Jak Rozjaśnić Włosy Kwasem Jabłkowym?
Jak wykonać bezpieczne rozjaśnianie włosów?
Do rozjaśniania włosów najlepiej użyć profesjonalnego produktu fryzjerskiego, gdyż kosmetyki z drogerii mogą nadać naszym pasmom brzydkiego, żółtego odcienia. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności i wiedzy, to dużo lepszych wyborem będzie wykonanie rozjaśniania w salonie fryzjerskim.
Do rozjaśnienia włosów potrzebny będzie nam proszek rozjaśniający, oksydant, pędzel do rozjaśniania, miska i rękawiczki. Pamiętacie, że bezpośrednio przed rozjaśnianiem nie myjemy włosów, aby nie były narażone na uszkodzenia. Najlepiej umyć je 24-48 godzin przed rozjaśnianiem.
- Zaczynamy od dokładnego uczesania włosów i ich podziału na mniejsze partie. Upnijcie je spinkami, a dolną część pozostawcie do farbowania.
- Zakładamy rękawiczki i przechodzimy do mieszania proszku z oksydantem, który aktywuje rozjaśniacz. Koniecznie trzymajcie się instrukcji na opakowaniu. Do domowego użytku nie polecamy używać rozjaśniaczu o stężeniu większym niż 6% (rozjaśni on włosy o 2-3 tony). Jeśli chcemy odrobinę odświeżyć fryzurę, lepiej użyć takiego o 3% stężeniu. Składniki powinny być dokładnie wymieszane na gładką masę.
- Najpierw nałóżcie produkt na kosmyki z tyłu głowy. Następnie kolejno aplikujcie na resztę partii włosów. Po aplikacji zostawiamy je na czas określony w instrukcji.
- Dokładnie myjemy włosy szamponem. W tym momencie możemy również nałożyć toner do włosów, który ochłodzi nasz kolor.
- Domknięciem rozjaśniania jest nałożenie maski odżywczej. Możemy również użyć kuracji Olaplex.
O czym pamiętać, kiedy rozjaśniamy włosy?
Jedną z najważniejszych kwestii jest podzielenie włosów na sekcje. Upięcie górnych partii pozwoli Ci na swobodne nakładanie rozjaśniacza na kosmyki znajdujące się na dole. Stopniowo rozpuszczaj kolejne warstwy, co z kolei zapewni gwarancję, że włosy zostały w całości pokryte przygotowaną mieszanką. Dobrze jest też zadbać o to, by najpierw zaaplikować rozjaśniacz na końcówki i włosy mniej więcej do połowy ich długości. Potrzebują one więcej czasu, by przyjąć nowy kolor, z kolei te znajdujące się przy skalpie dużo szybciej zmieniają pierwotny odcień.
Należy bezwzględnie przestrzegać czasu, jaki jest podany w ulotce dołączonej do produktu. Nie powinno się trzymać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane, ponieważ w ten sposób ryzykujemy powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń włosów. Warto też na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się efekt. Jeśli uznamy, że rozjaśnianie osiągnęło już pożądany poziom, można zmyć rozjaśniacz. Nie należy się przy tym martwić, jeśli w pewnym momencie włosy będą wyglądać na pomarańczowe, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy brunetkami czy szatynkami. Jest to związane z wytrącaniem się czerwonego pigmentu i jest to etap przejściowy.
Po upłynięciu wyznaczonego czasu, należy umyć włosy i zastosować na nie odżywkę ze spłukiwaniem. Po tym zabiegu warto pozwolić im naturalnie wyschnąć – można ewentualnie wspomóc się suszarką z letnim lub chłodnym nawiewem. Wysoka temperatura nie jest wskazana w żadnej sytuacji, a tuż po koloryzacji może dodatkowo uszkodzić wrażliwe włosy.
Ocet jabłkowy na włosy – właściwości, stosowanie, efekty
Ocet jabłkowy na włosy to sposób na lśniące, gładkie i odżywione kosmyki, a także na zdrowszą skórę głowy. Mimo, że jego wykorzystanie w kosmetyce jest mniej znane niż w dietetyce i kuchni, to jednak popularność naturalnych metod pielęgnacji przysparza mu coraz więcej zwolenniczek. Jak działa ocet jabłkowy na włosy? Czym jest płukanka z octu i jak ją stosować?
Choć ocet jabłkowy na włosy może wydawać się dość kontrowersyjnym sposobem ich pielęgnacji, to jednak jego wpływ na wygląd i zdrowie znajduje uzasadnienie w składzie octu. Ocet jabłkowy, który uzyskuje się w procesie fermentacji jabłek, posiada w sobie liczne składniki mineralne i pierwiastki. Do najważniejszych zaliczyć można kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, a także aminokwasy, enzymy, potas, witaminy A, B1, B2, B6, C i E. Znaleźć możemy w nim również pektyny, czyli rodzaj substancji balastowych.
Właściwości lecznicze octu wykorzystywane były już ponad 8000 lat temu. Babilończycy, Asyryjczycy i Fenicjanie stosowali go jako środek na bóle ucha i do dezynfekcji ran. Leczyli nim też stłuczenia i ukąszenia. W pielęgnacji skóry ocet jabłkowy używany jest zaś od czasów renesansu, kiedy to łączono go z ziołami i kwiatami.
Ocet spirytusowy czy jabłkowy? Sprawdź, czym się od siebie różnią
Rozjaśnianie włosów cytryną
Sok z cytryny pozytywnie wpływa na kondycję całych włosów - nadaje im zdrowego blasku, wyraźnie wzmacnia i poprawia ich wzrost. W dodatku doskonale dotlenia skórę głowy, a nawet pozwala pozbyć się łupieżu. Co najważniejsze, pomaga naturalnie rozjaśnić włosy. To bardzo skuteczna metoda, która jednorazowo kosztuje nas tyle, co zakup jednej cytryny. Aby zobaczyć efekty, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Rozjaśnienie włosów cytryną będzie widoczne dopiero po około miesiącu stosowania raz lub dwa razy w tygodniu.
Sok z cytryny można aplikować na suche lub wilgotne włosy, a następnie trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Gdy suche już włosy będą zbyt sztywne, wystarczy je przeczesać lub umyć pasma delikatnym szamponem. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy każdorazowo po rozjaśnianiu włosów cytryną wystawimy je na działanie słońca.