Tajemnice długotrwałego gojenia się pryszczy - Przyczyny, Leczenie i Porady

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą.

Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?

Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy.

Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).

Wypryski na twarzy i ich leczenie

Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?

Leczenie trudno gojącej się rany

Długie gojenie ran wiąże się z zapewnieniem choremu właściwej opieki pielęgniarskiej. Szczególnie jeśli wystąpi zakażenie rany, domowe leczenie może okazać się niewystarczające i nieskuteczne. W sytuacji, kiedy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, konieczne będzie podanie odpowiedniego antybiotyku, który powstrzyma rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zabezpieczenie trudno gojącej się rany polega na:

  • dokładne oczyszczenie rany,
  • usunięcie martwiczych tkanek,
  • zapewnienie ścisłego przylegania opatrunku do rany,
  • ograniczenie wydzielania nieprzyjemnego zapachu,
  • zapewnienie termoregulacji i przepływu powietrza,
  • zapewnienie optymalnego pH skóry.

Do oczyszczenia trudno gojącej się rany wykorzystuje się m.in. hydroterapię 0,9% stężeniem NaCl wymieszanym z preparatem antyseptycznym.

Dobór opatrunku na niegojące się rany jest uwarunkowany rozległością rany, natężeniem wpływu czynników zewnętrznych oraz ogólnym stanem osoby dotkniętej problemem. Dodatkowo inaczej będzie zabezpieczana niegojąca się rana na głowie, otwarte rany na nogach, czy niegojąca się rana w nosie.

W sytuacji, kiedy doszło do zakażenia rany i na jej powierzchni rozwija się infekcja, stosuje się opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany. Jony srebra wykorzystywane do zabezpieczania źle gojącej się rany, wykazują wysoką skuteczność w neutralizowaniu chorobotwórczych drobnoustrojów oraz ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu z miejsca zajętego infekcją. Dodatkowo opatrunki ze srebrem na źle gojące się rany mogą stanowić alternatywę dla klasycznej farmakoterapii.

W przypadku wystąpienia sączącej się rany wykorzystywane są gąbki poliuretanowe, które utrzymują właściwą temperaturę, wilgotność oraz zapewniają wymianę gazową. Nadmierna ilość wydzieliny może być odprowadzana przy użyciu materiałów hydrokoloidowych oraz opatrunków typu hydrofiber, które dodatkowo hamują rozwój bakterii.

Długo gojąca się rana – co robić?

Przed rozpoczęciem pielęgnacji i leczenia długo gojącej się rany należy przeprowadzić dokładną ocenę uszkodzonego miejsca. Przy czym weryfikacja powinna obejmować obok uszkodzenia tkanek stan psychiczny pacjenta. Kluczowe w zastosowaniu prawidłowej terapii będzie ustalenie prawdopodobnej przyczyny wystąpienia trudno gojącej się rany oraz wyeliminowanie wszystkich czynników, pogłębiających patologiczny stan związany z poważnym uszkodzeniem naskórka i tkanek.

Wstępna diagnoza długo gojącej się rany powinna obejmować:

  • obecność wysięku,
  • występowanie krwawienia,
  • wydobywający się zapach,
  • obecność świądu,
  • intensywność odczuwanego bólu.

Przy otwartej, długo gojącej się ranie należy ograniczyć w jak największym stopniu namnażanie się bakterii, które będą utrudniały proces gojenia. W przypadku występowania ropiejącej rany i wzmożonego wysięku utrudnione jest założenie i utrzymanie opatrunku. Dodatkowo wilgotne i ciepłe środowisko stwarza optymalne warunki do rozwoju zakażeń bakteryjnych i namnażania drobnoustrojów tlenowych oraz beztlenowych.

Niezbędne w przypadku niegojącej się rany jest prawidłowe jej zabezpieczenie w postaci prawidłowo założonego opatrunku, który zapewni właściwy poziom higieny i ograniczy dotkliwość objawów towarzyszących długo gojącej się i sączącej się, ropiejącej rany.

Podsumowując…

Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania.
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.

Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości.

Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone.

Co może powodować pryszcze na twarzy?

Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu.

Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych.

Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte

Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.

Jak widzicie, zakres promieniowania UVA jest szerszy niż UVB - większa długość fal powoduje, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej , podczas gdy promienie UVB są w 90 zatrzymywane przez warstwę rogową naskórka.

Czytaj dalej...

Co więcej, sprawdza się niemal u każdego różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment.

Czytaj dalej...

Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania najpopularniejszymi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych są pielęgnacja twarzy zwłaszcza oczyszczanie , masaże, regulacja i henna brwi oraz depilacja woskiem.

Czytaj dalej...

Mieszki włosowe mają zdolność do regeneracji i pomimo tego, że po zakończeniu terapii gładka skóra może utrzymać się nawet przez 10 lat, to jednak zaleca się wykonywanie zabiegów profilaktycznych, mniej więcej 1-2 razy do roku.

Czytaj dalej...

Depilacja woskiem była zawsze jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania owłosienia na dłużej usuwa włosy wraz z cebulkami, skóra jest gładka przez kilka tygodni, a sam wosk nie niesie ze sobą ryzyka skutków ubocznych, jest łatwo dostępny i banalny w użyciu.

Czytaj dalej...