Leki na świąd skóry - Skuteczne sposoby łagodzenia dyskomfortu

Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Swędzenie skóry głowy – inne przyczyny

Dlaczego nadal swędzi skóra głowy mimo to?

Przegrzanie skóry głowy – i to nie tylko gorące powietrze z suszarki! Duże ocieplenie powietrza (zmiana klimatu) powoduje wydzielanie większej ilości sebum i wymaga częstszego oczyszczenia skóry głowy z potu.

Twarda woda – tutaj może pomóc jedynie przegotowanie wody lub mycie skóry głowy w wodzie źródlanej.

Zmiany hormonalne – ciąża to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i zły moment na eksperymenty z szamponami!

Nerwica – nie tylko obgryzanie paznokci kojarzy się z rozładowywaniem nerwów! Za swędzeniem skóry głowy mogą kryć się problemy i trudne sytuacje życiowe, a emocje z nimi związane mogą skutkować swędzeniem skóry głowy i wypadaniem włosów.

Łupież a swędzenie skóry głowy – drożdżaki atakujące skórę głowy powodują powstanie łupieżu, których jest parę odmian: od łupieżu suchego, do tłustego i pstrego. Łupież drażni skalp i prowadzi do powstania podrażnienia skóry głowy oraz jej uporczywego swędzenia.

Świąd - badanie

  • początek objawów i czas ich trwania,
  • charakter świądu (lokalizacja, narastanie w czasie, czynniki nasilające lub łagodzące świąd),
  • dotychczasowe działania podjęte w celu zwalczenia świądu domowymi sposobami,
  • niedawne zmiany stosowanych środków piorących, myjących, kontakt z chemikaliami, zwierzętami,
  • aktualna dieta,
  • uczulenia,
  • przebyte i towarzyszące, przewlekłe choroby,
  • przyjmowane leki, w tym leki ziołowe, bez recepty, suplementy diety.

W następnej kolejności przeprowadzone zostanie badanie ze szczególnym uwzględnieniem zmian skórnych okolicy najbardziej dotkniętej świądem. Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe, które mogą być przyczyną prezentowanych dolegliwości lekarz może zlecić badania dodatkowe obejmujące przede wszystkim badania laboratoryjne krwi (m.in. morfologia, wskaźniki zapalenia, stężenie hormonów tarczycy), alergiczne testy skórne, pobranie próbki ze zmian chorobowych na skórze w celu wykonania badań mikrobiologicznych.

Dalsze postępowanie zależne jest od prawdopodobnej przyczyny świądu.

Zobacz także

Swędzenie (świąd) pochwy i sromu Przyczyną świądu pochwy i sromu jest najczęściej reakcja podrażnieniowa na środki higieny osobistej (płyny, mydła, kremy, a nawet papier toaletowy czy podpaski), płyn/proszek do prania bielizny lub podrażnienie mechaniczne. Swędzenie pochwy i sromu może być spowodowane infekcjami intymnymi w obrębie narządu rodnego.

Świąd odbytu Świąd odbytu to nieprzyjemne uczucie w okolicy odbytu powodujące potrzebę drapania się. Często nasila się po wypróżnieniu, zwłaszcza przy biegunce oraz przed zaśnięciem. Swędzenie odbytu może powodować znaczny dyskomfort. Zwykle swędzenie jest spowodowane chorobami zapalnymi, zakaźnymi, układowymi, nowotworowymi i okolic odbytu (np. hemoroidami, szczeliną odbytu), a także nieprawidłową higieną odbytu. Leczenie zależy od przyczyny świądu odbytu.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Jeśli masz dobrze zaopatrzoną kuchnię i apteczkę – nie wahaj się i wypróbuj w praktyce poniższe domowe sposoby na swędzenie skóry głowy! Swędząca i piekąca skóra głowy lubi się z bardzo tanimi i szeroko dostępnymi specyfikami, w które możesz zaopatrzyć się w sklepie spożywczym albo w aptece. Gwarantujemy, że dość szybko podrażniona skóra głowy odczuje ulgę!

Swędzenie skóry głowy – OCET JABŁKOWY

Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy jest niezastąpiony! Rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1 i następnie polej nim skalp. Zostaw na ok. 5 minut, spłucz. Taką płukankę stosuj przy każdym myciu, potem stopniowo zmniejszaj częstotliwość. Po swędzeniu i podrażnieniu skóry głowy nie zostanie nawet ślad!

Nie znosisz zapachu octu i boisz się, że włosy będą nim śmierdzieć? Umyj włosy szamponem, później zastosuj płukankę, odczekaj chwilkę i znowu umyj włosy. Po octowym zapachu nic nie zostanie!

Swędzenie skóry głowy – PEELING SKÓRY GŁOWY

Peeling stosowany na swędzenie skóry głowy usunie zalegający, martwy naskórek, odblokuje pory skóry i odczuwalnie zmniejszy swędzenie i pieczenie skóry głowy. Przepisów na domowej dobory peeling do skóry głowy jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musisz sięgać po drogeryjne peelingi do skóry głowy, które są nadal ciężko dostępne na naszym polskim rynku.

Natomiast jeśli cierpisz na świąd skalpu z bonusem czyli swędzenie skóry głowy i krostki – niestety z peelingiem mechanicznym musisz bardzo uważać lub zupełnie z niego zrezygnować! Krostki na głowie i swędzące strupki mogą zostać dodatkowo rozdrażnione i rozniesione na skórze głowy, co pogłębi swędzącą katastrofę.

Przed zastosowaniem peelingu nałóż na skalp zmiękczający skórę Cerkogel lub oliwkę z kwasem salicylowym Salicylol (to preparaty na swędzenie skóry głowy dostępne w każdej aptece). Taki zabieg lepiej przygotuje skórę do złuszczania, a skóra głowy będzie ultra-czysta!

Dodatkowo, taki lek przeciwhistaminowy II generacji zazwyczaj wykazuje również działanie przeciwzapalne i dodatkowe działanie przeciwalergiczne, polegające na osłabianiu naturalnych reakcji immunologicznych naszego organizmu.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa to zabieg wymagający odpowiednich warunków sanitarnych oraz profesjonalnego sprzętu, dlatego warto wybrać klinikę nie tylko odpowiednio wyposażoną i posiadającą nowoczesny i bezpieczny laser, ale także taką, która posiada duże doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów.

Czytaj dalej...

Kobiety w ciąży narażają na potencjalne ryzyko nie tylko siebie, ale też dziecko, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czytaj dalej...