Skuteczne sposoby na pozbycie się łuszczącej się skóry twarzy
Przyczyny suchej skóry
Sucha skóra może mieć wiele przyczyn. Czasem podłoże problemu jest prozaiczne, a osoba, która ma podrażnioną cerę, zwyczajnie pije zbyt małą ilość płynów. Najczęściej jednak przyczyna jest głębsza, dlatego takiego stanu rzeczy nie należy lekceważyć. Sucha i łuszcząca skóra nie jest zjawiskiem normalnym i trzeba o nią odpowiednio zadbać, by przywrócić jej właściwą kondycję.
Do przesuszania skóry może przyczynić się nieodpowiednia codzienna pielęgnacja. Stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków (np. z alkoholem) może podrażnić i pogorszyć kondycję skóry wrażliwej i delikatnej. Jeśli po zakupie nowego kosmetyku, toniku do twarzy czy kremu, poczujemy, że skóra staje się ściągnięta, przestańmy go używać. Najwyraźniej ten produkt nie jest przeznaczony dla naszej cery.
Choroby tarczycy
Suchość skóry może być także związana z występowaniem chorób tarczycy. Przy problemach z funkcjonowaniem tarczycy skóra często staje się blada i zimna, mogą na niej pojawić się łuszczące i suche plamy. W takiej sytuacji warto wybrać się do internisty, który skieruje nas na odpowiednie badania.
Szorstka i przesuszona skóra może być także oznaką poważnej choroby toczącej się w organizmie. Występowanie łuszczących plam może towarzyszyć cukrzycy. Jeśli problem nie znika po włączeniu do pielęgnacji dermokosmetyków, konieczne jest wykonanie badań, które poświadczą, że zmiany skórne nie wynikają z procesów chorobowych w organizmie.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?
Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.
Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.
Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.
Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy
Jeśli Twoja skóra łuszczy się z powodu suchości, powinnaś stosować środki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy, aby pomóc zamknąć wilgoć i naprawić barierę ochronną skóry. Powinnaś również unikać ostrych mydeł i środków czyszczących, ponieważ mogą one dodatkowo pozbawić skórę naturalnych olejków i pogorszyć jej stan.
Nadmierne złuszczanie się naskórka nie musi być objawem żadnego z wymienionych schorzeń. Łuszczyca, grzybica skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować złuszczanie się skóry, ale nie zawsze jest to objaw tych schorzeń. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nadmierne łuszczenie jest spowodowane jednym z tych schorzeń, jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.

Sucha skóra - czy to objaw choroby skóry?
Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.
Przyczyny łuszczenia się naskórka i skóry na twarzy to problem, na który należy spojrzeć kompleksowo. Najlepiej szukać ich w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.
