Przyczyny występowania pryszczy na głowie

Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.

Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:

  1. Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
  2. Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
  3. Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
  4. Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
  5. Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
  6. Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
  7. Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.

Czy twarde bolące krosty na głowie to objaw trądziku

Bolesne krosty na głowie mogą być objawem trądziku łojotokowego, który jest stanem zapalnym gruczołów łojowych. Łojotok może występować na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców i skórze głowy. Objawy na skórze głowy obejmują pojawienie się krostek, które są czerwone, bolesne i wypełnione ropą.

Trądzik na skórze głowy może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne, stres, dieta i nieodpowiednia higiena. Jeśli wraz ze zmianą pielęgnacji na delikatną dla powierzchni skóry głowy, problem choroby skóry nie ustępuje, lekarz może przepisać odpowiednią kurację.

Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy

Podstawą w tym przypadku będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej dokładne oczyszczanie, ale również na nawilżanie. W momencie, kiedy skóry jest przesuszona, produkuje jeszcze większą ilość sebum, co może prowadzić do pojawienia się krost. Dotyczy to także krost o podłożu alergicznym. Powinniśmy unikać nadmiernego złuszczania skalpu, szczególnie jeśli pojawiły się swędzące strupki.

Prawidłowe mycie włosów

Przede wszystkim powinniśmy myć włosy tak często, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia się włosów. Jeśli więc wasze włosy są tłuste już następnego dnia od mycia, należy je ponownie umyć. Należy robić to jednak z pomocą bardzo delikatnych kosmetyków - gdy doskwierają wypryski na głowy, zakazane są szampony oczyszczające. O wiele lepszym wyborem będą lekkie szampony w piance. Uważajcie też na suche szampony do włosów, które mogą przesuszać skalp i zatykać pory. Najlepiej sprawdzą się szampony nawilżające, które z czasem ograniczą wydzielanie sebum. Podczas mycia włosów nie drapiemy skóry, może to spowodować nie tylko jej podrażnienie, ale również rozdrapanie zmian i przeniesienie bakterii.

Peelingi do skóry głowy

Pozbycie się martwego naskórka ze skalpu jest bardzo ważne i pomocne będą tutaj peelingi skóry głowy. Powinniśmy po nie sięgnąć jednak dopiero, gdy krostki się wygoją i nie pojawiają się już ropne zmiany. Peeling skalpu powinien zapobiec nawrotom problemu, ale musi być niezwykle delikatny (najlepiej enzymatyczny). Złuszczanie skóry głowy powinno się także odbywać nie częściej niż raz w tygodniu.

Płukanki do włosów

Bardzo skutecznym sposobem na krosty na głowie jest stosowanie płukanek zakwaszających. Kwaśne środowisko hamuje rozwój bakterii. Najlepiej sprawdzą się tutaj płukanka octowa, jabłkowa lub płukanka z cytryną, które dodatkowo ograniczą przetłuszczanie się włosów. Stosujemy je po umyciu włosów, można je potem spłukać chłodną wodą. Tego typu zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Pryszcze na głowie – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pryszcze na głowie mogą mieć postać drobnych krostek, ale też bolesnych ropnych wykwitów. Często towarzyszy im swędzenie. Przyczyny mogą być całkiem błahe i związane z zaniedbaniem higieny skóry głowy, ale zdarza się, że za wypryski odpowiadają poważne choroby. W każdym przypadku konieczne jest leczenie, ponieważ przy znacznym nasileniu problemu może dojść do osłabienia i wypadania włosów.

Pryszcze na głowie mogą być skutkiem dotykania skóry dłońmi, na których przenoszone są bakterie i brud. Bardzo często ropne krosty pod włosami są objawem trądziku, który obejmuje wówczas również inne partie ciała. Do chorobowych przyczyn zalicza się też między innymi łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Podstawienie odpowiedniej diagnozy jest najważniejsze, ponieważ do niej należy dostosować sposób leczenia.

Spis treści:

Podsumowanie

Krosty to małe pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Na skórze głowy pojawiają się na skutek nieprawidłowej higieny i czynników zewnętrznych, a także niektórych chorób (m.in. zapalenia mieszków włosowych, trądziku, grzybicy). W ich zwalczaniu pomocne są kosmetyki o działaniu złuszczającym, nawilżającym, łagodzącym i regulującym wydzielanie sebum. Oprócz delikatnych szamponów warto od czasu do czasu zastosować peeling lub naturalny olej. W przypadku krostek spowodowanych chorobą, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

Angelika Janowicz, Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...