Przyczyny częstego wypadania włosów - W poszukiwaniu zdrowej i pięknej głowy włosów

Utrata włosów w wyniku stresu

Stres fizyczny także może prowadzić do wypadania włosów: Zwłaszcza uprawianie sportów, niedobór snu i praca na zmiany. Napięcie w pracy lub problemy rodzinne także wpływają na psychikę i są przyczyną stresu. Jeśli utrzymuje się on na wysokim poziomie przez tygodnie lub miesiące, stanowi duże wyzwanie dla Twojego organizmu.

Stres – na przykład poprzez ciężki wysiłek sportowy, nadmierny trening sprawnościowy czy uprawianie sportów wyczynowych – zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu. W takim jednak przypadku energia nie dociera do cebulek włosowych, gdyż potrzebna jest w innych miejscach w organizmie. Cebulki nie dostają zatem potrzebnych im składników. Możliwe długofalowe konsekwencje to: przerzedzanie się włosów i ich utrata.

Dziedzicznemu czy wynikającemu ze stresu wypadaniu włosów można jednak zapobiegać. Poniżej opisujemy dwa rodzaje wypadania włosów. Jest to patologiczne wypadanie włosów, które należy leczyć medycznie:

Wypadanie włosów – przyczyny, diagnoza, skuteczne sposoby

Wielu z nas dotyczy nadmierne wypadanie włosów, które jest problemem natury zdrowotnej i estetycznej. Zdrowe i gęste włosy są jednym z atrybutów docenianych przez płeć przeciwną. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Specjaliści wyróżniają wiele przyczyn wypadania włosów, które można skutecznie leczyć.

Włosy charakteryzuje złożona budowa, w którą wchodzą łodygi, korzenie włosa i mieszek włosowy. To właśnie mieszek napędza wzrost włosów. Znajduje się w środkowej warstwie skóry, a odżywiany jest przez bogato unaczynioną brodawkę. Każdy człowiek ma przeciętnie od 85 tys. do 140 tys. włosów, a rozwój mieszków włosowych rozpoczyna się już w życiu płodowym. Gdy płód ma około 60 dni zaczynają tworzyć się na jego głowie mieszki włosowe. Wzrost włosa nie jest ciągłym procesem, a charakteryzują go 3 różne fazy. Podczas upływu lat cykle te powtarzają się wielokrotnie, natomiast kolejność faz jest stała.

Cykl wzrostu włosa to 3 fazy: wzrostu, zaniku i wypadania. Podczas fazy wzrostu komórki mieszka włosowego dokonują intensywnego podziału, aby produkować nowy włos. Czas trwania fazy wzrostu uwarunkowany jest genetycznie, a jego długość wynosi od 2 do 7 lat. U zdrowego człowieka aż 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu. Druga faza dotyczy zanikania i trwa od 14 do 21 dni. W tym okresie w korzeniu włosa dochodzi do procesów przebudowy.

Macierz włosa zanika, a włos zostaje wypchnięty w kierunku skóry. U przeciętnego pacjenta 3% włosów skóry głowy znajduje się w tej fazie. Ostatnia faza dotyczy włosów całkowicie zrogowaciałych, w których nie zachodzą już procesy przemiany materii. W ciągu 30-90 dni cebulka włosowa staje się cieńsza i dochodzi do jej wypadnięcia podczas szczotkowania lub mycia włosów. Stary włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący włos. W tej fazie znajduje się około 13% włosów skóry głowy zdrowych pacjentów.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Objawy wypadania włosów

Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.

Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.

Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Wypadanie włosów – leczenie

Metod na leczenie wypadających włosów jest wiele, jest bowiem i wiele przyczyn takiego problemu. Znajdziemy tutaj farmaceutyki (pianki, spraye, płyny), które stymulują porost włosów i wzmacniają stare. Niektóre z nich, sterydy, osłabiają działanie hormonów męskich, są przeznaczone tylko dla panów, ale mogą zaburzać poziom libido. Są terapie hormonalne, specjalne wcierki pozwalające dotrzeć głęboko do mieszków, mezoterapia igłowa witaminowa i tlenowa, naświetlania laserem stymulującym wzrost włókien. W pewnych sytuacjach włosy są ponadto przeszczepiane (wykształciła się nawet turystyka z tym związana, kierunkiem jest głównie Turcja) lub zagęszczane niechirurgicznie.

Istnieje także wiele środków do suplementacji stosowanych profilaktycznie przeciw wypadaniu włosów: zawierają cynk, żelazo, witaminę A i C, B7 i B12, kwas foliowy. Do tego dochodzi zbilansowana dieta, redukcja stresu, stosowanie delikatnych środków do pielęgnacji włosów i skóry głowy (dermokosmetyki) czy popularne na przykład w Azji masaże skóry głowy poprawiające krążenie krwi i stymulujące wzrost włosów. Zawsze też można wypróbować „babcine metody” na wypadanie włosów: nakładanie na nie miodu z żółtkami jaj, rozpuszczonych drożdży, żółtka z oliwą lub olejem kokosowym, wcieranie w skórę głowy czosnku. Pomóc mogą też zioła: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec, chmiel, tatarak, korzeń łopianu lub nasturcja.

W przypadku, gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak trycholog, który może zaoferować bardziej zaawansowane metody leczenia, w tym profesjonalne preparaty, peelingi skóry głowy czy specjalistyczne zabiegi stymulujące wzrost włosów.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...