Skuteczne leki na potylice - Przegląd najlepszych opcji

Wyprysk potnicowy dłoni

Nierzadko w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem pojawia się wyprysk potnicowy na dłoniach.

Taka potnica dłoni może być wywołana również działaniem grzybów. Wówczas dermatolog zaleci wyleczenie grzybicy rąk, co pomoże w walce z wypryskiem potnicowym.

Potnica na rękach może objawiać się na różne sposoby. Wyprysk potnicowy wywołuje:

  • pęcherzyki na dłoniach i palcach,
  • swędzenie skóry rąk – potnica na palcach to nie tylko defekt kosmetyczny w postaci pojawiających się krostek, ale też nieprzyjemne doznania związane ze świądem.

Omawiane schorzenie występujące na dłoni może mieć nieustaloną przyczynę, ale zazwyczaj to efekt styczności z niklem czy innym metalem. Wbrew pozorom bardzo często mamy kontakt z takimi substancjami. Mogą je zawierać chociażby konserwy czy garnki.

Wyprysk potnicowy ma też wpływ na paznokcie. Jego częste nawroty mogą powodować zniekształcenie płytki.

Wyprysk potnicowy - co robić, gdy nic nie pomaga? Maść, leczenie

Potnica jest typem wyprysku, który objawia się pęcherzykami z ropną treścią. Jedynymi miejscami, w których pojawia się ta dolegliwość są dłonie i stopy. Sprawdź, jak ją leczyć i czy można się jej zupełnie pozbyć.

  • Początkowo sądzono, że wyprysk potnicowy ma związek z potliwością stóp. Wraz z rozwojem nauki okazało się, że jest to błędna teoria.
  • Przyczyny potnicy nie są do końca jasne. Czynnikiem wyzwalającym może być m.in. alergia na metal lub zakażenie grzybicze. Co jeszcze?
  • Potnicę można leczyć stosując leki przeciwświądowe, a także inne, mniej konwencjonalne metody. Na co należy uważać?
  • Co to jest wyprysk potnicowy?
  • Przyczyny wyprysku potnicowego
  • Objawy wyprysku potnicowego
  • Czy wyprysk potnicowy jest zaraźliwy?
  • Wyprysk potnicowy na stopach
  • Wyprysk potnicowy dłoni
  • Wyprysk potnicowy na twarzy
  • Diagnostyka wyprysku potnicowego
  • Leczenie wyprysku potnicowego
  • Leki na wyprysk potnicowy
  • Leki bez recepty na wyprysk potnicowy
  • Domowe sposoby na wyprysk potnicowy
  • Leczenie wyprysku potnicowego ziołami
  • Wyprysk potnicowy u dziecka
  • Wyprysk potnicowy w ciąży
  • Profilaktyka wyprysku potnicowego
Načini naročanja

Čeprav so zdravstvene napotnice praviloma elektronske, pri zdravniku skoraj vedno, vsekakor pa, ko to želite, prejmete natisnjeno napotnico. Na njej so med drugim zapisani vaši podatki, številka vaše zdravstvene kartice in številka napotnice ter stopnja nujnosti.

Izberete lahko zdravstvenega izvajalca v Sloveniji, ki je naveden na seznamu izvajalcev zdravstvenih storitev, ki imajo pogodbo z ZZZS.

Če imate sklenjeno zavarovanje Specialisti, Specialisti+ in Specialisti Nezgoda, lahko izbirate tudi med izvajalci, ki niso vključeni v sistem javnega zdravstva.

Z e-napotnico imate več možnosti za naročanje.

Če ste zavarovani z dodatnimi zavarovanji Triglav zdravje (Specialisti, Specialisti+ in Specialisti Nezgoda), svojo napotnico uveljavljate še lažje in hitreje. Pokličete lahko v Zdravstveno točko, kjer ne glede na stopnjo nujnosti takoj začnemo urejati storitev. Svojo napotnico lahko tudi oddate prek mobilne aplikacije Triglav zdravje, prek portala iTriglav ali z izpolnitvijo obrazca na spletni strani Triglav zdravje.

Ko gre za zdravje, sta čakanje in negotovost lahko mučni. Preberite izkušnjo pacientke, ki je dobila redno napotnico za pregled kožnih znamenj.

Če se v določenem terminu pregleda ali posega ne morete udeležiti, lahko prosite za nadomestni termin. Upravičeni razlogi za dodelitev novega termina so nepričakovana hospitalizacija in bolezen oziroma poškodba vas ali vašega ožjega družinskega člana ter smrt bližnjega.

Co zrobić gdy podejrzewa się wystąpienie potnicy?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych wskazana jest zawsze konsultacja w poradni lekarza rodzinnego. Nie powinno się na własną rękę stosować maści dostępnych bez recepty. W przypadku podejrzanych zmian, lekarz rodzinny może skierować chorego do poradni dermatologicznej.

Wywiad lekarski i badanie fizykalne stanowią podstawowy element diagnostyki różnicowej potnicy . Obecność pęcherzyków na dłoniach i stopach wypełnionych płynem to podstawowy i zarazem jedyny objaw kliniczny u pacjenta. Aby potwierdzić rozpoznanie można rozważyć badanie histopatologiczne zmiany skórnej i badania w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia zmian grzybiczych.

Jak przygotować się na wizytę u dermatologa? Dr n. med. Nina Wiśniewska tłumaczy

Leki na wyprysk potnicowy

Jak już wiesz, potnica jest bardzo oporna na leki. Te, które są dostępne bez recepty, stosuje się jedynie wspomagająco.

Z kolei dobrym lekiem na potnicę, przepisywanym przez lekarza, jest środek zawierający kortykosteroidy.

W przypadku, gdy okaże się on nieskuteczny, specjalista może przepisać leki zawierające następujące substancje:

  • azatioprynę – środek o działaniu hamującym odpowiedź układu odpornościowego i cytotoksycznym, czyli niszczącym szybko dzielące się komórki.
  • środki antyhistaminowe – zmniejszające uczucie świądu.

W przypadku, gdy świąd doprowadzi Cię do sytuacji, że rozdrapiesz zmiany skórne, może się to skończyć zakażeniem bakteryjnym. W takiej sytuacji konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Ceny takich leków zaczynają się już w okolicach 20-30 zł za opakowanie liczące około 50 tabletek.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Najczęstsze alergeny kontaktowe to metale, składniki kosmetyków, lanolina, detergenty tworzące pianę takie jak SLS i SLES, balsam peruwiański, antybiotyk neomycyna, olejki eteryczne, propolis, komponenty gumy, żywice epoksydowe oraz lateks.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa to zabieg wymagający odpowiednich warunków sanitarnych oraz profesjonalnego sprzętu, dlatego warto wybrać klinikę nie tylko odpowiednio wyposażoną i posiadającą nowoczesny i bezpieczny laser, ale także taką, która posiada duże doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów.

Czytaj dalej...

w przypadku świądu związanego ze skórą zmacerowaną skórą, która miała duży kontakt z wilgocią, zazwyczaj jest pomarszczona i jaśniejsza pielęgnacja polega na delikatnym usuwaniu wilgoci poprzez stosowanie zimnego powietrza z suszarki i mokrych kompresów pozostawionych do zupełnego wysuszenia oraz na zapobieganiu gromadzeniu się wydzieliny.

Czytaj dalej...