Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wysypka u dziecka: szkarlatyna
Szkarlatyna to inaczej płonica. Ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się w grupy (duże, różowoczerwone placki). Dziecko wygląda, jakby było pokłute szczotką ryżową. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Gdzie się pojawia? Na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. Objawy towarzyszące: gorączka, bóle brzucha i gardła. Gardło ma kolor ciemnej czerwieni, język jest pofałdowany jak malina. Jak ulżyć dziecku? Chorobę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra (zwłaszcza na dłoniach i stopach) zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem. Kiedy do lekarza? Gdy dziecko zacznie gorączkować.
Odra to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy (młodsze chronione są przeciwciałami otrzymanymi od mamy, starsze – szczepione w 13. miesiącu życia). Wysypka ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. Gdzie się pojawia? Najpierw w buzi na błonach śluzowych (tu ma postać białych plamek), potem na całym ciele. Objawy towarzyszące: katar, „szczekający” kaszel, światłowstręt i zapalenie spojówek, podwyższona temperatura. Jak ulżyć dziecku? Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która złagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop. Kiedy do lekarza? Gdy pojawi się gorączka. l
Wysypka alergiczna
Spowodowana jest ekspozycją na bardzo różnorodne alergeny i może mieć zróżnicowany obraz kliniczny. W przypadku zmian o charakterze ostrym zwykle spotykamy grudki, pęcherzyki, bąble pokrzywkowe . Podostre lub przewlekłe zmiany mają zwykle postać zmian rumieniowo-złuszczających.
Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje: pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety
– mówi dr Joanna Sułowicz.
Wysypka alergiczna nasila się w miarę ekspozycji i działania alergenu, a łagodnieje, gdy kontakt z alergenem zostaje zerwany. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy świąd , co prowadzi do drapania, powstawania nadżerek i przeczosów, a nawet do nadkażenia skóry.
Wysypka alergiczna, fot. Adobe Stock
Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie
Wysypka u niemowlaka, jak również wysypka u dziecka nieco starszego, może przyjmować różną postać - mogą to być rozmaite krostki, plamki i grudki. Przyczyny wysypki u dziecka mogą być bardzo różne. Może być wynikiem alergii, problemów dermatologicznych lub infekcji wywołanej przez choroby zakaźne. Kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?
Spis treści
- Wysypka u dziecka: różyczka
- Wysypka u dziecka: wyprysk alergiczny i pokrzywka
- Wysypka u dziecka: świerzb
- Wysypka u dziecka: atopowe zapalenie skóry
- Wysypka u dziecka: pieluszkowe zapalenie skóry
- Wysypka u dziecka: gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły
- Wysypka u dziecka: półpasiec
- Wysypka u dziecka: potówki
- Wysypka u dziecka: szkarlatyna
- Wysypka u dziecka: odra
- Wysypka u dziecka: ospa wietrzna
- Wysypka u dziecka: trądzik noworodków
Wysypka u dziecka może mieć mieć różne przyczyny. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze jej rodzaje. Jeśli dziecko ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega, wystarczy je przez dzień, dwa obserwować. Być może krostki znikną i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Gdy tak się jednak nie stanie, idź z dzieckiem do dermatologa. Jeśli natomiast dziecko ma wysypkę, a przy tym gorączkuje, jest osłabione, w takim przypadku najpewniej zaraziło się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo pojawia się w określonych miejscach i układa w charakterystyczne wzory. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni skalę choroby i zaleci odpowiedni sposób leczenia.
Opryszczka u dziecka
Rozwój choroby u dzieci najczęściej występuje na tle osłabionej odporności. Przebieg choroby komplikuje fakt, że dziecko często wciąga ręce w usta, dlatego wpływa to na błonę śluzową jamy ustnej i warg.
Osłabiony miękisz może mieć wybuch opryszczki podczas przyzwyczajania się do przedszkola. W tym czasie jego ciało jest już poddane silnemu stresowi, który jest również wspierany przez infekcje wirusowe. Przyczyną wybuchu infekcji opryszczkowej może być również banalne przegrzanie lub hipotermia ciała dziecka. Wirus może się obudzić, jeśli dziecko nie jest ubrane na pogodę lub na deszcz i od dawna nie miało możliwości zmiany ubrań lub butów.
Jeśli nawet pojedyncze wysypki pojawią się na ciele okruchów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Dzięki terapii na czas możesz chronić dziecko przed poważniejszymi chorobami, takimi jak bakteryjne panaritium, zapalenie nerwów i uszkodzenie opon mózgowych.