"Klujące włosy łonowe - Przyczyny, Skutki i Rozwiązania"
Wszy łonowe (wszawica łonowa) - objawy
Wszy łonowe pasożytują najczęściej na:
- skórze okolicy łonowej,
- wewnętrznych powierzchniach ud,
- pod pachami,
- w owłosionych rejonach klatki piersiowej,
- na rzęsach,
- brwiach,
- w zaroście twarzy.
Czasami bywają też znajdowane wszy we włosach okolicy skroniowej. Może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak u dzieci, w związku z brakiem owłosienia na ciele i zarostu na twarzy, lokuje się w rejonie rzęs i brwi.
Wszawica łonowa jest obecnie chorobą rzadką. Zwykle kojarzona bywa (podobnie jak wszawica odzieżowa) z chorobami włóczęgów. Pojawienie się tych wszy świadczy o dużym zaniedbaniu i całkowitym braku higieny.
W miejscu wstrzyknięcia toksycznego jadu pojawiają się na skórze błękitne plamy, które świadczą o hemolizie (rozpadzie) czerwonych krwinek. Zmianom skórnym nieodłącznie towarzyszy świąd, który może doprowadzić do nadkażeń wtórnych na skutek zadrapań.
Metody zwalczania są analogiczne jak przy wszawicy głowowej. Jednak szczególnie nieprzyjemne i trudne do usunięcia są wszy, które ulokowały się w rejonie rzęs. W ich zwalczaniu bywa wykorzystywana czasami fototerapia laserem argonowym.
Wszy łonowe
Jakiś czas temu znalazłem wesz łonową na swoim ciele, niedaleko genitaliów, nie mam pojęcia, skąd ona się tam wzięła. Jak się ich pozbyć?
dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Do zarażenia wszawicą łonową dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, aczkolwiek jaja mogą być przenoszone także przez odzież, pościel czy używanie tych samych ręczników. W leczeniu wszawicy łonowej stosuje się preparaty zawierające lindan, dimetikon czy permetrynę.
Włoski łonowe u dziecka. Skąd się biorą?
Zauważyłam u swojej 7-letniej córki kilka włosków łonowych. Zaniepokoiło mnie to, przecież to chyba za wcześnie? Czy może to być efekt jakoś zaburzeń hormonalnych lub innych nieprawidłowości czy po prostu tak wcześnie zaczęło się dojrzewanie? Pati
Włosy łonowe uwidaczniają się najczęściej w okresie dojrzewania płciowego czyli wtedy, gdy w życiu człowieka pojawiają się zmiany fizyczne i psychiczne. Proces ten u dziewczynek i chłopców rozpoczyna się między 6. a 8. rokiem życia (faza utajona).
Wszy ludzkie - we włosach, łonowe, odzieżowe
Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy - te, które występują we włosach (na głowie), wszy łonowe i wszy odzieżowe. Wszy najczęściej wywołują chorobę o nazwie wszawica, jednak niektóre z nich mogą być przyczyną znacznie poważniejszych schodzeń, m.in. duru. Sprawdź, jakie są rodzaje wszy i jakie są objawy chorób przez nie wywoływanych.
Spis treści
- Wszy - jak wyglądają?
- Wszy - gdzie występują?
- Wszy głowowe (wszawica głowowa) - objawy, zakażenie
- Wszy łonowe (wszawica łonowa) - objawy
- Wszy odzieżowe - gdzie bytują?
- Jakie choroby przenoszą wszy?
Wszawica to coraz powszechniejszy problem dotykający najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziny.
Wszy to krwiopijne pasożyty, które żerują na ciele człowieka i zwierząt. Wszy ludzkie dzielimy na trzy rodzaje:
- wesz głowowa (Pediculus humanus capitis)
- wesz łonowa (Pediculus humanus pubis)
- wesz odzieżowa (Pediculus humanus vestimenti)
Co ciekawe, wszy ludzkie nie bytują na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie trzeba przeglądać ich sierści.
Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?
Wrastający włos to taki, który po depilacji nie wyrasta na powierzchnię skóry, tylko rośnie w bok i wrasta znowu w skórę. W efekcie powstaje swędzący i bolący guzek. Problem ten często spotykany jest w okolicach intymnych, gdyż włosy łonowe jako włosy kręcone wrastają częściej niż włosy proste. Nasze ciało traktuje wrastający włos jako coś obcego i w większości przypadków samo radzi sobie z wypchnięciem go na powierzchnię. Można mu w tym nieco pomóc, ale przede wszystkim nie należy szkodzić. Próby wyciskania czy innego rodzaju podrażniania wrastającego włosa mogą prowadzić do infekcji.
- Należy na jakiś czas zaprzestać depilacji i podrażniania skóry.
- Zmiękczać skórę za pomocą ciepłych kompresów.
- Robić peelingi, aby pomóc włosowi wydostać się na powierzchnię.
- Stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, który oczyszcza mieszki włosowe i łagodzi stany zapalne.
- Jeśli problem nie znika, należy udać się do lekarza dermatologa.
Problemowi wrastających włosów można zapobiec dzięki odpowiedniej depilacji. Przede wszystkim należy pamiętać o peelingu przed usuwaniem włosów łonowych. Jeśli chcemy te rejony zachować w wyjątkowo dobrym zdrowiu i kondycji to nie oszczędzajmy naturalnych produktów pielęgnacyjnych, takich jak olejków czy produktów z kwasem salicylowym w przypadku podrażnień i stanów zapalnych mieszków włosowych. Warto dbać o skórę i włosy łonowe między depilacjami, aby sam proces depilacji przebiegał bez problemów.

Wszy głowowe (wszawica głowowa) - objawy, zakażenie
Wszawica głowowa najczęściej rozpoznawana jest u dzieci w wieku 3-12 lat. Sprzyjają temu "kontaktowe” zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne. Wszy nie skaczą i nie pływają, dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt lub przez zakażone przedmioty: szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, pościel, materace itd.
Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyćRozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
- swędzące grudki zapalne w miejscach ukłuć (samo ukłucie nie jest bolesne),
- swędzenie,
- zaczerwienienie skóry głowy, szczególnie przy linii włosów i za uszami,
- włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.
Dorosłe wszy i nimfy mogą być słabo widoczne (znajdują się za uszami, na ciemieniu i potylicy). Widoczne gnidy są:
- małe, owalne, szarobiałe
- przyklejone do włosa blisko nasady
- nie dają się wytrząsnąć, oddzielić palcami
Leczeniu należy poddać nie tylko chorego, ale i jego rodzinę.
Jak rozpoznać wszy u dziecka?
materiał partnera
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty przeciwko wszawicy. Warto jest wybrać ten o potwierdzonej skuteczności i dobrej tolerancji dla dziecka, np. NYDA express 50ml przeciw wszom i gnidom (wyrób medyczny). To preparat na wszy i gnidy, którego skuteczność jest potwierdzona badaniami. Eliminuje pasożyty już po 10 min, wystarczy jedna aplikacja. Ekspresowe działanie to wygoda stosowania dla Ciebie i Twojego dziecka. NYDA express nie zawiera neurotoksycznych insektycydów, jest bardzo dobrze tolerowana przez wrażliwą skórę dzieci. Specjalna formuła ułatwia wyczesywanie martwych pasożytów z włosów, przez co kuracja nie jest męcząca dla dzieci.
