Leki na świąd skóry - Skuteczne sposoby łagodzenia dyskomfortu
Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy:
Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
Drażniąca farba lub nieumiejętne nałożenie farby na włosy jak najbardziej może doprowadzić do swędzenia skóry głowy! Dlatego jeśli zaczynasz przygodę z farbowaniem włosów, zmieniłaś farbę lub stosujesz jeden rodzaj farby od długiego czasu – to podrażniona skóra głowy po farbowaniu jest niemal gwarantowana.
Swędzenie skóry głowy po szamponie
Jeśli skusiła Cię promocja na szampon kompletnie niedostosowany do potrzeb Twoich włosów, to przyczyna swędzenia skóry głowy wydaje się jasna. Dodatkowo piekąca skóra głowy po szamponie może być spowodowana konkretnym składnikiem kosmetyku, np. dodatkiem wysuszającej glinki lub alergii na jeden wyciąg ziołowy!
Swędzenie skóry głowy po lekach
Piekąca skóra głowy i całego ciała może być reakcją na lek lub odpowiednik branego leku. Często swędzenie skóry może pojawić się po dłuższym stosowaniu leku – zatem nie musi to być reakcja natychmiastowa. O swędzeniu skóry głowy należy poinformować lekarza prowadzącego, który najprawdopodobniej wymieni preparat na inny.
Swędzenie skóry a wątroba
Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.
Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:
- stłuszczenie wątroby,
- marskość,
- przewlekłe wirusowe zapalenie,
- polekowe uszkodzenie wątroby.
Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.
Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.
Swędząca skóra a później siniaki
Zarówno swędząca skóra, jak i siniaki, mogą – choć nie muszą – być objawami niewydolności nerek, dlatego objawów takich nie wolno lekceważyć. Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.
Kiedy skóra mocno swędzi, a siniaki pojawiają się na skutek jej drapania, również należy zgłosić się do specjalisty. Objaw taki może świadczyć o znaczącym osłabieniu naczyń krwionośnych lub problemach z krzepliwością.
W tym wypadku również lekarz zleca zwykle pobranie krwi. Problemy tego rodzaju wymagają przeważnie fachowego leczenia, któremu należy się poddać zgodnie z zaleceniami.
Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.
Jakie są przyczyny świądu skóry?
Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).
Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.
Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.
