Wysypka między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Objawy dolegliwości
Wirusowa opryszczka w rękach objawia się uczuciem ucisku i pieczenia w miejscach przyszłych wysypek. W takim przypadku pacjent odczuwa silny dyskomfort podczas zginania i prostowania palców, niezwiązany z chorobami stawów. Kilka dni później do tych objawów dodaje się zaczerwienienie i obrzęk tkanek w stawach.
Pozostałe formy choroby charakteryzują się lekkim złym samopoczuciem i gorączką. Ale takie objawy są niezwykle rzadkie.
Trzy dni po infekcji na skórze pojawiają się małe bolesne grudki wypełnione mętnym płynem. Po kilku dniach pęcherzyki otwierają się, a na ich miejscu tworzą się wrzody pokryte gęstą skórką. Przy znacznym uszkodzeniu skóry dłoni w miejscu wysypki tworzy się duży strup.
Rozległe zmiany skórne dłoni są niezwykle rzadkie. W większości przypadków dotyczy to jednego lub dwóch palców. Ale mogą wystąpić erupcje herpetyczne po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie dłoni. Na palcach opryszczka najczęściej zlokalizowana jest wokół płytki paznokcia. Ale najrzadszym wariantem zmiany jest wysypka między palcami i przedramieniem.
Choroba powinna być leczona przy pierwszych objawach, aby zapobiec wtórnej infekcji i rozwojowi powikłań.
Swędzenie dłoni od wewnętrznej strony
Uczucie swędzenia może dotyczyć różnych partii dłoni. Zazwyczaj świąd wywołany przesuszeniem czy kontaktem z czynnikiem drażniącym zlokalizowany jest na zewnętrznej stronie, a więc na grzbiecie dłoni. Występowanie świądu po jej wewnętrznej stronie może sugerować, że przyczyna jest poważniejsza. Takie umiejscowienie może wskazywać np. na cholestazę, więc chorobę związaną z zaburzeniami pracy wątroby. Jeśli świądowi po wewnętrznej stronie towarzyszą czerwone krostki, a dodatkowo zmiany te pojawiają się też na stopach, możecie mieć do czynienia z infekcją wirusową – bostonką.
Objawem, który powinien skłonić do wizyty u lekarza, jest świąd dłoni nasilający się wieczorem i w nocy. Jest on charakterystyczny np. dla wspomnianej cholestazy lub świerzbu. Leczenie świerzbu wymaga szybkiej reakcji. W przeciwnym razie może dojść do „przekazania” pasożyta innym osobom.
Wysypka u dziecka: szkarlatyna
Szkarlatyna to inaczej płonica. Ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się w grupy (duże, różowoczerwone placki). Dziecko wygląda, jakby było pokłute szczotką ryżową. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Gdzie się pojawia? Na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. Objawy towarzyszące: gorączka, bóle brzucha i gardła. Gardło ma kolor ciemnej czerwieni, język jest pofałdowany jak malina. Jak ulżyć dziecku? Chorobę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra (zwłaszcza na dłoniach i stopach) zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem. Kiedy do lekarza? Gdy dziecko zacznie gorączkować.
Odra to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy (młodsze chronione są przeciwciałami otrzymanymi od mamy, starsze – szczepione w 13. miesiącu życia). Wysypka ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. Gdzie się pojawia? Najpierw w buzi na błonach śluzowych (tu ma postać białych plamek), potem na całym ciele. Objawy towarzyszące: katar, „szczekający” kaszel, światłowstręt i zapalenie spojówek, podwyższona temperatura. Jak ulżyć dziecku? Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która złagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop. Kiedy do lekarza? Gdy pojawi się gorączka. l
Opryszczka u dziecka
Rozwój choroby u dzieci najczęściej występuje na tle osłabionej odporności. Przebieg choroby komplikuje fakt, że dziecko często wciąga ręce w usta, dlatego wpływa to na błonę śluzową jamy ustnej i warg.
Osłabiony miękisz może mieć wybuch opryszczki podczas przyzwyczajania się do przedszkola. W tym czasie jego ciało jest już poddane silnemu stresowi, który jest również wspierany przez infekcje wirusowe. Przyczyną wybuchu infekcji opryszczkowej może być również banalne przegrzanie lub hipotermia ciała dziecka. Wirus może się obudzić, jeśli dziecko nie jest ubrane na pogodę lub na deszcz i od dawna nie miało możliwości zmiany ubrań lub butów.
Jeśli nawet pojedyncze wysypki pojawią się na ciele okruchów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Dzięki terapii na czas możesz chronić dziecko przed poważniejszymi chorobami, takimi jak bakteryjne panaritium, zapalenie nerwów i uszkodzenie opon mózgowych.