Najskuteczniejsze Leki na Receptę na Trądzik Różowaty

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Leki na trądzik od dermatologa

Skąd wziąć skuteczne lekarstwo na trądzik? Do jakiego lekarza udać się, by potwierdził diagnozę i zalecił odpowiednie leczenie?

Obecnie do każdego specjalisty potrzebne jest skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy tzw. lekarza rodzinnego, jeśli wizyta ma być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Siłą rzeczy, ze wszelkimi zmianami skórnymi najpierw trzeba zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego POZ. Niekiedy sam diagnozuje on problem i daje wskazówki dotyczące leczenia, w innym wypadku kieruje pacjenta do dermatologa będącego specjalistą od wszelkich chorób skóry.

Nawet leki od dermatologa na trądzik nie zawsze jednak od razu są trafione, ponieważ bardzo wiele zależy od przyczyny zmian, a ta czasami bywa trudna do ustalenia.

Dermatologiczne leki na trądzik mogą wykazywać działanie ogólne lub miejscowe, a często lekarz przepisuje i jedne i drugie, by zwiększyć skuteczność terapii. Zalecane środki mogą działać antybakteryjnie, czy też hormonalnie, co w dużej mierze zależy od podłoża problemu i wieku pacjenta. W leczeniu rozmaitych postaci trądziku stosuje się także witaminy. Jako dermatologiczny lek na trądzik wykorzystywana jest przede wszystkim witamina A nazywana też retinolem. Można stosować ją miejscowo w formie maści lub przyjmować doustnie.

Jedną z jej pochodnych jest izotretynoina – substancja zwalczająca wszystkie czynniki odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Choć jej działanie ogólne charakteryzuje się wysoką skutecznością, przyjmowanie preparatów z jej zawartością należy zawsze konsultować z lekarzem.

Wszelkie leki na trądzik od dermatologa należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ nawet te do stosowania miejscowego mogą powodować przykre skutki uboczne, jeśli np. są niewłaściwie dawkowane.

8 Cynk może być pomocny w leczeniu trądziku różowatego

W jednym z badań stwierdzono, że cynk jest skuteczny w leczeniu trądziku różowego 14 , ale w innym nie odnotowano różnicy między grupą przyjmującą cynk, a grupą placebo 15 . Jako że leczenie wydaje się bezpieczne (nie wystąpiły skutki uboczne oprócz łagodnego rozstroju żołądka u kilku pacjentów w pierwszym badaniu), warto poświęcić co najmniej 3 miesiące i sprawdzić, czy przyniesie ono poprawę pod względem trądziku różowatego.

Ponieważ dawka stosowana w badaniach była dość wysoka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować jak najlepszą dawkę indywidualną. Warto też brać suplement miedzi, aby zapobiec niedoborowi. Sugerowana dawka: w zakończonym sukcesem badaniu stosowano dawkę 100 mg siarczanu cynku 3 razy dziennie. (Przeczytaj: 'Zajady - jakiej witaminy brakuje?')

2 Trądzik różowaty może być oznaką chorych jelit

Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.

W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.

W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...

Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej.

Czytaj dalej...

Trenutni predpisi zapovedujejo, da datum obravnave dobite v roku 24 ur pri nujni napotnici, v 14 dneh pri napotnici z oznako zelo hitro, v 3 mesecih pri napotnici z oznako hitro in v 6 mesecih pri napotnici z oznako redno.

Czytaj dalej...