Wypadanie włosów na nogach u mężczyzn - Przyczyny, Skutki i Sposoby Leczenia

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Odżywianie odgrywa ważną rolę w leczeniu

Przed rozpoczęciem leczenia należy określić przyczynę tej choroby. Jeśli przyczyną porażki żarówek w przyszłości jest zewnętrzny fizyczny wpływ, najprawdopodobniej w przypadku ubrania, które nosi mężczyzna. W takich przypadkach zaleca się noszenie gładszej i lekkiej odzieży. W innych przypadkach konieczne jest zbadanie lekarza i określenie przyczyn.

Podczas wykrywania niedoboru witamin należy zwrócić uwagę na dietę. Musisz jeść więcej pożywienia, brać kompleks witamin i pozostać jak najdłużej w otwartym słońcu i powietrzu. Podobne środki pomagają przywrócić równowagę witaminową w ciele, co przywróci proces wzrostu włosów na nogach.

Jeśli przyczyną jest nadal naruszenie poziomu cukru w ​​organizmie lub zaburzeniach hormonalnych, konieczne jest zastosowanie specjalnego leczenia pod nadzorem lekarza. Wielu mężczyzn nie postrzega cukrzycy jako poważnej choroby i nie stosuje odpowiedniego leczenia. Podczas gdy choroba ta ma zdolność wpływania na wiele procesów organicznych w ludzkim ciele.

W przypadkach, w których łysienie stóp jest konsekwencją działania leków, wystarczy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie i poprosić o wymianę leku na inny.

Środki na włosy dla mężczyzn

Co mężczyźni mogą stosować na włosy w celu odzyskania bujnej fryzury? Wybór jest dość spory. Z pewnością każdemu mężczyźnie zależeć będzie na trwałej poprawie stanu fryzury, ale z drugiej strony – kto będzie gotowy czekać kilkanaście miesięcy na pierwsze zauważalne efekty terapii? Można sprytnie pogodzić jedno i drugie – stosować terapię wzmacniającą włosy, a jednocześnie nadać fryzurze natychmiastowej gęstości. Tak, to możliwe – i nie chodzi tu o perukę, tylko o najnowocześniejsze rozwiązanie rodem z laboratoriów nanotechnologicznych.

Mikrowłókna do włosów

Mikrowłókna do włosów DrHair to najszybszy sposób na zagęszczenie włosów, który stosować można codziennie. Wystarczy rozpylić na włosach specjalnie spreparowane włókna keratynowe o mikroskopijnych rozmiarach. Doskonale łączą się w naturalnymi włosami tak, że nie są zauważalne gołym okiem jako odrębne struktury, a jednocześnie dają nienaganny efekt wizualny i natychmiastowe pogrubienie i zagęszczenie włosów. Nanowłókna DrHair są całkowicie bezpieczne, nie uczulają, nie uszkadzają struktury włosów, są wytrzymałe na działanie wiatru czy opadów. W ten sposób, stosując codziennie DrHair, można cierpliwie czekać na efekty terapii leczniczej.

A jak można leczyć nadmierne wypadanie włosów i łysienie?

Terapia wypadania włosów i łysienia zależna jest w dużej mierze od przyczyny łysienia. Jeśli jest to łysienie androgenowe, stosowane są leki doustne obniżające poziom DHT, takie jak finasteryd. Ponadto miejscowo na skórę głowy aplikowane są preparaty pobudzające krążenie krwi i wzmacniające mieszki włosowe. Najczęściej używany jest minoksydyl. W przypadku łysienia plackowatego również stosowany jest minoksydyl, a także kortykosteroidy miejscowe i ogólne.

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Z wypadaniem włosów zmaga się wiele kobiet i mężczyzn. Standardowo zdrowy człowiek w ciągu doby traci od 50 do 200 włosów. Jednak często zdarza się, że włosów zaczyna wypadać więcej i dochodzi do znacznego przerzedzenia czupryny. W przypadku dużej utraty włosów należy skupić się na znalezieniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów tak, aby móc jak najszybciej zareagować i rozpocząć terapię zapobiegającą wypadaniu włosów.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą czynniki zewnętrzne oraz nieprawidłowa pielęgnacja domowa, do których zalicza się: zbyt intensywne tarcie włosów o poduszkę, suszenie włosów zbyt wysoką temperaturą, silne rozczesywanie włosów, stosowanie ciężkich środków stylizacyjnych. Do innych przyczyn wypadania włosów należą: stres, nieprawidłowa, uboga w witaminy i minerały dieta, niski poziom żelaza, choroby skóry, zaburzenia hormonalne, używki, przyjmowanie niektórych leków.

U mężczyzn jednak jedną z najczęstszych przyczyn łysienia są: wiek, zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne. Hormony męskie androgenowe są odpowiedzialne za pobudzanie włosów u mężczyzn w takich miejscach jak broda czy klatka piersiowa, jednak w przypadku skóry głowy mają wpływ na wypadanie włosów. W przypadku wrażliwych na androgeny mieszków włosowych dochodzi do osłabienia struktury włosów znajdujących się w część czołowej i ich wypadania. Ciągły wpływ androgenów na mieszki włosowe sprawia, że stają się one cieńsze, krótsze i płycej wzrastające co w konsekwencji doprowadza do całkowitego zaniku wzrostu włosów.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i metody leczenia

Bujna fryzura najczęściej postrzegana jest jako atrybut kobiecości, ale także panowie chcą cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami. Niestety – z wielu względów są oni bardziej narażeni na nadmierna utratę włosów niż kobiety. Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn? Co można zrobić, aby móc cieszyć się bujnymi włosami przez długie lata?

Niemal 70 – 80% przypadków wypadania włosów u mężczyzn spowodowanych jest predyspozycjami genetycznymi, a ściślej – nadwrażliwością mieszków włosowych na działanie pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu DHT. Wtedy nawet przy prawidłowym poziomie testosteronu i DHT w organizmie dojdzie do utraty włosów. Najczęściej dziedziczne łysienie androgenowe ujawnia się już około 20. roku życia i rozpoczyna się od powstania zakoli w okolicy skroniowej. Wraz z postępem łysienia włosy wypadają także na czubku głowy. Łysienie androgenowe może być ponadto spowodowane zażywaniem suplementów anabolicznych w celu rozbudowy masy mięśniowej. DHT powoduje osłabienie mieszków włosowych, na skutek czego włosy rosną słabsze i cieńsze, a ostatecznie wypadają.

Kolejną częstą przyczyną łysienia, ale u nieco starszych mężczyzn, jest łysienie pospolite. Jest ono naturalną konsekwencją upływającego czasu.

Do nasilenia łysienia pospolitego przyczynić może się:

  • stosowanie używek: alkoholu i papierosów
  • niewłaściwa dieta
  • stres
  • stosowanie niektórych leków
  • choroby osłabiające mieszki włosowe


Tego typu utrata włosów ma charakter postępujący i trwały – brak jest możliwości leczenia.

Mężczyźni borykać mogą się także z łysieniem plackowatym, u podstaw którego leżą stany zapalne mieszków włosowych. Niektóre infekcje, choroby autoimmunologiczne czy stres powodować mogą utratę włosów na obszarach wielkości monety. Rozmieszczenie i ilość takich obszarów może być różna. Najczęściej wraz z ustąpieniem procesu zapalnego łysienie ustępuje i włosy zaczynają odrastać.

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...

Wytyczne resuscytacji 2021 Europejska Rada Resuscytacji, Polska Rada Resuscytacji 2021, Kraków; Rozdział 5 Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dorosłych; 152, Rozdział 6 Zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych; 189, 214-216.

Czytaj dalej...

Kluczowa może być również informacja, że przyjmujesz inne leki przeciwdepresyjne lub działające w jakikolwiek sposób na ośrodkowy układ nerwowy, a także w razie przyjmowania preparatów takich jak flekainid , metoprolol, omeprazol, cymetydyna, flekainid, propafenon.

Czytaj dalej...