Silne leki na alergie - Skuteczne strategie zwalczania alergii
Jak złagodzić objawy pyłkowicy?
Preparaty stosowane na objawy alergii dzielą się na doustne i miejscowe – w postaci kropli do oczu, aerozoli do nosa i ampułek do inhalacji. Warto je ze sobą łączyć, żeby wzajemnie uzupełniały swoje działanie.
Doustne leki na alergię
W przypadku nasilonych, męczących objawów alergii zastosuj doustne leki przeciwhistaminowe. Histamina to substancja, która jest uwalniana w dużych ilościach przy kontakcie z alergenem. Odpowiada ona za wszystkie pojawiające się objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe hamują działanie tej cząsteczki poprzez blokowanie dedykowanych jej receptorów. Substancje o takim działaniu występują zwykle w postaci tabletek. To np.:
- cetyryzyna,
- loratadyna,
- feksofenadyna,
- bilastyna,
- lewocetyryzyna,
- desloratadyna.
Większość leków na alergię może być stosowana u dzieci od 6. roku życia, istnieją jednak dwa wyjątki. Pierwszy to syrop z cetyryzyną dopuszczony do użytku u maluchów, które skończyły 2 lata. Możesz także zastosować krople z lekiem starszej generacji – dimetyndenem, które są dostępne dla dzieci już od 1. miesiąca życia.
Aerozole do nosa na alergię
Na katar alergiczny świetnie sprawdzają się spraye do nosa z ektoiną. To substancja, która działa stabilizująco na komórki błony śluzowej nosa, dzięki czemu chroni je przed alergenami. Oprócz tego ektoina ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające. W aerozolach do nosa występuje zwykle w połączeniu z lekko hipertoniczną wodą morską, która nawilża nos i oczyszcza go z alergenów. Preparaty z ektoiną mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Przy silnym katarze alergicznym możesz zastosować także spraye do nosa zawierające mometazon. To steryd, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Bez recepty jest dopuszczony do użytku wyłącznie przez osoby dorosłe. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj go dłużej niż miesiąc.
Alergia na brzozę a reakcje krzyżowe
Reakcja krzyżowa wynika z tego, że alergeny występujące w różnych roślinach są do siebie podobne pod kątem struktury chemicznej. Organizm w kontakcie z danym białkiem uczulającym wytwarza przeciwciała skierowane konkretnie na tę cząsteczkę. Jeśli jednak napotkają one inną, która wygląda podobnie, również zainicjują reakcję alergiczną.
Alergia na brzozę często wiąże się z wystąpieniem reakcji krzyżowych na inne alergeny, głównie pokarmowe. Jej białka uczulające są podobne strukturalnie do wielu innych cząsteczek, które występują np. w owocach i warzywach. U osób uczulonych na pyłek brzozy objawy alergii mogą wywołać m.in.:
- jabłka,
- gruszki,
- brzoskwinie,
- wiśnie,
- migdały,
- kiwi,
- orzechy laskowe,
- śliwki,
- seler,
- marchew.
Reakcje krzyżowe nie występują u wszystkich alergików, nie musisz więc eliminować ze swojej diety żadnych produktów. Zwróć jednak uwagę na ewentualne dolegliwości, jakie mogą wystąpić po wspomnianych wyżej pokarmach i w razie potrzeby ogranicz spożywanie tych, które wywołały objawy alergii.
Naturalna pomoc w alergicznym zapaleniu spojówek.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
Łagodzi objawy skórne alergii
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie rodzaje alergii można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych bez recepty?
Lek bez recepty na alergie są wybierane m.in. przez pacjentów ze zdiagnozowanym uczuleniem, którzy mierzą się z typowymi objawami – np. w sezonie pylenia określonych substancji.
Leki na uczulenie bez recepty mogą być stosowane przy różnych typach alergii, np.:
- alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, tzw. katarze siennym – wówczas stosuje się m.in. tabletki zawierające leki antyhistaminowe, jak również spray do nosa z pseudoefedryną,
- alergicznym zapaleniu spojówek – wówczas, poza lekami od alergii w tabletkach przydatne mogą być krople,
- alergiach skórnych (pokrzywce) – wówczas sięga się np. po środki do podania bezpośrednio na skórę, często zawierają one maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwświądowym oraz łagodzącym.
Sposób zastosowania oraz dawkowanie należy dopasować do typu uczulenia, jego przebiegu oraz wieku osoby z alergią. Leki na alergię dla dzieci zawierają te same substancje czynne, jednak sposób ich podawania może być inny, np. w zależności od tego, ile pociecha ma lat oraz ile waży. Dlatego należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.