Maść z antybiotykiem na pryszcze - jak działa i kiedy stosować?

Co zapobiega powstawaniu pryszczy?

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że nasz styl życia oraz dieta mają duży wpływ na pojawienie się pryszczy i kondycję naszej skóry. Kluczowe często okazują się:

  1. dieta – należy unikać przede wszystkim produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a więc zwłaszcza słodkich i mocno przetworzonych produktów, a także nabiału czy produktów o dużej zawartości tłuszczów nasyconych. Nasza dieta powinna opierać się na warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych,
  2. nawyki higieniczne – istotne będzie również prawidłowe (nienadmierne) oczyszczanie skóry oraz wykonywanie dokładnego demakijażu. W ten sposób pozbędziemy się nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń i bakterii, a także martwych komórek naskórka, które również przyczyniają się do zmian skórnych,
  3. stres – negatywny wpływ stresu na wygląd naszej cery jest obserwowany u części osób. Wiąże się to z uwalnianiem w momencie stresu określonych hormonów, które mogą pobudzać wydzielanie sebum i rozwój stanów zapalnych,
  4. nawyki związane ze stylem życia – dotyczy to głównie palenia i mocnego opalania skóry, co przyczynia się do większego ryzyka powstawania zmian skórnych. Palenie ma ogólny negatywny wpływ na zdrowie i osłabia również skórę, która znacznie gorzej się regeneruje. Natomiast duża ekspozycja na słońce może wpływać na nasilenie stanów zapalnych i nadprodukcję sebum.

Warto na koniec zaznaczyć, że przyczyny pojawiania się pryszczy na skórze mogą być różne, a problem jest dość złożony. W przypadku różnych osób znaczenie mogą mieć zupełnie inne czynniki, zatem jeżeli tradycyjne metody nie poprawiają kondycji naszej skóry, warto udać się do dermatologa lub innego specjalisty. On udzieli nam profesjonalnej pomocy i wskaże konkretne preparaty dopasowane do naszych potrzeb oraz zabiegi, które poprawią wygląd skóry.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jak leczyć pryszcze?

Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:

  1. nadtlenek benzoilu,
  2. retinoidy,
  3. kwas salicylowy,
  4. azalainian,
  5. antybiotyki.

Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.

Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.

Jaka maść na wypryski? Top produktów, których warto użyć

Zmiany skórne potrafią spędzać sen z powiek niejednej kobiecie – często kupujemy kosmetyki o bogatych składach, które i tak nie przynoszą efektu. Może zamiast kremów warto zatem poszukać dobrej maści na pryszcze i inne wypryski? Preparaty apteczne są nie tylko dość tanie i ogólnodostępne – często zawierają skoncentrowane substancje, więc działają szybko i skutecznie. Co zatem powinna zawierać najlepsza maść na trądzik bez recepty? Jakich składników szukać w preparatach na popularne zmiany skórne? Wyjaśniamy!

Recepturowe maści na pryszcze

Oprócz gotowych preparatów na pryszcze w aptece możemy dostać również inne preparaty na trądzik, które skutecznie zwalczą pryszcze. Istotna jest tu receptura apteczna maści na pryszcze. Najczęściej w ich składzie znajdziemy kwas salicylowy, siarkę strąconą, cynk, rezorcynę, ichtamol czy inne składniki zwalczające trądzik.

Ogromną zaletą recepturowych maści aptecznych na pryszcze jest fakt, że są one przygotowywane zgodnie z indywidualnie dobraną do pacjenta recepturą. Oznacza to, że taka maść będzie miała idealnie dopasowany skład do potrzeb danej skóry, a często będzie zawierać składniki, których nie znajdziemy w produktach gotowych. Jednocześnie zmniejszamy ryzyko alergii, a także działań niepożądanych, ponieważ maść recepturowa na pryszcze nie będzie zawierać zbędnych składników i konserwantów.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym mózgu lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Czytaj dalej...

świąd stóp najczęściej wynika z grzybicy, natomiast świąd skóry nóg może oznaczać zapalenie wątroby stan zapalny objawia się swędzeniem jednocześnie łydek i przedramion; w przypadku żylaków świąd łydek łączy się z zaczerwienieniem i obrzękiem kończyn dolnych.

Czytaj dalej...

Zostawia na skórze tłusty film, ale mnie to nie przeszkadza, nakładam go na noc grubszą warstwę i idę spać Rano skóra jest widocznie nawilżona, a po pewnym czasie zauważyłam, że moje zmarszczki wokół oczu jakby stały się płytsze.

Czytaj dalej...