Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzenie dłoni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Swędzenie dłoni to bardzo uciążliwa dolegliwość, która nieraz spędza sen z powiek – i to dosłownie! Świąd może obejmować grzbiet dłoni, jak i jej wewnętrzną stronę. Nieraz towarzyszy mu zaczerwienienie, pieczenie, a nawet krostki i pęcherzyki. Sprawdźcie, jakie mogą być przyczyny swędzenia dłoni i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Swędząca skóra dłoni może być skutkiem po prostu jej przesuszenia czy stosowania drażniących kosmetyków. W takim przypadku najczęściej wystarczy wprowadzić drobne zmiany, żeby pozbyć się nieprzyjemnego świądu. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, świądowi towarzyszy wysypka, a zwłaszcza gdy swędzenie nasila się wieczorem i w nocy, potrzebna będzie pomoc specjalisty. Może się okazać, że za swędzenie dłoni odpowiada poważniejsza choroba.

Spis treści:

  1. Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach
  2. Swędzenie dłoni bez wysypki
  3. Swędzenie dłoni od wewnętrznej strony
  4. Swędzenie dłoni nasilające się w nocy
  5. Swędzenie dłoni i stóp w ciąży
  6. Swędzenie dłoni u dziecka
  7. Domowe sposoby na swędzenie dłoni

Popękana skóra między palcami, swędzenie dłoni – czy mamy tu do czynienia z chorobą?

Sucha skóra między palcami dłoni i nóg, a następnie pęknięcia i rany między palcami mogą być oznaką zwykłej alergii. Alergię skórną można dodatkowo rozpoznać po świądzie skóry oraz zaczerwienieniach. Może ona pojawić się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni, stosowania niewłaściwych kosmetyków lub być spowodowana kontaktem skóry z drażniącymi detergentami, środkami oczyszczającymi bądź twardą wodą. Alergie skórne pojawiają się z powodu wzmożonej wrażliwości na szkodliwe czynniki, zatem w takim przypadku zaleca się odstawić wszelkie kosmetyki i produkty, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla skóry dłoni oraz zadbać o regularne nawilżenie dłoni. Jeśli takie działanie zawodzi, a problem się pogłębia, należy rozważyć atopowe zapalenie skóry.

Egzema między palcami dłoni – czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry może być jednym z czynników odpowiedzialnych za problemy takie jak łuszcząca się skóra między palcami czy pękająca skóra pod palcami u nóg. O ile w wypadku alergii wystarczy zmienić nasz sposób pielęgnacji skóry i wyeliminować czynnik, na który negatywnie reaguje nasza skóra, tak w przypadku AZS sprawa nie jest taka prosta. Atopowe zapalenie skóry, zwane też egzemą, to poważna i przewlekła choroba skórna. Oznacza to, że niezależnie od sposobu pielęgnacji, AZS zostanie z nami do końca życia, natomiast leczenie będzie miało charakter jedynie objawowy.

Za atopowe zapalenie skóry najczęściej odpowiada genetyka. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców cierpi na AZS, szanse na to, że ich dziecko uniknie tego typu problemów, są raczej znikome. Najczęstsze objawy AZS to właśnie rany między palcami u nóg czy swędzenie rąk, ale AZS atakuje całe nasze ciało – charakterystyczne zmiany dotkną między innymi dekolt, szyję czy twarz.

Atopowe zapalenie skóry to nic innego jak nadmierna reakcja skóry na bodźce. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku alergii konieczne będzie wyeliminowanie drażniących czynników, z tą różnicą, że najlepiej będzie przeprowadzić selekcję przy pomocy doświadczonego dermatologa.

Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach

Swędzeniu dłoni może towarzyszyć zaczerwienienie i wypełnione płynem pęcherzyki. Wówczas mówimy o pokrzywce. Taka wysypka na dłoniach, nazywana też egzemą, jest bardzo uciążliwa. Świąd jest mocno nasilony, skóra piecze, pokryta jest „bąbelkami”. Najczęściej takie objawy są wynikiem alergii zarówno na czynnik zewnętrzny (np. nikiel, składnik kosmetyku), jak i wewnętrzny. Swędząca wysypka może pojawić się np. w wyniku uczulenia na przyjmowany doustnie antybiotyk.

Wyprysk może występować również w przypadku atopowego zapalenia skóry, a więc choroby dermatologicznej o podłożu alergicznym. Charakterystyczne jest przesuszenie skóry, często jest ona zaczerwieniona, a nawet pęka. Oprócz dłoni zmiany typowe dla AZS pojawiają się zwykle też w zagięciach łokci i kolan.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety mówi dr Joanna Sułowicz.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne u osób dorosłych, które wywołane są alergenami z pokarmów, dość często pojawiają się nie tylko na twarzy, w jamie ustnej, dołach podkolanowych, zgięciach łokci, w okolicy nadgarstków i na dłoniach, ale także na brzuchu.

Czytaj dalej...

Jak podkreśla, badania związane z koniecznością podania pacjentowi kontrastu są przeprowadzane coraz częściej szpitale mają coraz lepszy sprzęt, więc lekarze korzystają z możliwości dokładnej diagnostyki.

Czytaj dalej...