Jak Rozjaśnić Włosy Kwasem Jabłkowym?
Ocet jabłkowy na włosy – właściwości, stosowanie, efekty
Ocet jabłkowy na włosy to sposób na lśniące, gładkie i odżywione kosmyki, a także na zdrowszą skórę głowy. Mimo, że jego wykorzystanie w kosmetyce jest mniej znane niż w dietetyce i kuchni, to jednak popularność naturalnych metod pielęgnacji przysparza mu coraz więcej zwolenniczek. Jak działa ocet jabłkowy na włosy? Czym jest płukanka z octu i jak ją stosować?
Choć ocet jabłkowy na włosy może wydawać się dość kontrowersyjnym sposobem ich pielęgnacji, to jednak jego wpływ na wygląd i zdrowie znajduje uzasadnienie w składzie octu. Ocet jabłkowy, który uzyskuje się w procesie fermentacji jabłek, posiada w sobie liczne składniki mineralne i pierwiastki. Do najważniejszych zaliczyć można kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, a także aminokwasy, enzymy, potas, witaminy A, B1, B2, B6, C i E. Znaleźć możemy w nim również pektyny, czyli rodzaj substancji balastowych.
Właściwości lecznicze octu wykorzystywane były już ponad 8000 lat temu. Babilończycy, Asyryjczycy i Fenicjanie stosowali go jako środek na bóle ucha i do dezynfekcji ran. Leczyli nim też stłuczenia i ukąszenia. W pielęgnacji skóry ocet jabłkowy używany jest zaś od czasów renesansu, kiedy to łączono go z ziołami i kwiatami.
Ocet spirytusowy czy jabłkowy? Sprawdź, czym się od siebie różnią
Rozjaśniacz do włosów – jak działa?
Proces rozjaśniania włosów odbywa się stopniowo. Włosy zmieniają swój naturalny kolor najpierw na odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci, zanim osiągną oczekiwany blond. I tu jest tzw. pies pogrzebany, ponieważ na proces chemicznego utleniania się melaniny, czyli „wywabiania” barwnika z włosów wpływ ma wiele czynników takich jak wyjściowy kolor włosów, pH mieszanki rozjaśniającej, stężenie utleniacza, temperatura oraz czas aplikacji rozjaśniacza na włosach. Co to oznacza w praktyce? Że te wszystkie elementy muszą zostać wzięte pod uwagę i zgrane ze sobą podczas rozjaśniania. Najbezpieczniej jest więc oddać włosy w ręce profesjonalisty, który ma w tej dziedzinie doświadczenie i umiejętności. A jeśli jednak czujesz się na siłach sama wykonać rozjaśnianie włosów, dokładnie się do niego przygotuj. Koniecznie zastosuj też profesjonalne produkty do rozjaśniania, które mają wyższą skuteczność, a ich formuły są bezpieczniejsze dla włosów.
Polecane profesjonalne rozjaśniacze do włosów:
Rozjaśnianie włosów cytryną
Sok z cytryny pozytywnie wpływa na kondycję całych włosów - nadaje im zdrowego blasku, wyraźnie wzmacnia i poprawia ich wzrost. W dodatku doskonale dotlenia skórę głowy, a nawet pozwala pozbyć się łupieżu. Co najważniejsze, pomaga naturalnie rozjaśnić włosy. To bardzo skuteczna metoda, która jednorazowo kosztuje nas tyle, co zakup jednej cytryny. Aby zobaczyć efekty, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Rozjaśnienie włosów cytryną będzie widoczne dopiero po około miesiącu stosowania raz lub dwa razy w tygodniu.
Sok z cytryny można aplikować na suche lub wilgotne włosy, a następnie trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Gdy suche już włosy będą zbyt sztywne, wystarczy je przeczesać lub umyć pasma delikatnym szamponem. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy każdorazowo po rozjaśnianiu włosów cytryną wystawimy je na działanie słońca.