Przeszczep włosów Kolasinskiego - Nowa Nadzieja na Pełną Fryzurę

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Jeśli przeciwwskazania nie występują i jesteśmy gotowi do tego, by uzyskać bujną czuprynę na głowie, udajemy się na zabieg. Z lekarzem wyznaczamy nową linię włosów na czole, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt – linię lekarz rysuje przed operacją. Zabieg przeszczepu włosów trwa od 1 godziny do nawet 3,5 godzin – w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia bez włosów, ile jest implantów, jak gęsto zażyczyliśmy sobie ich umieszczenie, a także jaką lekarz stosuje technikę i ile mamy lat. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, więc zaraz po nim można udać się do domu. Znieczulenie ogólne nie jest stosowane przy przeszczepie włosów, ale wyjątkiem są dzieci.

Jak przebiega zabieg? Po wyznaczeniu linii włosów przy czole, goli się włosy na potylicy w miejscu, z którego ma być pobrany pasek owłosionej skóry – ma on zwykle 0,5-1 cm. Przed pobraniem paska oczywiście zostajemy miejscowo znieczuleni. Pasek dzielony jest następnie na implanty, które zawierają od 1 do 3 mieszków włosowych. Nie trzeba obawiać się blizny po pobranym pasku, gdyż ma ona zwykle milimetr szerokości, dzięki czemu z powodzeniem schowa się ona później pod włosami. Implanty są następnie wszczepiane we wcześniej przygotowane kanaliki.

Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oraz zasinienie. Może też dojść do tego niewielki ból, ale zwykle pacjent po zabiegu dostaje od lekarza odpowiednie środki łagodzące te objawy i zapobiegające infekcji, m.in. leki przeciwbólowe i neomycynę, a także plastry żelowe do wykonywania zimnych okładów na łagodzenie obrzęków. Po kilku dnia (niekiedy do tygodnia), niekorzystne objawy powinny minąć, a strupki z miejsc, w których były wykonywane nakłucia, odpadną.

Przeszczep włosów – o zabiegu

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Wykonywany jest z następujących powodów:

  • Łysienie androgenowe u mężczyzn
  • Łysienie androgenowe u kobiet
  • Łysienie pourazowe
  • Łysienie po oparzeniach
  • Łysienie po napromieniowaniu
  • Łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy – po ich wyleczeniu
  • Blizny pooperacyjne
  • Uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
  • Ubytki owłosienie w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
  • Ubytki owłosienia okolicy łonowej
  • Rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej u transwestytów

Przeszczep włosów został pierwszy raz opisany w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, który powszechnie jest uznawany za pioniera tej dziedziny chirurgii w świecie.

Przeszczepy włosów stosowane przez Orentreicha miały średnicę 4-5 mm i w dzisiejszej ocenie dawały mało estetyczny efekt.

W 1981 roku Rolf Nordsrtom jako pierwszy w świecie opisał zastosowanie mikroprzeszczepów. Pozwoliły one na znaczną poprawę efektów estetycznych leczenia.

W 1984 roku Headington jako pierwszy opisał zespoły mieszkowe – follicular units. W latach 90-tych XX wieku operacje z zastosowaniem zespołów mieszkowych zyskały coraz większą popularność i dziś stanowią jedną z czołowych metod wykonywania operacji przeszczepu włosów.

W 1984 roku jako pierwszy w Polsce zabieg przeszczepu włosów wykonał dr Jerzy Kolasiński.

Rodzaje łysienia

Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.

Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.

Łysienie androgenowe u kobiet

Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.

  • silny stres,
  • uraz lub operacja,
  • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
  • poród i związane z nim wahania hormonalne,
  • brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych),
  • choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.

Łysienie plackowate

O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.

Powrót do normy

Okres powrotu do pełnej sprawności wynosi od kilku do kilkunastu dni.

W zależności od rodzaju pracy możesz do niej powrócić po jednym do dwóch tygodni.

Nasz chirurg poinformuje Cię kiedy będziesz mógł rozpocząć ćwiczenia fizyczne.

Po upływie tygodnia od zabiegu zaczną odpadać strupki pokrywające przeszczepy. Stosowanie wówczas masaży z użyciem oliwki dziecięcej znacznie przyspiesza ten proces, a jednocześnie zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy. Nasz chirurg dokładnie omówi z Tobą zasady pielęgnacji okolicy operowanej.

Nowe włosy zaczynają rosnąć po upływie trzech miesięcy. Szybkość wzrostu wynosi najczęściej 1 cm na miesiąc. Stąd zauważalnych efektów możesz spodziewać się po upływie 5-6 miesięcy.

W przypadku wykonywania przeszczepów w obszarze głowy o przerzedzonym owłosieniu może wystąpić również zjawisko umiarkowanego wypadania dotychczas rosnących włosów. Aby ograniczyć tę reakcję zalecane jest stosowanie przed zabiegiem 2-5% Regainy (Loxonu) i ewentualnie Propecji. Uzasadnione jest również takie leczenie po operacji. Nasz chirurg dokładnie omówi z Tobą zasady postępowania w takich sytuacjach.

Blizna pooperacyjna będzie początkowo twardsza i różowa. W ciągu kilku miesięcy blizna mięknie i staje się blada. Mimo, że zawsze po operacji pozostaje blizna, jednak jej kierunek i lokalizacja powodują, że jest najczęściej niezauważalna.

Należy pamiętać, że na proces leczenia składają się wielokrotnie dwie- trzy operacje. Jeśli bowiem podczas pierwszego zabiegu pokryta zostanie cała łysina, to dzięki kolejnemu zabiegowi uzyskuje się jednak lepszą gęstość wzrostu włosów.

Podczas konsultacji wstępnej nasz chirurg poinformuję Ci o założeniach dotyczących leczenia, w tym o liczbie planowanych zabiegów.

Jerzy Kolasiński w 2018 roku jako pierwszy Polak otrzymał prestiżową nagrodę Platinum Follicle Award przyznawaną za znaczący wkład w rozwój i dokonania w dziedzinie nauki oraz edukacji na rzecz International Society of Hair Restoration Surgery.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...

Pierwszy zarejestrowany w Warszawie członek ISHRS organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów potwierdza, że jest on uznawany za eksperta w swoim fachu na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej...

Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu DHT a to hormon, który niszczy mieszki włosowe.

Czytaj dalej...