Domowe sposoby na pozbycie się blizn
Jaki jest najlepszy sposób na usuwanie blizn
Maść na blizny
Na skórę z bliznami stosuje się maści i kremy z dużą ilością witaminy E. Korzystnie działa również olejek z drzewa herbacianego, który można dodać do kremu. Nierozcieńczony olejek można stosować na skórę nie dłużej niż 2 dni.
Częstym problemem są blizny na nogach powstałe wskutek źle przeprowadzonej depilacji. Na blizny na nogach można stosować żele z silikonem lub maści na blizny. We wczesnym etapie maść na blizny ma na celu uelastycznienie, wygładzenie skóry i rozjaśnienie blizny oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów. Jeśli jednak blizny są stare sam żel czy maść na blizny mogą okazać się nieskuteczne.
Laserowe usuwanie blizn
Zabiegi laserowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie wielu rodzajów blizn. Ponadto jest to sposób mało inwazyjny i umożliwiający nawet całkowite zniwelowanie blizn. Zabiegi laserowe są pomocne na blizny po trądziku, blizny po szwach, blizny po urazach mechanicznych. Laserowe usuwanie blizn jest pomocne także do usunięcia blizn na nogach po urazach sportowych czy po depilacji.
Jak usunąć blizny przy pomocy lasera? Wiązka lasera, skierowana na miejsce blizny, tworzy mikrootwory w skórze. W ten sposób część tkanki tworzącej bliznę zostaje usunięta, a skóra może się zagoić na nowo w sposób kontrolowany. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra może się łatwiej zagoić. Laseroterapia wymaga kilku zabiegów, zaś efekty są widoczne po kilku tygodniach.
Metody medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizn. Można je z powodzeniem stosować na blizny po szwach, blizny na nogach po urazach sportowych czy też po depilacji, jak również na szpecące blizny na czole czy na nosie.
Jak usunąć blizny? Oto 4 najlepsze sposoby na zlikwidowanie wizualne blizn
Blizny stanowią naturalną i zdrową tkankę łączną, która świadczy o tym, że rana prawidłowo się zagoiła. Nie bolą, nie stwarzają dyskomfortu, jednak stanowią ogromny problem estetyczny, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach. Szpecąca czerwona blizna na twarzy lub w innym, widocznym miejscu może stać się przyczyną kompleksów, a także utrudnieniem w życiu towarzyskim i zawodowym, szczególnie jeśli wykonujemy pracę wymagającą prezencji. Dlatego też doradzamy, jak usunąć blizny różnego rodzaju, jak blizny potrądzikowe, blizny na nogach po depilacji czy też blizny pooperacyjne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urodzie.
Jak powstają blizny po trądziku?
Chociaż trądzik to choroba bardzo powszechna – szacuje się, że występuje nawet u 8% całego społeczeństwa – to jednak jej przebieg może być niezwykle zróżnicowany. Dlatego u niektórych gojenie się krost i cyst przebiega bez większych problemów, dzięki czemu nie zostają po tym żadne ślady. U pozostałych jednak niemal każda większa zmiana skórna pozostawia po sobie bliznę. Rodzaj cery również może mieć tutaj ogromne znaczenie, ponieważ np. skóra nadwrażliwa ma szczególną skłonność do podrażnień i wyprysków. Konieczne jest zatem zastosowanie właściwej pielęgnacji. Dobrze rozpoznawać typy nadwrażliwości skóry, żeby móc dopasować odpowiednie kosmetyki.
Blizny potrądzikowe powstają, ponieważ w momencie gojenia niedoskonałości uszkodzeniu może ulec skóra właściwa. Zostaje ona później zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Dzieje się tak, kiedy nie zachowujemy higieny, nie podejmujemy leczenia trądziku bądź gdy infekcja bakteryjna jest wyjątkowo zaostrzona. Pamiętajmy o tym, że choroba może się zaognić, jeśli będziemy wyciskać pryszcze lub próbować je usunąć w jakiś inny, inwazyjny sposób. Blizny po trądziku mogą być:
- zanikowe – skóra jest wówczas pofałdowana i pokryta kraterowymi wgłębieniami o różnej wielkości,
- przerostowe – przyjmują postać twardych, wypukłych guzków,
- w formie przebarwień – czyli w postaci różowych oraz brązowych plam.
Blizny niejednokrotnie są problemem równie uporczywym jak sam trądzik. Trudno ukryć je pod makijażem, dlatego są przyczyną kompleksów. Istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc z tym problemem – a przynajmniej w znaczącym stopniu go zmniejszyć.