Walka z Egzemą na Nogach - Skuteczne Metody Leczenia i Pielęgnacji Skóry

SPOSOBY LECZENIA EGZEMY

Leczenie egzemy to postępowanie objawowe. Stosuje się emolienty, które odbudowują warstwę lipidową naskórka i nawilżają skórę. Wszystko zależy jednak od przyczyn dolegliwości. Jeśli sucha i zrogowaciała skóra pojawia się często, należy w pierwszej kolejności wykluczyć choroby ogólnoustrojowe.

W przypadku AZS, czy alergii poza pielęgnacją skóry, która stanowi podstawowy sposób leczenia, stosuje się również inne metody, w tym dietę eliminacyjną, środki steroidowe, a nawet terapię immunosupresyjną.

Sam objaw, jakim jest egzema, w stanach zaostrzenia można łagodzić przy pomocy maści i kremów zawierających kortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym. W pozostałych, nieco łagodniejszych przypadkach stosuje się preparaty natłuszczające i nawilżające dostępne bez recepty.

Spis treści:

  • CO TO JEST EGZEMA?
  • JAK WYGLĄDA EGZEMA? JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY?
  • NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY EGZEMY
  • RODZAJE EGZEMY
  • CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?
  • SPOSOBY LECZENIA EGZEMY
  • PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE

Stan zapalny skóry, w przebiegu którego pojawia się nadmierna suchość, rogowacenie, świąd i zaczerwienienie określa się jako egzema. Schorzenie to często bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że egzema i AZS to nie to samo!

Egzema jest objawem dermatologicznym, który może mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać z alergii, często są również odpowiedzią na czynniki drażniące i zanieczyszczenia. Nie zawsze jednak egzema pojawia się u osób z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, co ma miejsce w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry.

Mianem egzemy określa się więc zmiany skórne. Nazwa schorzenia wywodzi się od słowa „eczema”, co oznacza „wyprysk”. Zmiany takie mogą występować u osób cierpiących na wiele schorzeń. Jest to więc objaw, przypadłość, podrażnienie i wysuszenie skóry, a nie sama choroba.

Egzema na dłoniach: diagnostyka

Egzema na dłoniach to schorzenie, które da się leczyć. Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. W zależności od tego, jaka jest przyczyna problemu, różne mogą być przekazywane pacjentom zalecenia.

Początkowo najlepiej udać się do dermatologa, który – w dalszej kolejności – może pokierować pacjenta m.in. do alergologa.

Wstępnie w diagnostyce egzemy na dłoniach istotne jest zebranie z pacjentem wywiadu lekarskiego oraz dokonanie oceny istniejących u niego zmian skórnych.

Czasami już wtedy możliwe jest stwierdzenie przyczyny występowania egzemy na dłoniach. Może mieć to miejsce, gdy pacjent ma egzemę egzogenną wynikającą z narażenia na środki czystości podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

W przeciwnym wypadku zlecane są dodatkowe badania, takie jak:

Wyprysk rąk musi być różnicowany z innymi jednostkami, w których przebiegu pojawiać się mogą podobne objawy. W diagnostyce różnicowej pod uwagę należy wziąć m.in.:

  • łuszczycę,
  • zakażenia grzybicze
  • oraz świerzb.

CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?

Zmiany skórne występujące przy tym schorzeniu często są przyczyną kompleksów, zwłaszcza, jeśli występują na widocznych partiach ciała, jak twarz, dłonie i przedramiona. Z tego powodu są przyczyną dyskomfortu, wzbudzają również obawy wśród innych osób, które często zastanawiają się, czy egzema jest zaraźliwa.

Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ nie jest to schorzenie mogące wywołać objawy u innych osób. Niemniej jednak w rzadkich przypadkach, jeśli za egzemę odpowiadają grzyby lub bakterie, może dochodzić do rozprzestrzeniania się infekcji po kontakcie z osobą chorą. Co więcej, nadmiernie wysuszona skóra, którą dodatkowo drapiemy, staje się niemal idealną drogą dla drobnoustrojów. Niezwykle ważna przy zmianach dermatologicznych jest więc odpowiednia higiena.

Atopowe zapalenie skóry na nogach – leczenie

Egzema na nogach – jak leczyć? Terapia obejmuje unikanie kontaktu z czynnikami wyzwalającymi objawy, przestrzeganie odpowiednich zasad pielęgnacji skóry, a w okresach zaostrzeń również stosowanie zaleconych przez lekarza produktów leczniczych. Atopowe zapalenie skóry na nogach wymaga regularnego stosowania emolientów, które nawilżają skórę, zapobiegają nadmiernej utracie wody i wzmacniają barierę ochronną naskórka. Emolienty zalecane są zarówno w okresie wyciszenia choroby, jak i zaostrzeń. Systematyczne dbanie o stan skóry jest niezbędnym elementem profilaktyki – wydłuża okresy remisji choroby.

Emolient przy atopowym zapaleniu skóry na nogach należy nakładać często, przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia. Przy zaostrzeniu choroby konieczne może być częstsze aplikowanie produktu. Co istotne, emolient powinien być nakładany na skórę w odpowiedniej ilości. U dzieci, zaleca się stosowanie go w ilości nie mniejszej niż 200-250 g na tydzień (jest to ilość przeznaczona do stosowania na skórę całego ciała, nie tylko nóg), a u osób dorosłych – nie mniej niż 500 g. Emolient nakładać należy na skórę całego ciała, a nie jedynie na obszar zmian. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry w okresach remisji mogą być wystarczające dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry, łagodzenia suchości oraz świądu. W okresach zaostrzeń, lekarz może rekomendować preparat na receptę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Zazwyczaj zaleca się wówczas w pierwszej kolejności zastosowanie maści lub kremu ze sterydem (lub inną substancja wykorzystywaną w leczeniu AZS), a dopiero w drugiej kolejności aplikowanie na skórę emolientu.

Zmagając się z objawami atopowego zapalenia skóry na nogach warto też zadbać o:

  • odpowiednie nawilżenie powietrza w domu,
  • noszenie odzieży z niedrażniących, przewiewnych materiałów,
  • unikanie długich kąpieli – kąpiel powinna trwać kilka do kilkunastu minut, a temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała. Do wody dobrze byłoby dodać odpowiedni kosmetyk do kąpieli, który natłuści i zmiękczy skórę.

Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne najlepszych europejskich producentów Dr Luigi, Dr Orto, Berkemann, Josef Seibel, Ara, Comfortabel, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Toni Pons, Manitu, Lesta, Alpina, Rock, Scholl, Solidus, Dr Brinkmann, Birkenstock, Caprice, PodoWell, Nursin Care.

Czytaj dalej...

Egzema, inaczej wyprysk, to grupa schorzeń o podłożu dermatologicznym, które objawiają się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry, rozwijającym się na skutek ekspozycji na określone bodźce alergiczne.

Czytaj dalej...

Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

Czytaj dalej...

mydło, farba, czy szampon do włosów, materiał, z którego jest wykonana bluzka, a także biżuteria wiele osób źle reaguje na nikiel, stanowiący częsty dodatek biżuteryjny, ale też element pasków, czy zegarków oraz jakiś składnik pokarmowy.

Czytaj dalej...