Jak zadbać o łuszczącą się skórę twarzy?

Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?

Zacznijmy od faktu, że za łuszczenie się skóry bardzo często odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, które były wymienione akapit wcześniej. W celu zredukowania suchości i wynikającej z niej efektu schodzącej skóry, warto jest pomyśleć o wyeliminowaniu ze swojego życia czynników, które za to odpowiadają. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku diety i dobrania właściwych kosmetyków, ponieważ trudno jest nam unikać zmiennych temperatur. To ostatnie w naszych warunkach pogodowych może być wręcz niemożliwe, gdyż prędzej czy później będziemy musieli narazić się na kontakt z mrozem lub upałem. Warto więc zniwelować ich działanie poprzez zakrywanie najbardziej wrażliwych fragmentów naskórka podczas wysokich i niskich temperatur.

Warto w tym celu sięgnąć po lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. Ten prebiotyczny krem intensywnie nawilży naszą skórę, pomagając jej w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, jest to produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. W związku z tym nie musimy obawiać się o to, że wywoła on na naszej skórze podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczną eliminację problemu łuszczącej się skóry jest jej odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Warunkiem prawidłowej troski jest zadbanie o odbudowę lub wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Warstwa hydrolipidowa, znajdująca się na naskórku, odpowiada bowiem za zatrzymanie wody w skórze oraz wykorzystanie jej do procesów zachodzących w jej strukturach. W momencie, gdy warstwa ta jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, na skutek czego woda mimowolnie paruje, a skóra się łuszczy. Odbudowanie lub regeneracja tej bariery ochronnej sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w skórze oraz gwarantuje miękkość skóry. W tym celu należy przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków, które pomogą nam wyeliminować fakt, że skóra schodzi z twarzy.

Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny

Łuszcząca się skóra na twarzy jest objawem nadmiernej suchości, która może mieć wiele przyczyn. Schodząca skóra z twarzy to nie jedyna oznaka związana z podrażnieniem skóry - możemy zauważyć również zaczerwienienie, świąd, szorstkość powierzchni oraz skłonność do pękania naskórka.

Może być ona problemem przejściowym związanym m.in. z niekorzystnymi warunkami środowiska w postaci niskich temperatur, wiatru, narażenia na promieniowanie UV, klimatyzacji, lub stałym, często związanym z predyspozycją genetyczną lub chorobami przewlekłymi.

Wśród przyczyn związanych z pielęgnacją możemy wymienić długie, gorące kąpiele, używanie zbyt silnych detergentów, a także niestosowanie odpowiednich środków nawilżających i regenerujących w przypadku skłonności do suchości.

Łuszczenie skóry często występuje w efekcie wykonywania profesjonalnych zabiegów złuszczających, np. peelingów kwasowych lub procedur z wykorzystaniem retinolu, a także z zakresu laseroterapii. Może być także efektem ubocznym przy wprowadzaniu składników takich jak retinol, kwasy AHA i BHA do pielęgnacji domowej skóry.

Więcej na temat łuszczenia się skóry na skutek stosowania retinolu pisaliśmy także we wcześniejszych wpisach na naszym blogu:

Jeśli jesteście ciekawi, zachęcamy do lektury!

Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem pomoże?

Świadoma pielęgnacja i słuchanie potrzeb własnej skóry przyniosą najlepsze efekty w przywróceniu skórze pięknego wyglądu. Łuszcząca się skóra na twarzy domaga się nawodnienia, dlatego najważniejszym celem powinno być przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja zakłada, że różne kosmetyki można stosować na całą twarz lub miejscowo, w zależności od lokalizacji suchych skórek. Łuszcząca się skóra na brodzie może być nawilżana przy użyciu innych składników aktywnych niż łuszcząca się skóra na czole.

Efekty właściwej pielęgnacji powinny pojawić się od razu i natychmiastowo przynieść ulgę. Przed przejściem do doboru odpowiedniej pielęgnacji najlepiej uspokoić najsilniej zaognione stany zapalne. Łuszczenie się skóry często wiąże się z pieczeniem, uczuciem ściągnięcia i zaczerwienieniem. Jeżeli podrażnienie jest bolesne, warto sięgnąć po kosmetyki dla dzieci. Łuszcząca się skóra u noworodka jest popularnym zjawiskiem, a w drogeriach i aptekach dostępne są balsamy łagodzące o delikatnej formule przeznaczonej dla bardzo cienkiej skóry.

Przy wyborze najlepszego kremu należy kierować się zawartością substancji o działaniu nawilżającym i wspomagającym utrzymywanie wody w komórkach. Doskonale z tym zadaniem poradzą sobie oliwa z oliwek, masło shea, olej jojoba, czy łagodzący pantenol. Warto zwracać uwagę na zawartość gliceryny, mocznika i aloesu, które wykazują działanie hydrofilowe. Krem o takich właściwościach będzie spełniał swoje zadanie kompleksowo – przywróci skórze odpowiedni poziom nawilżenia i zadba o to, by utrzymać wodę w naskórku.

Łuszcząca się skóra na twarzy – dlaczego nasz naskórek się łuszczy?

Łuszczenie się skóry na twarzy i łuszcząca się skóra na dłoniach nie są przeważnie najgroźniejszą przypadłością, jaką możemy sobie wyobrazić, z całą pewnością jednak może się ona przyczynić do problemów z pewnością siebie, samooceną oraz w znaczący sposób wpłynąć na nasz ogólny komfort. Z tego powodu łuszcząca skóra nie powinna być przez nas lekceważona. Jej pojawienie się na naszym ciele przeważnie wynika z niedostatecznego nawilżenia naszego naskórka, choć podłoże tego problemu może być przeróżne.

Łuszczenie skóry głowy, schodząca skóra czy sucha skóra w uszach to jedne z objawów niewłaściwego nawilżenia naszego naskórka. Może do niego dojść na skutek przerwania się bariery hydrolipidowej w jakimś miejscu na naszym ciele. Wynika to z faktu, że jest to naturalna warstwa ochronna naszej skóry, której jednym z zadań jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w głębi naszej skóry. Jeśli w którymś z miejsc w jej strukturze nastąpi ubytek, nasza skóra może zacząć się przesuszać i nadmiernie łuszczyć.

Czasami za ubytki w warstwie hydrolipidowej odpowiadają raczej prozaiczne rzeczy, takie jak warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie uv czy zanieczyszczenia w powietrzu. Schodząca skóra z twarzy może się pojawić także wtedy, kiedy użyjemy nieodpowiednich dla nas kosmetyków lub wykorzystamy niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne. W takich sytuacjach nie mamy się czym przejmować i powinniśmy po prostu udoskonalić naszą rutynę pielęgnacji skóry i wybrać pożądane kosmetyki. Czasami jednak łuszczenie skóry twarzy może być wywołane znacznie poważniejszymi problemami, takimi jak chociażby atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jak rozpoznać, z jakim konkretnie problemem skórnym mamy do czynienia?

Łuszczenie się skóry – kiedy może wskazywać na problemy z jakąś chorobą skórną?

Łuszcząca się skóra na nosie lub łuszcząca się skóra na brwiach mogą wskazywać na niewłaściwą pielęgnację skóry, ale także na różne choroby. Jedną z nich jest łuszczyca, której najbardziej znanym objawem jest właśnie złuszczanie się naskórka, jednakże atopowe zapalenie skóry czy inne jednostki chorobowe są w stanie sprawić nam bardzo podobne problemy. Jak więc możemy rozpoznać, czy schodząca skóra twarzy to jedynie przejściowy problem, czy poważniejszy kłopot?

Po odmierzeniu wszystkich składników olejowe z fazy B do mniejszej zlewki, wodne z fazy A do większej umieszczamy obie zlewki w kąpieli wodnej i rozpuszczamy masła emulgator, aż do powstania jednolitych płynów.

Czytaj dalej...

Ocet nagietkowy pełni funkcje ochronne włosów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak suszenie, farbowanie, szamponami, które wysuszają skórę głowy prowadzą do łupieżu i osłabienia włosów, które stają się kruche i łamliwe.

Czytaj dalej...

Trwała na rzęsy nie jest wskazana w przypadku częstych infekcji oczu, zapalenia spojówek, tendencji do podrażnień oka i skóry wokół oka, niedawnym zabiegu chirurgicznym oka lub jego okolic, występowania jęczmienia na oku, posiadania delikatnych i kruchych rzęs.

Czytaj dalej...

Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki 125 ml wody lub hydrolatu, 1 2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12 15 g wosku pszczelego.

Czytaj dalej...

Decyzja dotycząca tego, czy wykonamy zabieg samodzielnie, czy u kosmetyczki zależy od wielu czynników, takich jak twoje osobiste preferencje, doświadczenie, wygoda, rodzaj zabiegu i obszar ciała, który chcesz poddać depilacji.

Czytaj dalej...