Wypadanie włosów na nogach u mężczyzn - Przyczyny, Skutki i Sposoby Leczenia
Artykuły na blogu
Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.
Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą.
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni.
Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?
Hipokrates ponad 2400 lat temu powiedział: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. To stwierdzenie jest dziś niezwykle aktualne, zwłaszcza w dobie postępującego problemu związanego z nadmiernym wypadaniem włosów dotykającego coraz młodszych mężczyzn. Bardzo dużo zależy od nas samych. Choć genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej utraty włosów nie da się zapobiec, to jednak zmniejszenie codziennego stresu, rzucenie palenia, aktywny tryb życia, przestrzeganie zrównoważonej diety i regularne stosowanie specjalistycznych produktów do codziennej pielęgnacji męskich włosów pozwoli znacząco zredukować problem nadmiernego wypadania włosów.
Dieta bogata w liczne witaminy i minerały jest jednym z najważniejszych elementów dbania o kondycję męskich włosów. Jadłospis powinien być bogaty w:
- witaminy z grupy B – chodzi tutaj głównie o witaminęB6 , której niedobór wzmaga proces łysienia, znajdziemy ją m.in. w marchwi, fasoli, orzechach czy otrębach,
- witaminę E – wspiera ona wzrost włosów, jej źródłem są orzechy ziemne, szpinak, migdały czy brokuły.
- witaminę D – znajduje się w nabiale, rybach czy wątróbce, ponadto warto zadbać o regularną ekspozycję na słońce, gdyż witamina D jest wytwarzana w organizmie w największych ilościach pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dodatkową suplementację witaminą D,
- kwasy tłuszczowe – alfa linolenowy (ALA) i gamma linolenowy (GLA) – kwasy ALA i GLA spowalniają przemianę testosteronu w jego pochodną, czyli dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za różne typy łysienia, związki te można znaleźć w olejach (lnianym i rzepakowym), a także w pestkach dyni, orzechach, winogronach i czarnej porzeczce.
Ponadto warto zadbać o obecność w diecie składników mineralnych , których niedobór może nasilać problemy z wypadaniem włosów. Do najważniejszych minerałów zaliczamy żelazo, wapń, selen, siarkę, magnez i cynk . Są one dostępne w wielu produktach żywieniowych lub licznych suplementach pozwalających uzupełnić niedobory tych składników. Również niektóra zioła wykazują korzystny wpływ na stymulację porostu włosów. Napary sporządzone ze skrzypu polnego, pokrzywy czy wierzbownicy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, zmniejszając przy tym stany zapalne. Należy ograniczyć spożycie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, alkoholu, soli, słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności, ponieważ wymienione produkty wpływają niekorzystnie na strukturę i kondycję męskich włosów.
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.
Jakie leczenie może pomóc na zahamowanie wypadania włosów u mężczyzn?
Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Metody farmakologiczne obejmują m.in. stosowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty, które zawierają w swoim składzie:
- minoksydyl – w postaci płynu do wcierania, może być stosowany przez mężczyzn i kobiety, pomaga pobudzić porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi i stymulację mieszków włosowych,
- aminexil – w postaci szamponu, ampułek, wcierek oraz odżywek, pomaga odżywić i wzmocnić męskie włosy,
- biotynę występującą w wielu lekach OTC, niedobór tej witaminy jest jedną z przyczyn wypadania włosów.
Ponadto w zależności od typu łysienia lekarz może zastosować leki na receptę, zawierające najczęściej w swoim składzie finasteryd , dutasteryd czy kortykosteroidy . Terapia z ich wykorzystaniem musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza, a efekty leczenia pojawiają się po kilku miesiącach. Leczenie chirurgiczne opiera się na metodzie HT , która polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z tyłu głowy, przygotowaniu przeszczepów, a następnie umieszczeniu ich w obszarach głowy pozbawionych włosów. Ponadto w specjalistycznych gabinetach wykonuje się implantację włosów , czyli wszczepienie sztucznych włosów w miejsca ich pozbawione.
Podsumowując, nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn jest częstym problemem. Poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednią dietę oraz prawidłową higienę skóry głowy warto wzmocnić strukturę włosów. Pierwsze efekty uzyskane w ten sposób powinny nastąpić stosunkowo szybko, poprawiając ogólną kondycję i wygląd włosów. W przypadku zaobserwowania u siebie wzmożonej utraty włosów powinno się jednak w pierwszej kolejności udać po fachową poradę do specjalisty, który wskaże optymalną metodę leczenia.