Lek na pryszcze dla dorosłych - Skuteczne rozwiązania i porady
Maść cynkowa. Lek na trądzik bez recepty, który stosuje się punktowo
Maść cynkowa
To jedna z najtańszych maści na rynku (kosztuje mniej niż 4 złote) i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na trądzik. Terapia wymaga jednak czasu. Maść cynkową stosuje się miejscowo na skórę. Produkt zawiera jako substancję czynną tlenek cynku, który ma działanie wysuszające i ściągające, dzięki czemu redukuje wypryski lub opryszczkę.
Pamiętaj, maść cynkowa pozostawia na twarzy biały ślad, dlatego najlepiej nakładać ją na noc. Chyba, że danego dnia pracujesz w trybie home office, to wtedy możesz spokojnie stosować ją w ciągu dnia.
Żel do skóry trądzikowej. Pomoże na każdy pryszcz
serwis prasowy
Benzacne (zawiera substancję czynną nadtlenek benzoilu) jest droższy, bo kosztuje ok. 15 złotych, ale wysusza i likwiduje wypryski raz, a dobrze. Ma konsystencję żelu o działaniu przeciwtrądzikowym i antybakteryjnym, przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę. Efekt jest widoczny już po upływie zaledwie kilku godzin.
Trądzik u dorosłych mężczyzn
Trądzik wieku dorosłego jest charakterystyczny głównie dla kobiet, co nie oznacza, że nie dotyka on również mężczyzn. Choć w ich przypadku występuje znacznie rzadziej, jego objawy i przebieg mogą być znacznie cięższe.
Skąd bierze się trądzik u dorosłych mężczyzn? Podobnie jak w przypadku kobiet, tak i tutaj istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się dermatozy.
Duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby wzrasta, jeśli jedno lub oboje rodziców zmagało się z trądzikiem w młodości. Również zaburzenia hormonalne mają swój udział w pojawianiu się tej choroby. Chodzi przede wszystkim o zbyt duży poziom androgenów, które produkowane są przez nadnercza. Zbyt duża ilość powoduje zaburzenie prawidłowej pracy mieszków włosowych, co objawia się zwiększoną produkcją sebum.
Trądzik u dorosłych mężczyzn równie często spowodowany jest przez uszkodzenia mechaniczne, które mają miejsce w trakcie golenia zarostu. Chodzi tutaj nie tylko o różnego rodzaju zadrapania, ale i korzystanie z nieoczyszczonych narzędzi lub wielokrotne używanie jednorazowych maszynek. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju bakterii, które przenosimy na swoją skórę.
Trądzik u mężczyzn może powstawać także na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Korzystanie z produktów pielęgnacyjnych słabej jakości, mycie twarzy samym mydłem, unikanie kremu nawilżającego mogą wpłynąć na rozwój niedoskonałości.
Rodzaje trądziku u dorosłych mężczyzn
Jak już wspomniano, trądzik u dorosłych mężczyzn występuje rzadziej, jednak jego przebieg może być bardziej bolesny, a leczenie trwać znacznie dłużej niż w przypadku kobiet. Do rodzajów trądziku występującego u mężczyzn zaliczamy:
• trądzik ropowiczy – występuje na twarzy oraz klatce piersiowej i plecach. Oprócz zaskórników i krost pojawiają się torbiele ropne, których gojenie się jest długotrwałe. Zmiany te pozostawiają po sobie blizny,
• trądzik odwrócony – jego objawy są zbliżone do trądziku ropowiczego. Na skórze pojawiają się duże cysty wypełnione ropą, a gojenie odbywa się poprzez bliznowacenie,
• trądzik skupiony – występuje w okolicy pach, pachwin oraz pośladków. Niedoskonałości tworzą zlewające się torbiele i nacieki, często bardzo rozległe. Pozostawiają po sobie blizny.
Pierwsza linia leczenia ADHD – jakie leki na ADHD najczęściej się wypisuje?
Stymulanty wydzielania neuroprzekaźników są najczęściej przepisywanymi lekami na ADHD. Poprzez zwiększenie poziomów neuroprzekaźników takich jak dopamina i noradrenalina, te leki na ADHD poprawić koncentrację i zmniejszyć impulsywność. Do najpopularniejszych stymulantów należą:
- Metylofenidat (znany pod nazwami handlowymi Ritalin, Concerta)
- Sole amfetaminy (znane pod nazwami handlowymi Adderall, Dexedrine)
Chociaż stymulanty są efektywnymi lekami na ADHD, mogą powodować skutki uboczne, w tym bezsenność, utratę apetytu, wzrost ciśnienia krwi i niepokój. Dlatego stosowanie tych leków na ADHD wymaga starannego monitorowania przez specjalistę, zwłaszcza z uwagi na potencjalne ryzyko uzależnienia.
