Pryszcze na czole u mężczyzn - Przyczyny, Leczenie i Porady
Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?
Silnie swędzące krosty na głowie mogą wskazywać na rozwój ospy wietrznej, Jest to choroba powodowana przez wirus VZV i najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Do typowych jej objawów należą wykwity skórne, ze szczególną intensywnością lokujące się na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Stosunkowo łatwo jest je rozpoznać, jako że choroba przechodzi specyficzny cykl rozwoju.
W kolejnych stadiach zmiany mają postać:
- czerwonych plam,
- twardych i zbitych grudek,
- wypełnionych ropą pęcherzy,
- krost z charakterystycznym czubkiem,
- zasychających strupów.
U małych dzieci przebieg choroby zazwyczaj jest łagodny i ogranicza się do wykwitów skórnych oraz lekkich objawów ogólnoustrojowych. Osoby dorosłe chorują na ospę znacznie rzadziej, ale w ich przypadku istnieje duże ryzyko groźnych powikłań, z zapaleniem płuc na czele.
Trądzik hormonalny – objawy
Trądzik hormonalny związany z działaniem androgenów pojawia się na twarzy. Zazwyczaj w strefie U, czyli na brodzie, żuchwie, dolnej części policzków. U mężczyzn może pojawić się także w okolicy karku, szyi, na górze pleców. Zmiany skórne mogą przybierać różne postaci, jak duże bolesne cysty, zaskórniki czy guzki. Często pryszcze pozostawiają na twarzy nieestetyczne blizny. Przy trądziku hormonalnym występuje także łojotok, głównie w strefie T na twarzy. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje świecenie się skóry, nadmierną lepkość oraz znacząco pogarsza wygląd cery. W przypadku podłoża estrogenowego trądzik pojawia się także na czole, nosie, brodzie i policzkach.
Leczenie trądziku hormonalnego zazwyczaj jest dopasowywane indywidualnie do pacjenta. Lekarz dermatolog przepisuje odpowiednie preparaty doustne, a także maści lub żele podawane miejscowo na skórę.
Wśród tych środków mogą się znaleźć:
- leki przeciwandrogenowe, w tym tabletki antykoncepcyjne,
- antybiotyki, np. erytromycyna, tetracyklina, klindamycyna, limecyklina,
- retinoidy, np. izotretynoina.
Ważnym aspektem w walce z trądzikiem hormonalnym jest dobór odpowiedniej pielęgnacji. Skóra z wypryskami wymaga odpowiedniego oczyszczenia, ale także odżywienia i nawilżenia.
W składach kosmetyków na trądzik hormonalny powinny znaleźć się:
- kwasy złuszczające – glikolowy, migdałowy, mlekowy, salicylowy,
- retinoidy – retinol, retinal,
- niacynamid,
- ceramidy,
- pantenol,
- glinka biała, zielona.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.