Co brakuje w organizmie, gdy włosy wypadają?
Włosy wypadają garściami? Zobacz, dlaczego i co wtedy zrobić
Sprawdź, co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać garściami.
Tekst Emilia Moskal
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Recenzja Ilona Krzak
Zweryfikowane przez eksperta
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Redakcja Bartłomiej Turczyński
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Fact-checking Nina Wawryszuk
Nina Wawryszuk specjalizuje się w suplementacji sportowej, treningu siłowym i psychosomatyce. Na co dzień, oprócz pisania artykułów dla Natu.Care, jako trenerka personalna pomaga sportowcom poprawić ich wyniki poprzez trening, dietę i suplementację.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dlaczego możesz nam zaufać
Twoje sugestie
Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?
Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?
Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.
Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.
Jak dbać o włosy – co zrobić, żeby nie wypadały?
Oprócz właściwej pielęgnacji nasze włosy potrzebują również substancji odżywczych dostarczanych w pożywieniu. Kluczowa jest zatem dieta bogata w witaminy oraz makro i mikroelementy. Kiedy wypadające włosy stają się dużym problemem, warto rozpocząć suplementację składników, takich jak biotyna, cynk, kwasy omega 3 i witamina D3. Co robić, żeby dodatkowo dbać o kondycję swoich kosmyków? Dobrym pomysłem jest wykonywanie masażu skóry głowy przy użyciu peelingów bądź wcierek. W ten sposób pobudzamy krążenie, wzmacniając cebulki i stymulując porost nowych kosmyków. Ponadto, w przypadku peelingu pozbywamy się obumarłych włosów wciąż zalegających w mieszkach. W ten sposób dajemy możliwość wzrostu nowym, które pojawią się na ich miejscu.
Na pytanie: „Dlaczego wypadają mi włosy?” odpowiedzi może być wiele. Nie tylko niewłaściwa dieta czy pielęgnacja są w stanie wywołać taki efekt. Można wymienić liczne przyczyny znacznej utraty włosów. Należą do nich m.in.:
- Zabiegi fryzjerskie – zbyt częsta i silna ingerencja w strukturę włosów może prowadzić do ich wypadania. Najbardziej niebezpieczne dla naszych kosmyków są prostowanie, rozjaśnianie, koloryzacja, a także suszenie gorącym powietrzem czy tapirowanie.
- Stres – pod jego wpływem może dojść do tzw. łysienia plackowatego charakteryzującego się tym, że rejony wypadania włosów są rozłożone nieregularnie. Za przyczynę takiego stanu wskazuje się fakt, iż stres zaburza gospodarkę hormonalną, a to z kolei przekłada się na osłabienie mieszków.
- Choroby – nadmierne wypadanie kosmyków może być spowodowane anemią, ponieważ niedobór żelaza skutkuje niedotlenieniem aparatu włosowego. Za ten stan odpowiedzialne bywają również schorzenia skóry głowy, takie jak łuszczyca czy grzybica.
Co ciekawe – częstą przyczyną utraty włosów nie jest dolegliwość, lecz leki, które stosujemy. Czytając ulotki, można przekonać się, że taki skutek uboczny występuje przy zażywania wielu medykamentów.
Wypadanie włosów – czy to normalne?
Wypadanie pewnej ilości włosów każdego dnia to zupełnie normalne zjawisko. Ma ono związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Przeciętnie tracimy około 50–100 włosów dziennie, a na ich miejsce zaczynają wyrastać nowe .
Problem pojawia się, gdy po czesaniu szczotka zaczyna przypominać kłębek loków, a po prysznicu wyciągasz z odpływu garść włosów. Ich nadmierne wypadanie zauważysz również na poduszce i podłodze w domu.
Z czasem możesz też doświadczyć przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach także cofania się linii włosów nad czołem, powiększających się zakoli nad skroniami lub występowania obszarów skóry głowy całkowicie pozbawionych włosów. To jakie konsekwencje będzie miało wypadanie włosów, zależy od jego przyczyny .
