Sure, here you go -htmlCopy codeKwas salicylowy - Skuteczne leczenie pryszczów
Jakie składniki aktywne stosowane są w leczeniu trądziku?
Wśród substancji stosowanych w miejscowym leczeniu zmian skórnych wyróżniamy retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas glikolowy oraz kwas salicylowy. Innymi popularnymi składnikami aktywnymi są: kwas migdałowy, olejek z drzewa herbacianego, preparaty z witaminą C.
W aptekach można spotkać także suplement diety zawierający wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego, liści zielonej herbaty lub fiołka trójbarwnego, a również tlenek cynku.
Warto podkreślić, że kluczową rolę w utrwalaniu zmian trądzikowych odgrywa działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować powstawanie przebarwień i bliznowacenie, dlatego istotne jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby utrzymać zdrową skórę przez wiele lat.
Często powtarzany jest mit, że objawy trądziku można zmniejszyć poprzez opalanie, ponieważ chwilowo może dojść do wyciszenia zmian i poprawy. Niemniej jednak należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne może nasilać trądzik i powodować utrwalenie przebarwień.
Co więcej, kolejnym ważnym filarem odpowiedniej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie, w czym pomogą między innymi dedykowane żele do mycia twarzy dla cery tłustej, mieszanej czy suchej.
Warto wspomnieć, że złuszczanie naskórka poprzez stosowanie peelingów mechanicznych nie jest zalecane u osób cierpiących z powodu trądziku.
Dodatkowo należy zadbać o nawilżenie cery trądzikowej niezależnie od jej stanu, wbrew opinii, że skóry tłustej nie należy dodatkowo nawilżać.
Odpowiednie składniki aktywne w produktach przeciwtrądzikowych mogą różnić się w zależności od potrzeb skóry i rodzaju trądziku. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i dostosować plan leczenia.
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba skóry, która może być wywołana zaburzeniami hormonalnymi, ale również nieodpowiednią pielęgnacją skóry czy ubogą dietą. Skóra trądzikowa produkuje więcej łoju niż skóra normalna, który tworzy na niej warstwę sebum. Odkłada się ono głównie na czole, nosie i brodzie, w tzw. strefie T, powodując nieprzyjemne błyszczenie się twarzy. Nadmiar sebum sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą powodować krosty, grudki, zmiany zapalne i zaskórniki.
Pojawienie się trądziku powinno być sygnałem do przyjrzenia się swojemu organizmowi. Jeśli trądzik pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania, jest zjawiskiem fizjologicznym, ale i tak warto mu przeciwdziałać, stosując zbilansowaną dietę, ograniczając słodycze czy gotowe dania typu fast food. U osób dorosłych trądzik może mieć związek z wystąpieniem zaburzeń hormonalnych (np. spowodowanych zespołem policystycznych jajników czy chorobami tarczycy), nietolerancją pokarmową, przyjmowaniem niektórych leków lub nieodpowiednią dietą. W każdym z tych wypadków warto poświęcić trochę czasu na poznanie dokładnej przyczyny wystąpienia trądziku i wyeliminowaniu jej z życia.
Jak prawidłowo stosować kwas salicylowy na trądzik?
Kwas salicylowy jest składnikiem wielu kosmetyków na trądzik. Znajdziemy go nie tylko w w peelingach i żelach do oczyszczania skóry, ale również w tonikach czy kremach. Stanowi bazę także preparatów, które nanosi się na skórę punktowo, stosując je jedynie w miejscach zmienionych chorobowo.
Kwas salicylowy stosowany w sposób nieodpowiedni może wywołać przesuszenie skóry. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, należy nie stosować zbyt dużej ilości kosmetyków z tym składnikiem. Co to oznacza w praktyce? Połączenie żelu do oczyszczania skóry z kwasem salicylowym, toniku i kremu z tym składnikiem może zaburzyć naturalną równowagę w barierze hydrolipidowej naskórka i doprowadzić do odwodnienia skóry. Odwodniona i przesuszona skóra zacznie produkować więcej sebum, co zaostrzy stan zapalny skóry.
W prawidłowej pielęgnacji skóry wystarczy jeden kosmetyk z kwasem salicylowym. Mocne oczyszczenie skóry twarzy żelem z kwasem, a następnie wyrównanie pH skóry łagodnym tonikiem i nałożenie kremu nawilżającego to dobry sposób na pielęgnację cery trądzikowej. Dwa lub trzy razy w tygodniu można dodać do tego kosmetyk złuszczający, który odnowi powierzchnię naskórka i pomoże pozbyć się zrogowaceń oraz przyspieszy leczenie stanów zapalnych. Osoby, które mają trądzik grudkowo-krostkowy taką pielęgnację mogą wspomóc o preparaty działające miejscowo, które nanosi się jedynie na zmiany zapalne.
Nawilżanie skóry to bardzo ważny etap pielęgnacji cery trądzikowej. Osobom borykającym się z trądzikiem często wydaje się, że ich skóra jest naturalnie tłusta, dlatego nie trzeba już jej nawilżać. To błędne myślenie – każda cera potrzebuje nawilżenia, do pielęgnacji cery trądzikowej czy mieszanej trzeba jedynie wybierać produkty o lżejszej konsystencji, które nie doprowadzą do zatkania porów skóry.