Skuteczne sposoby na pozbycie się łuszczącej się skóry na twarzy

Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy

Jeśli Twoja skóra łuszczy się z powodu suchości, powinnaś stosować środki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy, aby pomóc zamknąć wilgoć i naprawić barierę ochronną skóry. Powinnaś również unikać ostrych mydeł i środków czyszczących, ponieważ mogą one dodatkowo pozbawić skórę naturalnych olejków i pogorszyć jej stan.

Nadmierne złuszczanie się naskórka nie musi być objawem żadnego z wymienionych schorzeń. Łuszczyca, grzybica skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować złuszczanie się skóry, ale nie zawsze jest to objaw tych schorzeń. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nadmierne łuszczenie jest spowodowane jednym z tych schorzeń, jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.

Efekt stosowania retinoidów - łuszczenie cery

Łuszcząca skóra na twarzy może być też powodem stosowania kosmetyków z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A i będzie to całkowicie naturalny objaw, bo taki jest właśnie cel stosowania takich leków. Retinoidy mają za zadanie przyspieszać złuszczanie naskórka i oczyszczać twarz, a przy tym na stałe normalizować działanie gruczołów łojowych. Łuszcząca się skóra na twarzy po stosowaniu pochodnych witaminy A jest charakterystyczna w większości przypadków stosowania takich preparatów i nie trzeba się wtedy niczego obawiać, a jedynie pamiętać o nawilżaniu i stosowaniu filtrów UV w celu uniknięcia przebarwień.

  1. Kiedy skóra na twarzy zaczyna się łuszczyć, ważne jest, aby podjąć kroki w celu rozwiązania sytuacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co spowodowało złuszczanie. Potencjalne przyczyny mogą obejmować oparzenia słoneczne, suchość skóry lub reakcję alergiczną. Po zidentyfikowaniu przyczyny złuszczania się skóry należy ją odpowiednio leczyć.
  2. Jeśli skóra łuszczy się z powodu oparzeń słonecznych, poszukaj produktów zawierających aloes, który pomoże ukoić i wyleczyć skórę. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu i ochronie skóry przed dalszą ekspozycją na słońce poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30.
  3. Jeśli doświadczasz reakcji spowodowanej alergenem lub substancją drażniącą, ważne jest, aby zidentyfikować, co może być jej przyczyną i podjąć kroki w celu uniknięcia kontaktu z tą substancją w przyszłości. Ponadto można stosować kremy lub żele przeciwzapalne, takie jak krem z hydrokortyzonem 1%, w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia.
  4. Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli twarz staje się nadmiernie podrażniona lub zapalna, należy od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką infekcji lub innego poważnego stanu.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Łuszcząca się skóra na twarzy jest problemem, z którym niełatwo sobie poradzić. Gdy jego źródłem jest uwarunkowanie genetyczne, prawdopodobnie będzie towarzyszył nam do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można zminimalizować jego objawów i uczynić go jak najmniej doskwierającym. Na nawilżenie cery zbawienny wpływ mają składniki naturalne. Możemy się o tym przekonać, testując kilka pomysłów na wykorzystanie łatwo dostępnych produktów. Czas urządzić domowe spa!

  1. Awokado – jest bogate w tłuszcze i witaminy A oraz E, które znane są z właściwości antyoksydacyjnych. Maseczka z awokado i miodu pozwoli z nich skorzystać, a przy okazji pozostawi skórę miękką i nawilżoną. Rozgnieciony miąższ wymieszaj z łyżeczką miodu, a gotową pastę nałóż na 15 minut na twarz i dekolt.
  2. Banan – maseczka z banana zawiera w sobie taki sam kompleks witamin, a dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami. Rozgnieć banana i wymieszaj go z łyżeczką jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz i szyję, pozostaw na 15 minut.
  3. Róża – działanie róży jest przede wszystkim kojące, nawilżające i antybakteryjne. Można ją wykorzystać, przygotowując domowy tonik do twarzy. Najłatwiej zrobić to przy użyciu kawiarki. Kilka garści płatków róży (około 6), wsyp je w miejsce kawy i przygotuj napar. Po ostygnięciu będzie idealnym, naturalnie kojącym i odżywiającym skórę hydrolatem.

Ten krótki czas trzymania na buzi maseczki warto wykorzystać na wyciszenie się. Oprócz działania naturalnych składników, domowe SPA ma zagwarantować też relaks i pozbycie się nadmiaru stresu, który zawsze niekorzystnie wpływa na kondycję cery.

Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia

Kiedy skóra twarzy łuszczy się i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne – to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować, np. maskę mineralną Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling – pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często. Zamiast peelingu mechanicznego (z drobinkami ściernymi) możesz też użyć łagodnego peelingu z kwasami bądź enzymatycznego.

  • łuszczyca – choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym, jej charakterystycznymi objawami są ciemnoczerwone bądź brunatne łuszczące się grudki i krostki na twarzy, kolanach, łokciach i głowie,
  • grzybica – łuszczeniu towarzyszy zwykle stan zapalny skóry i silne zaczerwienienie, a także pęcherzyki pojawiające się wokół złuszczających się miejsc na skórze,
  • atopowe zapalenie skóry – jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry,
  • wyprysk kontaktowy – kontaktowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem bądź czynnikiem podrażniającym.

Warto też wiedzieć, że łuszczenie się skóry może mieć związek z chorobami innymi niż dermatologiczne, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność) czy wątroby (np. cholestaza u kobiet w ciąży). Każde podejrzane łuszczenie się skóry powinno być skonsultowane z lekarzem.

Łuszcząca się skóra - jak radzić sobie z łuszczeniem na twarzy?

Schodząca skóra dłoni i łuszczenie się skóry na twarzy to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób i to niezależnie od pory roku. Objawy te mogą nasilać się np. latem na skutek wysokiej temperatury, jednak takie czynniki jak mrozy czy niewłaściwa pielęgnacja skóry również mogą być odpowiedzialne za łuszczenie skóry. Nie warto jest go lekceważyć, gdyż zazwyczaj jest tylko reakcją skóry na brak nawilżenia, jednakże czasem może wskazywać na początek chorób skórnych, takich jak atopia czy łuszczyca. Co jeszcze warto wiedzieć o łuszczącej się skórze i w jaki sposób możemy z nią walczyć?

Nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretinoinę, kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni około 4 tygodni przed każdym zabiegiem, nie należy przyjmować leków uczulających na słońce, pić herbatek ziołowych zawierających dziurawiec, nagietek np.

Czytaj dalej...

Mając na uwadze najwyższą troskę o suchą skórę u noworodka, firma Mixa wyszła na rynek z innowacyjnym produktem Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby, który nie wymaga użycia wody a więc można ten preparat użyć w każdej sytuacji.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, że lista czynników powodujących uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry pozostaje bardzo długa, a jest to między innymi zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV, nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych bądź ich niepoprawne stosowanie, choroby skóry, golenie czy stosowanie kwasów.

Czytaj dalej...

Bardzo sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana niektórymi chorobami, nieodpowiednią dietą, korzystaniem ze złych kosmetyków lub nadmierną ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czytaj dalej...