Pojawienie się Pryszczy na Udach - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Porady Pielęgnacyjne
Jak pozbyć się pryszczy na nogach?
Domowe sposoby na pryszcze
Pryszcze na udach, które nie zostały wywołane przez czynniki chorobowe, daje się wyleczyć domowymi sposobami.
W przypadku alergii oczywistym rozwiązaniem jest wyeliminowanie czynnika, który wywołał reakcję. Sposobem na ustalenie, co powoduje pryszcze, jest dieta eliminacyjna (alergia pokarmowa) i zakup nowych produktów kosmetycznych (alergia kontaktowa). Na załagodzenie powstałych krost dobrze sprawdzają się aloes oraz maści z hydrokortyzonem.
Istnieje kilka sposobów na uniknięcie powstawania pryszczy wywołanych zapaleniem mieszków włosowych. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę: unikaj gąbek do mycia ciała albo często wymieniaj je na nowe. Jeżeli golisz nogi maszynką, również pamiętaj o systematycznej zmianie na nową – stare, tępe maszynki to prawdziwe siedlisko bakterii! Ponadto staraj się wykonywać peelingi i nawilżać skórę nóg.
Jeżeli pryszcze mimo wszystko się pojawiły, możesz zastosować na nie dostępne bez recepty płyny i spreje odkażające.
Leczenie pryszczy na nogach
Jeżeli prócz pryszczy na udach, łydkach czy stopach dokuczają nam gorączka, świąd i inne niepokojące objawy, a sposoby zastosowane w domu nie działają, konieczna może być wizyta u lekarza. W zależności od przyczyny specjalista zaleci nam leczenie miejscowe albo farmakologiczne.
Takie schorzenia jak zapalenie mieszków włosowych, którym towarzyszy stan zapalny, wymagają antybiotyków. W przypadku świerzbu czy grzybicy zaleca się z kolei różnego rodzaju maści. Choroby autoimmunologiczne, jak łuszczyca, są nieco bardziej skomplikowane, wymagają stosowania zarówno środków miejscowych (np. retinoidy), jak i fototerapii, a czasami nawet tzw. leków biologicznych. Ospa czy odra o łagodnym przebiegu wymagają natomiast środków przeciwgorączkowych oraz maści, które zapobiegną świądowi.
Warto pamiętać, że nie wolno lekceważyć niepokojących sygnałów.
Przyczyny powstawania krost na nogach
Reakcja alergiczna
Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:
- Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
- Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.
Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.
Zapalenie mieszków włosowych
Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.
Choroba
Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:
- Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie,
- Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek,
- Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry,
- Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.),
- Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.
Skąd się biorą pryszcze?
Jak już zostało wspomniane, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na pojawianie się niepokojących zmian skórnych. Dlatego ustalenie przyczyny, zwłaszcza na własną rękę, jest niezwykle trudne. W większości przypadków pryszcze ropne wymagają wizyty u dobrego dermatologa. Samodzielne leczenie również może przynieść dobre rezultaty, jednak pamiętajmy, że trzeba wówczas zachować ostrożność. Zdarza się, że wypryski zostawiają po sobie brzydkie blizny, z którymi musimy się później borykać do końca życia. By zminimalizować te ślady oraz pozbyć się zaczerwienień po pryszczach, warto zastosować skuteczną, a przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb terapię.
Pierwszym krokiem udanego leczenia jest oczywiście wyeliminowanie – o ile to możliwe – powodu, dla którego musimy borykać się ze zmianami skórnymi. Mogą być to:
- hormony – w okresie dojrzewania to naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie znacznie zwiększa się produkcja hormonów androgennych. Jednym ze skutków tego procesu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a stąd już prosta droga do powstawania brzydkich wyprysków. Dodatkowo wahania gospodarki hormonalnej występują również u kobiet w związku z cyklem miesiączkowym. Na poziom hormonów wpływa także ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
- stres – długotrwały stres ma negatywny wpływ na cały organizm. W ciągu dnia jesteśmy podenerwowani, mamy kłopoty z pamięcią i koncentracją, brakuje nam apetytu, przez co tracimy na wadze, zaś nocą występują problemy z zasypianiem. Dodatkowo hormony stresu wytwarzane w dużych ilościach powodują przetłuszczanie się skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się pryszczy,
- nieprawidłowe odżywianie – każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zwracać uwagę na to, jakie posiłki przyjmuje. Dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji naszej cery. Dla przykładu produkty, w których występują duże ilości węglowodanów i tłuszczów, mogą znacząco przyspieszyć powstawanie pryszczy, przez co będzie ich jeszcze więcej. Częstym mitem jest powtarzanie, że wypryski są skutkiem ostrego jedzenia i słodyczy – nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Najważniejsze, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne witaminy,
- kosmetyki – nierozważna pielęgnacja czy makijaż przy użyciu niesprawdzonych produktów mogą znacząco przyczynić się do rozwoju pryszczy. Szczególnie specyfiki na bazie alkoholu czy sztucznych substancji mogą spowodować nasilenie się niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki z naturalnych, wegańskich składników. W przypadku cery z tendencją do pryszczy niezwykle istotne jest dokładne studiowanie składów produktów. W naszej kosmetyczce powinny się też znaleźć maści, które moglibyśmy nakładać punktowo na ropne pryszcze na twarzy (szczególnie polecane są te z witaminą A),
- warunki atmosferyczne – osoby, które borykają się z pryszczami, czy to w okresie dojrzewania, czy już w dorosłym życiu, nie powinny zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Warto też zmieniać pielęgnację skóry w stosunku do pory roku, ponieważ zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może ogromnie wpłynąć na kondycję cery.