Leki bez recepty na pokrzywkę - Skuteczne sposoby łagodzenia objawów
Pokrzywka dermograficzna (dermografizm)
Pokrzywka dermograficzna stanowi najczęstszą postać pokrzywki indukowanej. Dermografizm Dosłownie oznacza „pisanie po skórze”.
- jest zwykle wynikiem zadrapania czy ucisku,
- ma charakter linijnego układu zmian skórnych, które pojawiają się w miejscu podrażnienia skóry,
- zmiany skórne zwykle ustępują do 2 godzin, z wyjątkiem pokrzywki mechanicznej, przy której czas ten bywa dłuższy.
- prosty – bez uczucia świądu i występowania bąbli,
- objawowy (pokrzywkowy) – z uporczywym świądem i obecnością charakterystycznych pokrzywkowych zmian skórnych.
Skąd bierze się pokrzywka?
Sam sposób powstawania pokrzywki jest dość skomplikowany, pomimo tego, że samą dolegliwość łatwo jest opisać. Pokrzywka to reakcja naczyniowa, wpływająca na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do powstawania bąbli na ciele, przebarwień, świądu. W procesie powstawania pokrzywki biorą udział zróżnicowane substancje chemiczne - nie bez znaczenia jest tu na przykład histamina.
Pokrzywka w świadomości wielu pacjentów to wynik alergii. Pokrzywka alergiczna to jednak tylko jeden rodzaj dolegliwości, która może wykształcać się z wielu zróżnicowanych przyczyn.
Alergia to tylko jeden z powodów powstawania pokrzywki: w tym przypadku dolegliwość wywołać mogą zarówno alergie pokarmowe, uczulenie na leki, pyłki roślinne, ale także alergie na chemikalia czy sierść.
Pokrzywka występuje także w swojej przewlekłej formie w wielu chorobach tarczycy.
Inne przykłady chorób, które mogą wywoływać pokrzywkę, to infekcje wirusowe czy grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne, jak również choroby autoimmunologiczne.
Na powstawanie pokrzywki wpływ mogą mieć także inne czynniki, takie jak na przykład temperatura (pokrzywka cieplna), słońce, podrażnienia skóry wywołane przez ubranie.
Pokrzywka - rodzaje
Pokrzywka może występować na skutek styczności z różnego rodzaju czynnikami. Ze względu na przyczyny pojawiania się pokrzywki, można wyróżnić rodzaje pokrzywki takie jak:
- pokrzywka idiopatyczna - inaczej pokrzywka samoistna, pojawia się na ciele z nieznanych przyczyn. W wyniku przebiegu ostrego występuje krócej niż 6 tygodni. Może towarzyszyć jej obrzęk naczynioruchowy. Natomiast pokrzywka w postaci przewlekłej utrzymuje się ponad 6 tygodni. Jej charakterystyczną cechą jest brak możliwości wykrycia czynnika powodującego jej powstawanie.
- pokrzywka cholinergiczna - pojawia się w wyniku wzrostu temperatury ciała spowodowanego zarówno wysiłkiem fizycznym, jak i ogrzaniem ciała w pozycji biernej. Charakteryzuje się pojawieniem grudek o średnicy 1-4 mm do 20 minut po wzroście temperatury organizmu. Pokrzywka cholinergiczna występuje średnio u 11% populacji.
- pokrzywka polekowa
- alergiczna - pojawia się na skutek uczulenia na daną substancję, która jest składnikiem leku (np. penicylinę)
- niealergiczna - występuje po spożyciu leków zaostrzających objawy pokrzywki idopatycznej (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne), opioidów, radiologicznych środków cieniujących lub leków zwiotczających mięśnie
- pokrzywka wodna - będąca objawem alergii na wodę
- pokrzywka słoneczna - pojawia się na skutek reakcji alergicznej na promienie słoneczne
- pokrzywka z zimna - występuje w wyniku nieznacznego obniżenia temperatury ciała (nawet o 2-3 stopnie Celsjusza).
- pokrzywka dermograficzna - będąca skutkiem tarcia
- pokrzywka opóźnionego ucisku - będąca skutkiem ucisku skóry. Jest bardzo bolesna
- pokrzywka wibracyjna - powstaje na skutek wibracji, np. podczas obsługi młota pneumatycznego
Pokrzywka - przyczyny
- pokarmowa (ryby, mleko, jaja, orzechy, niektóre owoce, warzywa)
- leki (najczęściej penicylina i jej pochodne, kwas acetylosalicylowy,niesteroidowe leki przeciwzapalne, surowica przeciwtężcowa)
- na pyłki roślin
- naskórek i sierść zwierząt domowych
- składniki pożywienia (barwniki, konserwanty, przyprawy i inne)
- chemikalia
- jady owadów
- lateks (np. w wyniku noszenia rękawic lateksowych)
2) Choroby infekcyjne wywoływane przez bakterie, grzyby i pasożyty przewodu pokarmowego, a także zakażenia wirusowe (np. zapalenie wątroby, HIV).
3) Choroby tarczycy - u chorych na pokrzywkę przewlekłą częściej niż w ogólnej populacji obserwuje się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.
4) Choroby autoimmunologiczne - np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego.
5) Różne czynniki fizyczne, np. zimno, ucisk, gorąco, kontakt z wodą, promieniowanie słoneczne, wibracje, wysiłek prowokujący pocenie się (tzw. pokrzywka cholinergiczna). Do tej grupy zalicza się także dermografizm, czyli pokrzywkę wywoływaną poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry.