Co Oznacza Lifting Rzęs i Jak Działa?
Czy lifting rzęs jest bezpieczny?
Lifting rzęs przeprowadza się na niezwykle wrażliwej okolicy oczu. Wykonując ten zabieg, niezbędna będzie zatem szczególną ostrożność. Dlatego, jeśli chcesz, by zabieg był całkowicie bezpieczny, najlepiej umówić się na taką usługę u doświadczonej stylistki rzęs, która prawidłowo dobierze kosmetyki i akcesoria do liftingu. Pamiętaj, że decydując się na zrobienie zabiegu samodzielnie w warunkach domowych, narażasz się na podrażnienia i uszkodzenia – zwłaszcza z uwagi na konieczność zamknięcia jednego oka podczas całej procedury.
Jeśli lifting rzęs będzie przeprowadzony przez wykwalifikowanego kosmetologa, będzie w 100% bezpieczny. Używane do zabiegu preparaty te są specjalnie opracowane do użytku w okolicach oczu – mimo to powinny być stosowane zgodnie z instrukcjami producenta oraz przez wykwalifikowany personel.
Jeśli chodzi o wpływ liftingu na rzęsy, możesz być spokojna. Jest to procedura nieinwazyjna dla rzęs – nie powoduje ich osłabienia ani uszkodzenia. Dlatego też, jeśli zabieg jest przeprowadzony w odpowiedni sposób, nie powinien być szkodliwy dla zdrowia oczu czy rzęs.
Wskazówka:
Należy pamiętać, że bezpieczny będzie wyłącznie taki zabieg, który wykonywany jest w profesjonalny sposób, zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta produktów stosowanych do liftingu.
Na czym polega lifting rzęs
Czym różni się lifting rzęs od przedłużania? Lifting rzęs nie polega na doklejaniu dodatkowych rzęs (jest więc bezpieczniejszy, jeśli masz problemy z klejem do rzęs). Lifting rzęs daje naturalny efekt. Polecany jest nawet dla rzęs krótkich rzęs, prostych albo skierowanych w dół lub zgniecionych np. spaniem stale na jednym boku.
Jak wykonuje się lifting rzęs? Zabieg znany jest od około dekady i bazuje na technice podobnej do… trwałej ondulacji. Współczesne preparaty są delikatne i bezpieczne, a zarazem skuteczne. Rzęsy, podobnie jak włosy przy trwałej, są nakręcane na specjalne wałeczki – silikonowe lub obecnie papierowe.
Metoda nie jest tak inwazyjna jak przedłużanie rzęs. Górną powiekę zabezpiecza się silikonowym płatkiem. Na rzęsy nakładany jest preparat, który pozwala podkręcić rzęsy. Po nałożeniu rzęs ich na wałeczki czekamy, aż preparat będzie działać. Następnie utrwala się i nawilża rzęsy. Wałeczki mogą mieć różne rozmiary, w zależności od oczekiwanego stopnia podkręcenia rzęs i ich naturalnej długości.
Po zabiegu można malować rzęsy standardowym tuszem. Jedynie przez pierwsze 24 godziny należy unikać kosmetyków do demakijażu. Zaleca się, by przez pierwszą dobę nie korzystać z basenu lub sauny, a w domu zrezygnować z gorącej kąpieli z parą. W przeciwnym razie efekt liftingu rzęs może szybko zniknąć.
Jak przebiega procedura liftingu rzęs?
Procedura liftingu rzęs składa się z kilku etapów.
- Na początku kosmetolog ocenia stan rzęs i dobiera odpowiednią formę w postaci wałeczka, na którą rzęsy zostaną podklejone. Następnie rzęsy są dokładnie oczyszczane, by usunąć resztki makijażu i innych zanieczyszczeń, co pozwoli na lepsze wniknięcie preparatów chemicznych.
- Kolejnym etapem jest podklejenie rzęs do formy oraz nałożenie preparatu otwierającego łuski włosków i zmieniającego ich kształt. Preparat ten jest na ogół w postaci żelu lub płynu i zawiera składniki aktywne, takie jak np. siarczan amonu. Forma z podklejonymi rzęsami jest następnie przytrzymywana na kilka minut, by preparat mógł działać.
- Następnie kosmetolog aplikuje kolejny produkt, który neutralizuje działanie poprzedniego preparatu i stabilizuje nowy kształt rzęs. Następnie rzęsy są odklejane od formy i dokładnie oczyszczane z resztek preparatu.
- Ostatnim etapem jest nałożenie specjalnego serum lub balsamu pielęgnującego na rzęsy, które zmiękcza je i nawilża, co pomaga w utrzymaniu efektu liftingu oraz zapobiega ich wysuszeniu. Specjalna odżywka keratynowa dodatkowo pozwoli zakończyć procedurę liftingu rzęs ich laminacją.
Cała procedura liftingu rzęs trwa zwykle około 45-60 minut i jest całkowicie bezbolesna. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych czynności, jednak przez pierwsze 24 godziny po liftingu rzęs należy unikać kontaktu z wodą oraz przecierania oczu.
Dla kogo polecany jest ten zabieg na rzęsy?
Najlepszymi efektami będą cieszyć się po liftingu rzęs posiadaczki naturalnie gęstych i długich rzęs, ale prostych – wówczas efekt będzie naprawdę spektakularny. Panie z rzęsami rzadkimi i słabymi raczej nie mogą liczyć na taki sam efekt – podkręcenie nieco poprawi ich wygląd, ale nie będzie to efekt „wow”. Paniom z rzadszymi rzęsami polecamy zatem inne zabiegi – np. zagęszczanie i regenerację.
Zabieg nie jest skomplikowany, jednak wymaga sporej uwagi specjalisty. Na zabieg przychodzimy z oczyszczonymi oczami – ze zmytym makijażem oczu oraz odtłuszczoną skórą. Warto zmyć makijaż z całej twarzy, ponieważ kosmetyczka będzie przecierać płynem oczyszczającym okolice oczu, więc część podkładu ze skóry i tak się zetrze. Przed liftingiem należy ponadto zdjąć soczewki kontaktowe, jeśli takie nosimy.
Jak wygląda lifting rzęs od strony technicznej? Specjalista aplikuje najpierw na dolnej powiece ochronne podkładki (podobne, jak do zabiegu henny). Na górną powiekę przyklejany jest miękki, silikonowy wałeczek w odpowiednim rozmiarze (rozmiar S, M lub L dobierany jest w zależności od długości rzęs i oczekiwanego efektu – na mniejszym wałeczku rzęsy będą bardziej wywinięte). Następnie kosmetyczka starannie rozczesuje rzęsy, aby ułożyć je w idealny wachlarz, po czym aplikuje płyn, którego zadaniem jest wniknięcie w strukturę włosa i umożliwienie jego trwałego podkręcenia na wałeczku. Nakładany jest także preparat, który utrwala skręt. Po wykonaniu tych kroków, następuje niekiedy keratynowa laminacja i botox rzęs, jednak nie jest to stosowane w każdym salonie (w efekcie rzęsy są odżywione i dodatkowo pogrubione). Dla najlepszego efektu polecana jest także henna na rzęsy.
Podczas zabiegu wygodnie leżymy na łóżku, a kosmetyczka siada za nami. Od strony klienta odczucia są bardzo przyjemne – nie ma absolutnie żadnego dyskomfortu, mimo że zabieg trwa nawet 1-1,5 godziny. Możesz wykorzystać ten czas na wyciszenie się i relaks!
Laminacja rzęs – co to jest?
Laminacja rzęs jest ciekawą alternatywą dla osób, które obawiają się przedłużania rzęs, ale zależy im na wyrazistym spojrzeniu. Często laminacja mylona jest z liftingiem rzęs, choć są to inne zabiegi. Lifting rzęs polega na podniesieniu i podkręceniu rzęs. Jest to nieskomplikowany zabieg, w trakcie którego na rzęsy nanosi się specjalny preparat, dzięki któremu będzie można nadać im kształt, a następnie nakręca się rzęsy na silikonowy wałeczek. Drugim krokiem jest aplikacja preparatu do utrwalania kształtu rzęs. Na koniec rzęsy dodatkowo się nawilża.
Celem laminacji rzęs, w przeciwieństwie do liftingu rzęs, nie jest jedynie uniesienie włosków i osiągnięcie efektu wizualnego, ale też ich odżywienie i wzmocnienie. Laminację wykonuje się jako drugi etap, tuż po liftingu rzęs. Jej przebieg jest następujący:
- Przygotowanie rzęs: oczyszczenie i odtłuszczenie rzęs i okolic oczu za pomocą preparatu do demakijażu.
- Zabezpieczenie dolnych rzęs płatkiem, aby nie doszło do ich sklejenia z górnymi rzęsami.
- Nałożenie na górną powiekę silikonowego wałeczka i nawinięcie na niego rzęs.
- Naniesienie na rzęsy preparatu odżywczego, którego zadaniem jest wzmocnienie rzęs i przygotowanie ich do dalszych czynności.
- Po wyschnięciu preparatu następuje farbowanie rzęs barwnikiem brązowym lub czarnym.
- Nałożenie keratyny, która utrwala efekt przyciemnienia i pogrubienia rzęs oraz działa odżywczo.