Podskórne grudki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Twarde grudki pod skórą, czyli jak rozpoznać, kiedy to banał, a kiedy poważny problem
Wiele osób napotka grudki pod skórą w ciągu swojego życia. Bardzo często jest to zupełnie niegroźna formacja, ale warto się nimi zainteresować.
Guzki, grudki lub narośla pod skórą nie są niczym niezwykłym. Grudki pod skórą mogą pojawiać się z wielu powodów.
Do bardziej niepewnych przyczyn należą torbiele naskórkowe, które najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi i tułowiu.
Mogą to być również tłuszczaki, które powstają z tkanki tłuszczowej , która rośnie pod skórą i tworzy wybrzuszenie.
Doktor Cynthia Cobb wyjaśnia, że może to być również dermatofibroma, rogowiak kolczystokomórkowy, ropień skóry, obrzęk węzłów chłonnych czy przepuklina.
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
Kamica przewodowa Kamica przewodowa to obecność kamieni (złogów) żółciowych w drogach żółciowych. Kamienie w przewodach żółciowych pochodzą najczęściej z pęcherzyka żółciowego lub tworzą się w samych drogach żółciowych, powodując zablokowanie przepływu żółci.
Świerzbiączka guzkowa Świerzbiączka guzkowa jest niespecyficzną reakcją na drapanie, mogącą wystąpić we wszystkich jednostkach chorobowych, powodujących świąd. Może rozwinąć się również na podłożu samouszkodzeń skóry, gdzie zazwyczaj nie występuje świąd.
Rak pęcherzyka żółciowego Rak pęcherzyka żółciowego w większości przypadków wykrywany jest przypadkowo w badaniu histopatologicznym pęcherzyka usuniętego z powodu kamicy. Niestety przeważająca większość rozpoznawanych guzów pęcherzyka żółciowego jest nieoperacyjna.
Świąd Świąd to nieprzyjemne uczucie wyzwalające potrzebę drapania się. Jest to dość częsta dolegliwość, która przeważnie okazuje się niegroźna. Jeśli świąd dotyczy tylko określonego fragmentu ciała, to zazwyczaj jest spowodowany chorobą skóry. Świąd całego ciała może być spowodowany chorobą ogólnoustrojową.
Wyprysk potnicowy Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego jest świąd i symetrycznie, głęboko osadzone pęcherzyki zajmujące skórę dłoni i podeszew stóp. Typowym umiejscowieniem zmian skórnych są boczne powierzchnie drugiego i piątego palca ręki. Na stopach wyprysk potnicowy obejmuje częściej łuk stopy niż palce.

Czym są grudki perliste prącia?
Grudki perliste prącia (z ang. pearly penile papules, PPP) to małe (0,5–4 mm), zbudowane z normalnych komórek nabłonka, przybierające kopulasty lub wydłużony kształt zmiany w kolorze perłowo-cielistym lub białym. Ich najczęstszą lokalizacją jest korona żołędzi prącia i rowek zażołędny. Mają tendencję do ustawiania się w rzędach. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca ustalona. Perliste grudki prącia to problem dotykający zwłaszcza chłopców w okresie dojrzewania, mężczyzn nieobrzezanych i rasy czarnej.
Perliste grudki prącia są wiotkie, nie sączą się, nie pękają i są bezbolesne, ale mogą być źródłem dyskomfortu. W większości przypadków powiększają się podczas erekcji. Nie można się nimi zarazić w trakcie kontaktów seksualnych. Nie pojawiają się w wyniku procesu chorobowego, a określane są jako zmienność osobnicza.
Grudki perliste i kłykciny kończyste to jednostki chorobowe, których rozróżnienie nastręcza niekiedy mnóstwo trudności. Kłykciny kończyste, nazywane także brodawkami płciowymi, są zmianami grudkowymi będącymi kliniczną manifestacją zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (z ang. human papilloma virus, HPV). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku plamek Fordyce’a, które mają postać białych, małych ziarenek o średnicy 1–3 mm.