Blizny przerostowe po trądziku - Jak się ich pozbyć?
Wsparcie medycyny estetycznej w leczeniu blizn
Jeśli samodzielne zabiegi pielęgnacyjne skóry i zabiegi kosmetyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów, problem trądziku oraz pozostałych po nim blizn można rozwiązać za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jako jeden z najskuteczniejszych sposobów redukcji blizn potrądzikowych uznaje się ablacyjny laser frakcyjny. Urządzenie takie emituje energię, która wnika w głąb skóry i pobudza naturalne procesy naprawcze. Pod wpływem podniesionej temperatury dochodzi do odparowania tkanek blizny. Z kolei kontrolowane mikrouszkodzenia stymulują produkcję kolagenu i intensywną regenerację skóry. Zaczynają tworzyć się nowe włókna kolagenowe, które wypełniają miejsce wcześniejszego występowania blizn.
swederm.pl
Domowe sposoby na blizny potrądzikowe
Pamiętajmy o tym, że profesjonalną pielęgnację skóry oraz metody medycyny estetycznej możemy także połączyć z zabiegami, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. W ten sposób nie tylko zadbamy o cerę, na której pojawiły się blizny po trądziku, ale także zapewnimy sobie odrobinę relaksu i wyciszenia. Odpoczynek to ważny element dbania o stan skóry.
Przykładowo możemy dla siebie przygotować maseczkę z produktów, które zazwyczaj posiadamy w swoim domu. Szczególnie popularna jest mieszanka miodu i soku z cytryny, stosowana dwa razy w tygodniu. Alternatywą może być maska przygotowana również z soku z cytryny, ale z dodatkiem cynamonu i oliwy z oliwek. Pomóc może również nakładanie na twarz soku z aloesu lub też naturalnego olejku z zielonej herbaty, które działają kojąco.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Co na blizny po trądziku? Peeling chemiczny
Peeling chemiczny to sposób pozbywania się nie tylko samego trądziku, ale również powstałych w jego wyniku blizn. Taki zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego dermatologa. Pamiętajmy jednak, że peeling to metoda inwazyjna, na którą powinniśmy się zdecydować w chwili, kiedy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Peeling powstaje na bazie kwasów, np. kwasu salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Cały proces nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ powoduje ból, a zabieg należy co jakiś czas powtarzać, by osiągnąć pożądany rezultat. Mimo to peelingi chemiczne cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy cery trądzikowej. Zwężają pory, likwidują przebarwienia oraz normalizują ilość produkowanego sebum. Peeling zatem nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa także profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.
Warto pamiętać, że efekty po przebytym zabiegu są w pełni widoczne dopiero po kilku dniach, nie bezpośrednio po jego wykonaniu.
Peelingi chemiczne to nie jedyne rozwiązanie z zakresu dermatologii czy też medycyny estetycznej, które może nam umożliwić zredukowanie blizn po trądziku. Istnieją inne zabiegi, które również mogą przynieść spodziewany rezultat. To zdecydowanie najpopularniejszych należą:
- laseroterapia – wykonywana zazwyczaj przy pomocy laserów frakcyjnych (zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych). Światło pochodzące z lasera wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i tym samym stymulując wzrost nowych. Korzystanie z takiego zabiegu jest bezpieczne, a przy tym skuteczne, jednak trzeba go kilkukrotnie powtórzyć, żeby rzeczywiście przyniósł pożądane efekty,
- mikrodermabrazja – w tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub korundową. Zabieg polega zatem na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Warto mieć na uwadze, że mikrodermabrazja może nie pomóc w przypadku bardziej głębokich blizn,
- dermabrazja – mocniejsza, bardziej intensywna wersja mikrodermabrazji. W tym przypadku ścierana jest nie tylko wierzchnia warstwa naskórka, ale także skóra właściwa, aż do warstwy brodawkowej.
