Wysypka alergiczna - Jakie są najlepsze sposoby na jej złagodzenie?

Reakcje alergiczne na skórze – objawy alergii

Znajomość objawów alergii oraz świadomość tego, jak wygląda alergia skórna, są bardzo ważne, gdyż pozwalają nam na wstępne rozpoznanie problemu i podjęcie działania. Oczywiście należy być świadomym tego, że reakcja alergiczna skóry, szczególnie jeśli nie ustępuje, wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem.

Jak wyglądają objawy skórne alergii? W zależności od tego, jaki czynnik ją wywołał, zmiany skórne mogą występować punktowo lub w skupiskach. Mogą także stale pojawiać się w jednym miejscu lub mieć charakter wędrujący.

Mówiąc o alergii skórnej, jednym z jej pierwszych objawów jest zaczerwienienie bądź rumień, które wyglądają po prostu jak czerwone plamy. Często towarzyszy mu pieczenie zmienionego obszaru skóry oraz świąd, który może wywoływać chęć drapania się. Wysypka alergiczna powoduje, że z czasem na skórze może wystąpić obrzęk oraz niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i mogą tworzyć nadżerki i strupy. Jeśli drapiemy zmieniony chorobowo obszar, często dochodzi do pojawiania się wykwitów skórnych.

W przypadku alergii skórnej często dochodzi do nadmiernego przesuszenia zmienionego chorobowo obszaru, skóra staje się szorstka i może dojść do jej rogowacenia.

Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Wykwity skórne powstają zarówno w wyniku alergii, jak i stresu, chorób zakaźnych czy podrażnień. Domowe sposoby na wysypkę sprawdzą się w łagodnych zmianach, w poważniejszych przypadkach, należy zasięgnąć opinii fachowca.

fot. Adobe Stock, zakalinka

Spis treści:

Jak leczyć wysypkę?

Ze względu na różnorodność wysypek, ich rozmaite przyczyny (od alergii i ukąszenia owada po poważne choroby) i umiejscowienia, nie ma jednego i sprawdzonego sposobu leczenia. W leczeniu wykwitów stosuje się leki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, środki zmiękczające, złuszczające, nawilżające, leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy. Każdą wysypkę należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu, dermatologowi lub – ewentualnie – alergologowi.

Jeśli lekarz będzie podejrzewał uczulenie skórne (alergię skórną), zapewne zaleci wykonanie testów alergicznych. Znalezienie uczulającego alergenu to pierwszy krok do tego, by móc go unikać. Specjalista w takim przypadku powinien przepisać nam miejscowe lub doustne leki przeciwhistaminowe. Jeżeli wysypka jest jednym z objawów choroby , np. odry, różyczki, ospy czy szkarlatyny, wówczas trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie nakierowane na konkretne schorzenie.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Wybrane przyczyny pokrzywki Czynnik mogący wywołać pokrzywkę Przykłady alergeny wziewne i kontaktowe pyłki roślin a zwłaszcza przypominające je alergeny zjadanych owoców czy warzyw zespół alergii jamy ustnej , lateks, pokarmy np.

Czytaj dalej...