Silne leki na alergie - Skuteczne strategie zwalczania alergii

Leki na alergię zawierające cetyryzynę

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. We wczesnej fazie reakcji alergicznej cetyryzna zmniejsza ilość histaminy i niweluje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie zatrzymuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym.

Dzięki przedłużonemu działaniu - leki z cetryzyną mogą być podawane raz na dobę. Dostępne są pod postacią tabletek i syropów. Wykorzystuje się ją do leczenia:

  • alergicznych nieżytów nosa
  • alergicznego zapalenia spojówek
  • skórnego odczynu alergicznego
  • pokrzywki

1. Zyrtec – krople i tabletki

Lek można stosować u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat (w przypadku tabletek).

Działanie leku polega na łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz na łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu Zyrtecu z alkoholem.

Ostrożność zalecana jest również podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek 10 mg u dzieci poniżej 6 lat oraz preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat.

Należy również zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

2. Allertec – syrop i tabletki

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Należy zachować ostrożność zalecając cetyryzynę kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Ostrożność należy zachować także podczas prowadzeni pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Najsilniejszy lek na alergię na receptę

Alergie są powszechne i dotykają wielu osób na całym świecie. Mogą powodować różnorodne objawy, takie jak katar, swędzenie, wysypki skórne i trudności w oddychaniu. W przypadku nasilonych alergii, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, najsilniejsze leki na alergię na receptę mogą być konieczne. W tym artykule omówimy najskuteczniejsze i najmocniejsze leki na alergię dostępne na receptę oraz jakie korzyści i ryzyka niosą ze sobą.

Kiedy pyli brzoza?

Okres pylenia brzozy przypada na początek wiosny i trwa zwykle do końca maja. Dokładne terminy co roku nieco się różnią, ponieważ zależą m.in. od aktualnej pogody oraz regionu Polski. Zwykle pylenie brzozy w pierwszej kolejności rozpoczyna się na południowym zachodzie naszego kraju, z kolei najpóźniej na północnym wschodzie, gdzie jest najchłodniej. Różnica pomiędzy regionami może wynosić nawet 2 tygodnie.

Jeśli masz alergię na brzozę czy inne rośliny, śledź na bieżąco aktualny kalendarz pylenia oraz prognozę pogody dla alergików. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować ewentualne wyjazdy czy aktywności na zewnątrz do pylenia brzozy. Nie ma sensu wystawiać się nadmiernie na jej pyłki, jeżeli wywołują u Ciebie uciążliwe dolegliwości.

Leki przeciwalergiczne działające miejscowo

Stosuje się je – zwykle jako uzupełnienie leczenia doustnego – w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych w obrębie nosa i oczu. Skórne objawy uczulenia można załagodzić lekami dostępnymi bez recepty, zawierającymi:

  • hydrokortyzon (albo inny steryd w zależności od decyzji lekarza)
  • dimetynden lub
  • chlorokrezol

Zaczerwienienie, opuchlizna i łzawienie oczu (symetryczne) najczęściej towarzyszą osobom uczulonym na pyłki traw. Ratunkiem dla nich – oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych – są również odpowiednie krople do oczu, zawierające:

  • azelastynę
  • olopatadinę
  • tetryzolinę
  • kromoglikan (najpopularniejszy w tego typu preparatach i wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek spowodowanym katarem siennym, w alergicznym zapaleniu rogówki i spojówek). Kromoglikan występuje też w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany zapobiegawczo i w leczeniu całorocznego oraz sezonowego alergicznego nieżytu nosa.

Podobne zastosowanie mają leki sympatykomimetyczne. To grupa substancji, których działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także hamują powstawanie wodnistego wysięku, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są:

  • ksylometazolina
  • oksymetazolina
  • nafazolina

Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że przeznaczone są one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia kataru alergicznego (do 4 dni) ze względu na ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia – śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Leki na alergię trzeciej generacji

Do trzeciej generacji leków przeciwhistaminowych należą:

  • bilastyna
  • lewocetyryzyna
  • desloratadyna

Charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami i składnikami pożywienia. Osoby chorujące na np. cukrzycę lub nadciśnienie powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na preparaty przeciwalergiczne będące połączeniem kilku substancji czynnych, ponieważ bardzo częstym ich składnikiem jest pseudoefedryna, której wpływ na ciśnienie i poziom glikemii jest trudny do przewidzenia, a przez to niebezpieczny. Podobnie sytuacja wygląda z fenylefryną, która może być stosowana zamiennie z pseudoefedryną jako składnik zwalczający katar i udrażniający nos. Wspomniani pacjenci w przypadku alergii powinni więc stosować tzw. leki pojedyncze (z jedną substancję czynną).


Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Najczęstsze alergeny kontaktowe to metale, składniki kosmetyków, lanolina, detergenty tworzące pianę takie jak SLS i SLES, balsam peruwiański, antybiotyk neomycyna, olejki eteryczne, propolis, komponenty gumy, żywice epoksydowe oraz lateks.

Czytaj dalej...

Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej.

Czytaj dalej...

Kobiety w ciąży narażają na potencjalne ryzyko nie tylko siebie, ale też dziecko, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czytaj dalej...