Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzenie dłoni i stóp w ciąży

W ciąży może wystąpić świąd o dowolnej przyczynie, zarówno tej alergicznej, jak i infekcyjnej. Jednak na szczególną uwagę zasługuje cholestaza. Często pojawia się właśnie w ciąży, w ostatnim trymestrze. Świąd bywa bardzo nasilony, utrudniając codzienne funkcjonowanie i nocny odpoczynek. Przy cholestazie dochodzi do podwyższenia poziomu biblirubiny, dlatego swędzeniu dłoni i stóp może towarzyszyć zażółcenie gałek ocznych i skóry. Choroby nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić np. do przedwczesnego porodu, i w przypadku jej podejrzenia niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.

Swędzenie dłoni u dzieci to zazwyczaj objaw atopowego zapalenia skóry. To właśnie w okresie dzieciństwa choroba ta zwykle ujawnia się po raz pierwszy. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, a razem ze świądem dłoni występują grudkowate krostki i podwyższona temperatura ciała, możliwe, że zachorowało na bostonkę.

Wysypka u dziecka: półpasiec

Półpasiec to choroba wirusowa występująca u dzieci, które przebyły ospę wietrzną. Wysypka to małe pęcherzyki, które pojawiają się na zaczerwienionej skórze. Gdzie się pojawia? Zwykle na wąskim pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy. Objawy towarzyszące: pieczenie, silny ból. Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest podawanie dziecku środków przeciwbólowych oraz łagodzenie świądu (w taki sam sposób jak przy ospie). Kiedy do lekarza? Zawsze, przy pierwszych objawach.

Potówki to efekt zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. Wysypka ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Gdzie się pojawia? W miejscach narażonych na przegrzanie, np. w fałdach skóry. Objawy towarzyszące: brak. Jak ulżyć dziecku? Potówki nie są dokuczliwe. Kiedy do lekarza? Gdy płyn w pęcherzykach nie będzie przezroczysty, a skóra wokół zaczerwieni się.

Opryszczka u dziecka

Rozwój choroby u dzieci najczęściej występuje na tle osłabionej odporności. Przebieg choroby komplikuje fakt, że dziecko często wciąga ręce w usta, dlatego wpływa to na błonę śluzową jamy ustnej i warg.

Osłabiony miękisz może mieć wybuch opryszczki podczas przyzwyczajania się do przedszkola. W tym czasie jego ciało jest już poddane silnemu stresowi, który jest również wspierany przez infekcje wirusowe. Przyczyną wybuchu infekcji opryszczkowej może być również banalne przegrzanie lub hipotermia ciała dziecka. Wirus może się obudzić, jeśli dziecko nie jest ubrane na pogodę lub na deszcz i od dawna nie miało możliwości zmiany ubrań lub butów.

Jeśli nawet pojedyncze wysypki pojawią się na ciele okruchów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Dzięki terapii na czas możesz chronić dziecko przed poważniejszymi chorobami, takimi jak bakteryjne panaritium, zapalenie nerwów i uszkodzenie opon mózgowych.

Diagnoza infekcji

Jeśli na palcach pojawi się wysypka, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Rzeczywiście wiele infekcji wirusowych ma podobny charakter i objawy. Tylko lekarz może określić odmianę. Opryszczkę na rękach należy odróżnić od:

  • reakcja alergiczna,
  • oparzenia,
  • bakteryjny panaritium,
  • ukąszenia owadów,
  • uszkodzenie skóry po dotknięciu trujących roślin.

Różnica między opryszczką a banalną alergią polega na tym, że wpływa ona tylko na ograniczony obszar skóry. W przypadku alergii wysypka pokrywa duże obszary ciała, z reguły wysypka pokrywa skórę od barku do nadgarstka, co jest całkowicie nietypowe dla opryszczki. Grudki o etiologii wirusowej różnią się od tych, które działają w reakcji alergicznej obecnością płynu w środku i uczuciem pieczenia pod nimi.

Bakteryjne panaritium ma charakter zapalny, któremu towarzyszy tworzenie się ropy wokół łożyska paznokcia. Jednak pacjent odczuwa pełnię w stawie. W przypadku zmiany opryszczkowej tak nie jest.

Aby postawić dokładną diagnozę, lekarz przepisze badanie krwi:

  • metoda immunoenzymatyczna,
  • reakcja łańcuchowa polimerazy.

Badania laboratoryjne pozwalają dokładnie określić przyczynę zakażenia i wybrać odpowiednie leczenie.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety mówi dr Joanna Sułowicz.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...