Silne leki na alergie - Skuteczne strategie zwalczania alergii

Kiedy pyli brzoza?

Okres pylenia brzozy przypada na początek wiosny i trwa zwykle do końca maja. Dokładne terminy co roku nieco się różnią, ponieważ zależą m.in. od aktualnej pogody oraz regionu Polski. Zwykle pylenie brzozy w pierwszej kolejności rozpoczyna się na południowym zachodzie naszego kraju, z kolei najpóźniej na północnym wschodzie, gdzie jest najchłodniej. Różnica pomiędzy regionami może wynosić nawet 2 tygodnie.

Jeśli masz alergię na brzozę czy inne rośliny, śledź na bieżąco aktualny kalendarz pylenia oraz prognozę pogody dla alergików. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować ewentualne wyjazdy czy aktywności na zewnątrz do pylenia brzozy. Nie ma sensu wystawiać się nadmiernie na jej pyłki, jeżeli wywołują u Ciebie uciążliwe dolegliwości.

Leki na alergię zawierające cetyryzynę

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. We wczesnej fazie reakcji alergicznej cetyryzna zmniejsza ilość histaminy i niweluje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie zatrzymuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym.

Dzięki przedłużonemu działaniu - leki z cetryzyną mogą być podawane raz na dobę. Dostępne są pod postacią tabletek i syropów. Wykorzystuje się ją do leczenia:

  • alergicznych nieżytów nosa
  • alergicznego zapalenia spojówek
  • skórnego odczynu alergicznego
  • pokrzywki

1. Zyrtec – krople i tabletki

Lek można stosować u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat (w przypadku tabletek).

Działanie leku polega na łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz na łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu Zyrtecu z alkoholem.

Ostrożność zalecana jest również podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek 10 mg u dzieci poniżej 6 lat oraz preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat.

Należy również zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

2. Allertec – syrop i tabletki

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Należy zachować ostrożność zalecając cetyryzynę kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Ostrożność należy zachować także podczas prowadzeni pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Działanie leków przeciwhistaminowych

Leki od alergii różnią się między sobą składem, a co za tym idzie – właściwościami oraz przeznaczeniem. Leki na alergię bez recepty zawierają substancje czynne przede wszystkim o charakterze przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest działanie na obwodowe receptory histaminowe H1 – tak, aby je zablokować, a w efekcie zniwelować objawy typowe przy uczuleniu.

Wśród składników aktywnych z tej grupy najpopularniejszymi są:

  • feksofenadyna – to lek antyalergiczny, który nie ma efektu sedacyjnego, co oznacza, że nie wywołuje senności,
  • loratadyna lub desloratadyna – również nie wykazują znaczącego działania usypiającego,
  • cetyryzyna lub lewocetyryzyna, po której nie zaleca się prowadzenia pojazdu, może być również podawana dzieciom od 6. roku życia.

Dodatkową substancją czynną stosowaną w lekach na alergię bywa pseudoefedryna. Jej zadaniem jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych nosa. Przekłada się to na załagodzenie dolegliwości związanych z katarem siennym.

Poza tabletkami przeciw alergii, w grupie leków antyhistaminowych stosowanych przy objawach uczulenia można wymienić krople:

  • do nosa – np. z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają błony śluzowe, co ma znaczenie przy katarze siennym,
  • do oczu – np. z chlorowodorkiem azelastyny, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, jest podawany przy alergicznym zapaleniu spojówek (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4. roku życia),
  • doustne – np. z cetyryzyną, w tej postaci często występują leki antyalergiczne przeznaczone dla dzieci.

Leki przeciwalergiczne działające miejscowo

Stosuje się je – zwykle jako uzupełnienie leczenia doustnego – w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych w obrębie nosa i oczu. Skórne objawy uczulenia można załagodzić lekami dostępnymi bez recepty, zawierającymi:

  • hydrokortyzon (albo inny steryd w zależności od decyzji lekarza)
  • dimetynden lub
  • chlorokrezol

Zaczerwienienie, opuchlizna i łzawienie oczu (symetryczne) najczęściej towarzyszą osobom uczulonym na pyłki traw. Ratunkiem dla nich – oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych – są również odpowiednie krople do oczu, zawierające:

  • azelastynę
  • olopatadinę
  • tetryzolinę
  • kromoglikan (najpopularniejszy w tego typu preparatach i wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek spowodowanym katarem siennym, w alergicznym zapaleniu rogówki i spojówek). Kromoglikan występuje też w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany zapobiegawczo i w leczeniu całorocznego oraz sezonowego alergicznego nieżytu nosa.

Podobne zastosowanie mają leki sympatykomimetyczne. To grupa substancji, których działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także hamują powstawanie wodnistego wysięku, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są:

  • ksylometazolina
  • oksymetazolina
  • nafazolina

Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że przeznaczone są one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia kataru alergicznego (do 4 dni) ze względu na ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia – śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Jak złagodzić objawy pyłkowicy?

Preparaty stosowane na objawy alergii dzielą się na doustne i miejscowe – w postaci kropli do oczu, aerozoli do nosa i ampułek do inhalacji. Warto je ze sobą łączyć, żeby wzajemnie uzupełniały swoje działanie.

Doustne leki na alergię

W przypadku nasilonych, męczących objawów alergii zastosuj doustne leki przeciwhistaminowe. Histamina to substancja, która jest uwalniana w dużych ilościach przy kontakcie z alergenem. Odpowiada ona za wszystkie pojawiające się objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe hamują działanie tej cząsteczki poprzez blokowanie dedykowanych jej receptorów. Substancje o takim działaniu występują zwykle w postaci tabletek. To np.:

  • cetyryzyna,
  • loratadyna,
  • feksofenadyna,
  • bilastyna,
  • lewocetyryzyna,
  • desloratadyna.

Większość leków na alergię może być stosowana u dzieci od 6. roku życia, istnieją jednak dwa wyjątki. Pierwszy to syrop z cetyryzyną dopuszczony do użytku u maluchów, które skończyły 2 lata. Możesz także zastosować krople z lekiem starszej generacji – dimetyndenem, które są dostępne dla dzieci już od 1. miesiąca życia.

Aerozole do nosa na alergię

Na katar alergiczny świetnie sprawdzają się spraye do nosa z ektoiną. To substancja, która działa stabilizująco na komórki błony śluzowej nosa, dzięki czemu chroni je przed alergenami. Oprócz tego ektoina ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające. W aerozolach do nosa występuje zwykle w połączeniu z lekko hipertoniczną wodą morską, która nawilża nos i oczyszcza go z alergenów. Preparaty z ektoiną mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Przy silnym katarze alergicznym możesz zastosować także spraye do nosa zawierające mometazon. To steryd, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Bez recepty jest dopuszczony do użytku wyłącznie przez osoby dorosłe. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj go dłużej niż miesiąc.


Na alergię na słońce w szczególności narażone są kobiety w wieku od 15 do 35 lat, osoby o jasnej karnacji oraz te, w rodzinach których wcześniej odnotowano przypadki uczulenia na promieniowanie słoneczne.

Czytaj dalej...

Najczęstsze alergeny kontaktowe to metale, składniki kosmetyków, lanolina, detergenty tworzące pianę takie jak SLS i SLES, balsam peruwiański, antybiotyk neomycyna, olejki eteryczne, propolis, komponenty gumy, żywice epoksydowe oraz lateks.

Czytaj dalej...

W zależności od generacji tych leków częstość i rodzaj działań niepożądanych może być różny należy wziąć pod uwagę czy lek ten jest stosowany miejscowo, zgodnie z ulotką pacjent stosuje większe dawkowanie niż zalecone w ulotce.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że nie jest ono optymalne dla wszystkich pacjentów z uczuleniem na słońce i ma swoje działania niepożądane na wczesnym etapie fototerapii mogą wystąpić zaostrzenia, wymagające zastosowania glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...