Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wysypka u dziecka: pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, wywołany odparzeniem u dzieci noszących pieluchy, podrażnienie skóry przez mocz i stolec. Wysypka. Lekka forma pieluszkowego zapalenia skóry ma postać zmian rumieniowych, czyli zaczerwienienia skóry. Cięższa to liczne krostki, przekształcające się w nadżerki. Gdzie się pojawia? Na skórze pod pieluszką, czasami również na udach. Objawy towarzyszące: ból, pieczenie, czasami podwyższona temperatura. Jak ulżyć dziecku? Zmienione chorobowo miejsca trzeba natłuszczać maścią przeciw odparzeniom. Maluch powinien jak najczęściej przebywać bez pieluszki, bo gdy skóra ma dostęp do świeżego powietrza, szybciej się goi. Kiedy do lekarza? Gdy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (np. całe pośladki), malec ma gorączkę, płacze bądź wdało się zakażenie – z nadżerek sączy się ropa.
Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka) to ostra choroba zakaźna, występująca zwykle u dzieci do 24. miesiąca życia. Wysypka ma postać płaskich, czerwonych plamek. Gdzie się pojawia? Najpierw na tułowiu, potem schodzi na ręce i nóżki. Charakterystyczne jest to, że wysypka pojawia się tuż po tym, jak maluchowi spadnie gorączka, i utrzymuje się przez 2–3 dni. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się. Objawy towarzyszące: wysoka temperatura, która spada w 3.–4. dniu choroby. Jak ulżyć dziecku? Gorączki trzydniowej się nie leczy. Maluch powinien dużo pić, a gdy temperatura jego ciała przekroczy 38°C, trzeba podać mu środki przeciwgorączkowe dla dzieci. Kiedy do lekarza? Zawsze – każde niemowlę z gorączką powinno być zbadane przez pediatrę, by wykluczyć jej inne przyczyny (np. zapalenie ucha, infekcję bakteryjną itp).
Świąd dłoni, sucha skóra między palcami – skąd biorą się te problemy?
Rany między palcami u rąk czy pękająca skóra między palcami u nóg przeważnie nie pojawiają się od razu. Zazwyczaj te niezbyt estetyczne i bardzo niekomfortowe przypadłości są efektem innych problemów skórnych. Warto nauczyć się je skutecznie rozpoznawać, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie i długotrwale poradzić sobie z ranami między palcami. Zazwyczaj poprzedzają je mniejsze dolegliwości, takie jak swędzenie między palcami u rąk lub swędzenie dłoni od wewnątrz. Absolutnie nie należy lekceważyć tych symptomów, ponieważ jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie, wyeliminujemy część ryzyka związanego z popękaną skórą między palcami.
Jakie są zatem symptomy tego, że za jakiś czas skóra może pękać? Na samym początku dłonie stają się suche, a mimo ich regularnego nawilżania oraz stosowania dobrej jakości kremów skóra nadal jest wysuszona. Problem suchości najbardziej doskwiera między palcami, a znaczne przesuszenie tych miejsc wpływa na swędzenie, a następnie złuszczanie skóry i bolesne nadżerki między palcami.
Czasami problem związany z ranami między palcami jest typowo kosmetyczną sprawą i wymaga od nas większego przyłożenia się do pielęgnacji. W innych sytuacjach problem może mieć charakter sezonowy i powodują go siarczyste mrozy czy upały. Kiedy jednak swędzenie między palcami dłoni i pęknięcia między palcami u nóg zaczną występować u nas nagminnie, odpowiedzialna za taki stan rzeczy może okazać się jakaś poważniejsza choroba skórna.
Wysypka grudkowo-plamista
Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.
Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.
Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.
Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.
Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.
Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock
Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock
Popękana skóra między palcami, swędzenie dłoni – czy mamy tu do czynienia z chorobą?
Sucha skóra między palcami dłoni i nóg, a następnie pęknięcia i rany między palcami mogą być oznaką zwykłej alergii. Alergię skórną można dodatkowo rozpoznać po świądzie skóry oraz zaczerwienieniach. Może ona pojawić się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni, stosowania niewłaściwych kosmetyków lub być spowodowana kontaktem skóry z drażniącymi detergentami, środkami oczyszczającymi bądź twardą wodą. Alergie skórne pojawiają się z powodu wzmożonej wrażliwości na szkodliwe czynniki, zatem w takim przypadku zaleca się odstawić wszelkie kosmetyki i produkty, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla skóry dłoni oraz zadbać o regularne nawilżenie dłoni. Jeśli takie działanie zawodzi, a problem się pogłębia, należy rozważyć atopowe zapalenie skóry.
Egzema między palcami dłoni – czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry może być jednym z czynników odpowiedzialnych za problemy takie jak łuszcząca się skóra między palcami czy pękająca skóra pod palcami u nóg. O ile w wypadku alergii wystarczy zmienić nasz sposób pielęgnacji skóry i wyeliminować czynnik, na który negatywnie reaguje nasza skóra, tak w przypadku AZS sprawa nie jest taka prosta. Atopowe zapalenie skóry, zwane też egzemą, to poważna i przewlekła choroba skórna. Oznacza to, że niezależnie od sposobu pielęgnacji, AZS zostanie z nami do końca życia, natomiast leczenie będzie miało charakter jedynie objawowy.
Za atopowe zapalenie skóry najczęściej odpowiada genetyka. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców cierpi na AZS, szanse na to, że ich dziecko uniknie tego typu problemów, są raczej znikome. Najczęstsze objawy AZS to właśnie rany między palcami u nóg czy swędzenie rąk, ale AZS atakuje całe nasze ciało – charakterystyczne zmiany dotkną między innymi dekolt, szyję czy twarz.
Atopowe zapalenie skóry to nic innego jak nadmierna reakcja skóry na bodźce. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku alergii konieczne będzie wyeliminowanie drażniących czynników, z tą różnicą, że najlepiej będzie przeprowadzić selekcję przy pomocy doświadczonego dermatologa.

Diagnoza infekcji
Jeśli na palcach pojawi się wysypka, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Rzeczywiście wiele infekcji wirusowych ma podobny charakter i objawy. Tylko lekarz może określić odmianę. Opryszczkę na rękach należy odróżnić od:
- reakcja alergiczna,
- oparzenia,
- bakteryjny panaritium,
- ukąszenia owadów,
- uszkodzenie skóry po dotknięciu trujących roślin.
Różnica między opryszczką a banalną alergią polega na tym, że wpływa ona tylko na ograniczony obszar skóry. W przypadku alergii wysypka pokrywa duże obszary ciała, z reguły wysypka pokrywa skórę od barku do nadgarstka, co jest całkowicie nietypowe dla opryszczki. Grudki o etiologii wirusowej różnią się od tych, które działają w reakcji alergicznej obecnością płynu w środku i uczuciem pieczenia pod nimi.
Bakteryjne panaritium ma charakter zapalny, któremu towarzyszy tworzenie się ropy wokół łożyska paznokcia. Jednak pacjent odczuwa pełnię w stawie. W przypadku zmiany opryszczkowej tak nie jest.
Aby postawić dokładną diagnozę, lekarz przepisze badanie krwi:
- metoda immunoenzymatyczna,
- reakcja łańcuchowa polimerazy.
Badania laboratoryjne pozwalają dokładnie określić przyczynę zakażenia i wybrać odpowiednie leczenie.
