Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wysypka u dziecka: szkarlatyna
Szkarlatyna to inaczej płonica. Ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się w grupy (duże, różowoczerwone placki). Dziecko wygląda, jakby było pokłute szczotką ryżową. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Gdzie się pojawia? Na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. Objawy towarzyszące: gorączka, bóle brzucha i gardła. Gardło ma kolor ciemnej czerwieni, język jest pofałdowany jak malina. Jak ulżyć dziecku? Chorobę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra (zwłaszcza na dłoniach i stopach) zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem. Kiedy do lekarza? Gdy dziecko zacznie gorączkować.
Odra to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy (młodsze chronione są przeciwciałami otrzymanymi od mamy, starsze – szczepione w 13. miesiącu życia). Wysypka ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. Gdzie się pojawia? Najpierw w buzi na błonach śluzowych (tu ma postać białych plamek), potem na całym ciele. Objawy towarzyszące: katar, „szczekający” kaszel, światłowstręt i zapalenie spojówek, podwyższona temperatura. Jak ulżyć dziecku? Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która złagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop. Kiedy do lekarza? Gdy pojawi się gorączka. l
Wysypka grudkowo-plamista
Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.
Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.
Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.
Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.
Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.
Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock
Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock
Wysypka u dziecka: półpasiec
Półpasiec to choroba wirusowa występująca u dzieci, które przebyły ospę wietrzną. Wysypka to małe pęcherzyki, które pojawiają się na zaczerwienionej skórze. Gdzie się pojawia? Zwykle na wąskim pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy. Objawy towarzyszące: pieczenie, silny ból. Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest podawanie dziecku środków przeciwbólowych oraz łagodzenie świądu (w taki sam sposób jak przy ospie). Kiedy do lekarza? Zawsze, przy pierwszych objawach.
Potówki to efekt zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. Wysypka ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Gdzie się pojawia? W miejscach narażonych na przegrzanie, np. w fałdach skóry. Objawy towarzyszące: brak. Jak ulżyć dziecku? Potówki nie są dokuczliwe. Kiedy do lekarza? Gdy płyn w pęcherzykach nie będzie przezroczysty, a skóra wokół zaczerwieni się.