Pryszcze na cyklu sterydowym - przyczyny, skutki i sposoby radzenia sobie
Pryszcze na plecach – przyczyny
Pod wpływem narastającej ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe zatykają się pory, co prowadzi do powstania trądziku. Ten problem dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. Pryszcze na plecach u mężczyzn pojawiają się częściej niż u kobiet – jest to tzw. trądzik skupiony.
U nastolatków powstawaniu pryszczy na plecach towarzyszy tzw. burza hormonów. Ten termin opisuje gwałtowny wzrost wydzielania hormonów, które zaburzają w ten sposób inne mechanizmy. Szalejące hormony są przyczyną intensywnej pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji – zatykania porów. Często są to nie tylko zaskórniki, ale także bolesne grudki przypominające cysty. Zmiany na ogół ustępują po zakończeniu okresu nastoletniego.
U dorosłych powstawanie pryszczy na plecach może mieć wiele innych przyczyn niż zaburzenia hormonalne. Trądzik na plecach oraz w innych partiach ciała może być spowodowany nadpotliwością i niewystarczającą dbałością o higienę. Brak higieny doprowadza do złuszczania się martwego naskórka, mieszania się cząstek naskórka z kurzem i pyłami z otoczenia, natomiast pot sprzyja rozkładowi bakterii. Zatykają się połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii. Powstawanie zaskórników może mieć także podłoże dziedziczne. U mężczyzn pryszcze na plecach może powodować też nadmiar androgenów.
Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN
Pojawianie się pryszczy na plecach, podobnie jak na twarzy, bywa także efektem stresu. Skóra bardzo silnie reaguje na czynnik stresowy, który powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum zatykającego pory.
Pryszcze na plecach u kobiet mogą powstawać pod wpływem cyklu miesiączkowego. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów, natomiast w 23 i 24 dniu następuje gwałtowny wzrost ich aktywności – zwłaszcza progesteronu, który powoduje zwiększoną produkcję łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się i przez to utrudniają uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To z kolei powoduje powstawanie pryszczy i zaskórników, także na plecach.
Odblok po cyklu na rzeźbę dla początkujących i zaawansowanych
Odblok rozpoczyna się dwa dni po zakończeniu cyklu na rzeźbę, czyli po ostatniej iniekcji testosteronu. Należy wówczas mieć pod ręką HCG, Clomid, Tamox oraz Anastrazol. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te środki i to w niewysokich cenach posiada w swojej ofercie sklep ze sterydami online, więc możesz je zakupić nawet bez wychodzenia z domu, przez Internet.
Jak wygląda cykl PCT? Otóż, kupujemy 30 tabletek clomidu, 1 opakowanie HCG oraz 1 opakowanie tamoxifenu. HCG należy podzielić na trzy równe części i wstrzykiwać je sobie co dwa dni, po jednej dawce. Clomid na samym początku, przez trzy dni, należy zażywać w dawce 2 tabletki przed snem, aby następnie zmniejszyć tę dawkę do jednej tabletki przed snem. Środek ten bierzemy do momentu, aż skończą nam się tabletki w opakowaniu. Podobnie zresztą jak tamox, który stosuje się codziennie, przyjmując za każdym razem jedną tabletkę. Ostatnim środkiem, który zażywamy w tym cyklu jest anastrazol. Jego dawkowanie wynosi pół tabletki co drugi dzień, aż do końca całego cyklu.
Rozpiska cyklu na rzeźbę dla początkujących sportowców
Aby cykl był skuteczny i oczywiście bezpieczny jednocześnie, należy zażywać 4 tabletki winstrolu na dobę, 1 amp (1 ml) testosteronu propionatu co drugi dzień oraz dwie tabletki clenbuterolu w systemie dwa dni zażywania i dwa dni przerwy.
Winstrol przyjmujemy wraz z posiłkiem, biorąc za każdym razem jedną tabletkę. Tak rozłożona dawka na cały dzień zapewni nam wzrost rzeźby, ale nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Dawkowanie to należy włączyć do swojej diety na cały miesiąc, czyli na trzydzieści dni.
Testosteron propionat bierzemy co drugi dzień, ale jego przyjmowanie powinniśmy kontynuować przez okres ośmiu tygodni, czyli około dwóch miesięcy.
Ponadto cykl na rzeźbę dla nowicjusza składa się z clenbuterolu. Środek ten należy brać w systemie dwa dni ON, a później dwa dni OFF przez okres ośmiu tygodni, czyli około dwa miesiące. Aby cykl na rzeźbę był skuteczny trzeba podzielić dawkę, wynoszącą dwie tabletki, na pół i spożywać jedną na czczo, a drugą około dwadzieścia minut przed treningiem.
Jest to podstawowy cykl, który został sporządzony z myślą o początkujących zawodnikach, szukających odpowiedzi na pytania, jak zbudować masę mięśniową, jakie sterydy na rzeźbę na początek czy jaki jest najlepszy cykl na rzeźbę. Jest to jednocześnie najlepszy cykl na spalenie tkanki tłuszczowej oraz cykl na zbudowanie sylwetki ze snów. Po jego zakończeniu należy jednak odblokować naturalną produkcję testosteronu. Oznacza to, że wstrzymana produkcja hormonów musi zostać ponownie uruchomiona. W tym celu trzeba więc zacząć cykl PCT, zwany też potocznie odblokiem.
Jak powstają pryszcze na plecach?
Pryszcze na plecach powstają najczęściej na skutek nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Wydzielina gruczołów, czyli łój, odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry oraz zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszaniu się skóry. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nadmierna produkcja łoju może jednak spowodować powstawanie czopów, a co za tym idzie – zablokowanie ujścia gruczołu. Dodatkowo w takich zblokowanych mieszkach włosowych znacznie zwiększa się ryzyko namnażania drobnoustrojów, głównie bakterii. Odpowiadają one za powstawanie stanu zapalnego objawiającego się najczęściej zaczerwienieniem [1].
Problem pryszczów na plecach może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęstszą jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena miejsc dotkniętych zmianami. Miejsca te sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, dlatego wymagają wyjątkowej higieny i mycia odpowiednimi środkami.
Obok nieprawidłowej higieny do przyczyn powstawania pryszczy należą:
- predyspozycje genetyczne,
- czynniki hormonalne,
- przewlekły stres,
- nadmierna potliwość,
- stosowanie niektórych leków,
- nieprawidłowa dieta,
- palenie papierosów [1, 2].
Kobiety mogą zauważać nasilenie objawów na kilka dni przed miesiączką.
