Silne leki na alergie - Skuteczne strategie zwalczania alergii

Działanie leków przeciwhistaminowych

Leki od alergii różnią się między sobą składem, a co za tym idzie – właściwościami oraz przeznaczeniem. Leki na alergię bez recepty zawierają substancje czynne przede wszystkim o charakterze przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest działanie na obwodowe receptory histaminowe H1 – tak, aby je zablokować, a w efekcie zniwelować objawy typowe przy uczuleniu.

Wśród składników aktywnych z tej grupy najpopularniejszymi są:

  • feksofenadyna – to lek antyalergiczny, który nie ma efektu sedacyjnego, co oznacza, że nie wywołuje senności,
  • loratadyna lub desloratadyna – również nie wykazują znaczącego działania usypiającego,
  • cetyryzyna lub lewocetyryzyna, po której nie zaleca się prowadzenia pojazdu, może być również podawana dzieciom od 6. roku życia.

Dodatkową substancją czynną stosowaną w lekach na alergię bywa pseudoefedryna. Jej zadaniem jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych nosa. Przekłada się to na załagodzenie dolegliwości związanych z katarem siennym.

Poza tabletkami przeciw alergii, w grupie leków antyhistaminowych stosowanych przy objawach uczulenia można wymienić krople:

  • do nosa – np. z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają błony śluzowe, co ma znaczenie przy katarze siennym,
  • do oczu – np. z chlorowodorkiem azelastyny, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, jest podawany przy alergicznym zapaleniu spojówek (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4. roku życia),
  • doustne – np. z cetyryzyną, w tej postaci często występują leki antyalergiczne przeznaczone dla dzieci.

Leki przeciwalergiczne działające miejscowo

Stosuje się je – zwykle jako uzupełnienie leczenia doustnego – w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych w obrębie nosa i oczu. Skórne objawy uczulenia można załagodzić lekami dostępnymi bez recepty, zawierającymi:

  • hydrokortyzon (albo inny steryd w zależności od decyzji lekarza)
  • dimetynden lub
  • chlorokrezol

Zaczerwienienie, opuchlizna i łzawienie oczu (symetryczne) najczęściej towarzyszą osobom uczulonym na pyłki traw. Ratunkiem dla nich – oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych – są również odpowiednie krople do oczu, zawierające:

  • azelastynę
  • olopatadinę
  • tetryzolinę
  • kromoglikan (najpopularniejszy w tego typu preparatach i wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek spowodowanym katarem siennym, w alergicznym zapaleniu rogówki i spojówek). Kromoglikan występuje też w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany zapobiegawczo i w leczeniu całorocznego oraz sezonowego alergicznego nieżytu nosa.

Podobne zastosowanie mają leki sympatykomimetyczne. To grupa substancji, których działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także hamują powstawanie wodnistego wysięku, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są:

  • ksylometazolina
  • oksymetazolina
  • nafazolina

Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że przeznaczone są one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia kataru alergicznego (do 4 dni) ze względu na ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia – śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Leki na alergię trzeciej generacji

Do trzeciej generacji leków przeciwhistaminowych należą:

  • bilastyna
  • lewocetyryzyna
  • desloratadyna

Charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami i składnikami pożywienia. Osoby chorujące na np. cukrzycę lub nadciśnienie powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na preparaty przeciwalergiczne będące połączeniem kilku substancji czynnych, ponieważ bardzo częstym ich składnikiem jest pseudoefedryna, której wpływ na ciśnienie i poziom glikemii jest trudny do przewidzenia, a przez to niebezpieczny. Podobnie sytuacja wygląda z fenylefryną, która może być stosowana zamiennie z pseudoefedryną jako składnik zwalczający katar i udrażniający nos. Wspomniani pacjenci w przypadku alergii powinni więc stosować tzw. leki pojedyncze (z jedną substancję czynną).


Wszystkie te czynniki sugerują, że diagnoza przyczyny wypadania włosów może wymagać kompleksowej oceny i różnorodnych badań, takich jak morfologia krwi, badania poziomu hormonów tarczycy, żelaza, cynku czy witaminy B12.

Czytaj dalej...

Dodatkowo, taki lek przeciwhistaminowy II generacji zazwyczaj wykazuje również działanie przeciwzapalne i dodatkowe działanie przeciwalergiczne, polegające na osłabianiu naturalnych reakcji immunologicznych naszego organizmu.

Czytaj dalej...

Dzieje się to poprzez oddziaływanie leku na receptory komórek nerwowych, które z różnych przyczyn stają się mniej lub bardziej wrażliwe na wychwytywanie związków chemicznych takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.

Czytaj dalej...

Kobiety w ciąży narażają na potencjalne ryzyko nie tylko siebie, ale też dziecko, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czytaj dalej...