie oraz suplementach diety.

Czytaj dalej...

W łuszczycy skóry głowy stosuje się lotiony, szampony bez drażniących substancji i żele o działaniu keratolitycznym oraz oliwkę z kwasem salicylowym , którą można na noc wetrzeć w skórę głowy, a następnie obwiązać ręcznikiem lub folią.

Czytaj dalej...