Leki przeciwhistaminowe - Skuteczne Środki na Świąd Skóry

Jakie skutki uboczne dają leki przeciwhistaminowe?

Najczęściej zgłaszanym przez pacjentów skutkiem ubocznym przyjmowania leków przeciwhistaminowych starej generacji były senność, osłabienie koncentracji oraz dolegliwości ze strony układu nerwowego i wątroby. Ze względu na zaburzenia koncentracji i wpływ na szybkość reakcji ich stosowanie uniemożliwiało prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Długotrwałe przyjmowanie leków starej generacji zwiększało także ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji krwiotwórczych.

W przypadku leków antyhistaminowych nowej generacji nie mamy do czynienia z działaniami niepożądanymi, a jeżeli one występują, to bardzo rzadko. Nie powodują one senności, zaburzeń koncentracji i nie wydłużają czasu reakcji, więc mogą być stosowane np. przez osoby kierujące pojazdami.

Leki na alergie – rodzaje

Jeśli chodzi o leki na alergie, w przypadku alergii skórnej lekami z wyboru są leki antyhistaminowe, które blokują działanie histaminy przez odwracalne łączenie się z jej receptorem. Histamina to substancja, która jest wydzielana przez nasz organizm w odpowiedzi na kontakt z alergenem i odpowiada za większość objawów skórnych, a przede wszystkim za jej uporczywy świąd. Leki antyhistaminowe bez recepty możemy podzielić na trzy kategorie:

  • leki przeciwhistaminowe I generacji – w ich składzie znajduje się przede wszystkim chlorferenamina, hydroksyzyna, clemastinum oraz phenazolinum. Powstały one jako pierwsze leki na alergie, przez co ich stosowanie pomimo dużej skuteczności, niesie ze sobą również różne skutki uboczne.
  • leki przeciwhistaminowe II generacji – to przede wszystkim leki zawierające ceteryzynę oraz loratadynę, ale także preparaty zawierające azelastynę czy mizolastynę. To nowoczesna gama preparatów na alergie, przez co wywołują one znacznie rzadsze i mniej groźne działania niepożądane.
  • Leki przeciwhistaminowe III generacji – należą do nich lewocetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna.

Czym dokładnie różnią się poszczególne generacje?

Domowe sposoby na uczulenia skórne

W trosce o zdrowie skóry pacjentów zmagających się z alergiami istotne jest zastosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Kluczową rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji pełnią emolienty, które nie tylko intensywnie nawilżają, ale również przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Ponadto zaleca się wykorzystanie środków o działaniu antyseptycznym, zawierających nanosrebro czy chlorowodorek oktenidyny, które skutecznie chronią przed infekcjami bakteryjnymi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy skóra jest podrażniona i występuje ryzyko rozdrapywania swędzących zmian. Emolienty są niezbędne w pielęgnacji skóry osób w każdym wieku, od niemowląt po dorosłych, a ich znaczenie rośnie w przypadku diagnozy atopowego zapalenia skóry.

Aby złagodzić uczulenie, warto sięgnąć również po żel z aloesu oraz produkty zawierające pantenol czy alantoinę. Leczenie objawowe alergii skórnej można wesprzeć również poprzez stosowanie takich preparatów jak naturalna maść z rumianku, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W przypadku alergii skórnej warto również rozważyć stosowanie maści dziegciowej, która nie tylko łagodzi stany zapalne i świąd, ale również działa bakteriobójczo. Wśród roślin o udowodnionym działaniu przeciwalergicznym wyróżnia się pachnotkę zwyczajną, z której wyciąg jest dostępny w formie tabletek w aptekach.

Rola histaminy w procesie alergicznym

Histamina to substancja, która pełni funkcję mediatora reakcji alergicznej. Oznacza to, że jest wydzielana w wyniku kontaktu z alergenem. Histamina znajduje się niemal we wszystkich tkankach organizmu. Jest magazynowana w nieczynnej formie przez komórki tuczne i bazofile. Działa w organizmie, pobudzając cztery receptory histaminowe H1, H2, H3 i H4. Receptory histaminowe znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym, drogach oddechowych, skórze, układzie pokarmowym oraz drogach moczowych.

Pobudzenie receptorów H1 ma kluczową rolę w przebiegu reakcji alergicznych. Powoduje:

  • skurcz mięśni gładkich (np. skurcz oskrzeli występujący w astmie i reakcjach anafilaktycznych),
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności (skutkiem są obrzęki, bąble, krosty, zaczerwienienie skóry, a także spadek ciśnienia tętniczego),
  • wzrost wydzielania gruczołów błon śluzowych w drogach oddechowych (pojawia się wydzielina z nosa, łzawienie),
  • pobudzenie włókien nerwowych czuciowych (świąd, ból i kichanie).

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na dany czynnik, który w normalnych warunkach nie jest szkodliwy. Po kontakcie alergenu z przeciwciałami dochodzi do gwałtownego uwolnienia histaminy z komórek tucznych i bazofili. Powoduje to objawy uczulenia lub nawet wstrząs anafilaktyczny.

Wśród schorzeń alergicznych, w których kluczową rolę odgrywa działanie histaminy, można wymienić:

  • alergie wziewne (np. alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek),
  • alergie kontaktowe (np. uczulenie na kosmetyki, perfumy, nikiel),
  • alergie pokarmowe (których objawem może być pokrzywka, atopowe zapalenie skóry),
  • astma oskrzelowa,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Alergia skórna – czy lek antyhistaminowy pomoże?

Szczególnie uciążliwa na co dzień jest alergia skórna, objawiająca się pokrzywką i wysypką z towarzyszącym im uporczywym swędzeniem i zaczerwienieniem. Nieleczona często prowadzi do powstania przebarwień, które bardzo trudno jest usunąć. Zanim jednak przejdziemy do leczenia, warto powiedzieć parę słów na temat samej alergii skórnej.

Zazwyczaj jest ona efektem bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą lub błonami śluzowymi drogą wziewną lub pokarmową. W jego wyniku dochodzi do produkcji immunoglobulin IgE, które stymulują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za większość objawów skórnych. Jako czynniki wywołujące alergie skórną wymienia się:

  • kosmetyki,
  • chemikalia,
  • sierść zwierząt,
  • pokarmy,
  • rośliny,
  • biżuterię,
  • leki,
  • odzież.

Z tego względu w przypadku alergii z objawami skórnymi najważniejsza jest profilaktyka i zmiana codziennych nawyków. Kluczowe jest używanie odpowiednich środków piorących czy kosmetyków, a także zmiana nawyków żywieniowych, gdyż jednym z głównych czynników wywołujących alergię skórną jest jedzenie. Niestety, nie zawsze pozwala całkowicie wyeliminować objawy. Wtedy warto sięgnąć po leki antyhistaminowe bez recepty, które likwidują objawy alergii poprzez blokowanie działania histaminy. Polega ono na hamowaniu receptorów komórkowych wiążących histaminę. Dzięki temu wykazują one dużą skuteczność, a łagodzenie objawów następuje w niedługim czasie po zastosowaniu preparatu. W większości przypadków stosują je osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, pokrzywki oraz intensywne wysypki. Wykazują też działanie przeciwświądowe, przez co stanowią jeden z najważniejszych elementów terapii.

W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Czytaj dalej...

Preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym A UVA i ultrafioletowym B UVB oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej SPF wynoszącym co najmniej 30 należy stosować odpowiednio, czyli regularnie i obficie.

Czytaj dalej...

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Czytaj dalej...

W przypadku uciążliwej wysypki przy alergii na słońce lub w razie wystąpienia dodatkowych objawów wywołanych szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Czytaj dalej...