Skuteczne sposoby na zwalczanie łuszczącej się skóry na twarzy

Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia

Kiedy skóra twarzy łuszczy się i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne – to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować, np. maskę mineralną Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling – pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często. Zamiast peelingu mechanicznego (z drobinkami ściernymi) możesz też użyć łagodnego peelingu z kwasami bądź enzymatycznego.

  • łuszczyca – choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym, jej charakterystycznymi objawami są ciemnoczerwone bądź brunatne łuszczące się grudki i krostki na twarzy, kolanach, łokciach i głowie,
  • grzybica – łuszczeniu towarzyszy zwykle stan zapalny skóry i silne zaczerwienienie, a także pęcherzyki pojawiające się wokół złuszczających się miejsc na skórze,
  • atopowe zapalenie skóry – jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry,
  • wyprysk kontaktowy – kontaktowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem bądź czynnikiem podrażniającym.

Warto też wiedzieć, że łuszczenie się skóry może mieć związek z chorobami innymi niż dermatologiczne, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność) czy wątroby (np. cholestaza u kobiet w ciąży). Każde podejrzane łuszczenie się skóry powinno być skonsultowane z lekarzem.

Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?

Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.

Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy

Jeśli Twoja skóra łuszczy się z powodu suchości, powinnaś stosować środki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy, aby pomóc zamknąć wilgoć i naprawić barierę ochronną skóry. Powinnaś również unikać ostrych mydeł i środków czyszczących, ponieważ mogą one dodatkowo pozbawić skórę naturalnych olejków i pogorszyć jej stan.

Nadmierne złuszczanie się naskórka nie musi być objawem żadnego z wymienionych schorzeń. Łuszczyca, grzybica skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować złuszczanie się skóry, ale nie zawsze jest to objaw tych schorzeń. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nadmierne łuszczenie jest spowodowane jednym z tych schorzeń, jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Łuszcząca się skóra na twarzy jest problemem, z którym niełatwo sobie poradzić. Gdy jego źródłem jest uwarunkowanie genetyczne, prawdopodobnie będzie towarzyszył nam do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można zminimalizować jego objawów i uczynić go jak najmniej doskwierającym. Na nawilżenie cery zbawienny wpływ mają składniki naturalne. Możemy się o tym przekonać, testując kilka pomysłów na wykorzystanie łatwo dostępnych produktów. Czas urządzić domowe spa!

  1. Awokado – jest bogate w tłuszcze i witaminy A oraz E, które znane są z właściwości antyoksydacyjnych. Maseczka z awokado i miodu pozwoli z nich skorzystać, a przy okazji pozostawi skórę miękką i nawilżoną. Rozgnieciony miąższ wymieszaj z łyżeczką miodu, a gotową pastę nałóż na 15 minut na twarz i dekolt.
  2. Banan – maseczka z banana zawiera w sobie taki sam kompleks witamin, a dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami. Rozgnieć banana i wymieszaj go z łyżeczką jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz i szyję, pozostaw na 15 minut.
  3. Róża – działanie róży jest przede wszystkim kojące, nawilżające i antybakteryjne. Można ją wykorzystać, przygotowując domowy tonik do twarzy. Najłatwiej zrobić to przy użyciu kawiarki. Kilka garści płatków róży (około 6), wsyp je w miejsce kawy i przygotuj napar. Po ostygnięciu będzie idealnym, naturalnie kojącym i odżywiającym skórę hydrolatem.

Ten krótki czas trzymania na buzi maseczki warto wykorzystać na wyciszenie się. Oprócz działania naturalnych składników, domowe SPA ma zagwarantować też relaks i pozbycie się nadmiaru stresu, który zawsze niekorzystnie wpływa na kondycję cery.

Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie.

Czytaj dalej...

Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie , policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.

Czytaj dalej...

Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną.

Czytaj dalej...

Osoby z suchą skórą często muszą być uważne w stosowaniu kremów nawilżających i dostosowaniu swoich rutyn pielęgnacyjnych do ich konkretnych potrzeb, aby zminimalizować skutki łuszczenia się i utrzymać zdrowszą, bardziej komfortową skórę.

Czytaj dalej...