Luszczenie się skóry na palcach u rąk - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka

Pielęgnacja zmian łuszczycowych dłoni

Leczenie łuszczycy warto wspomóc poprzez odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja skóry ze zmianami łuszczycowymi dłoni polega na zadbaniu o ich nawilżenie i natłuszczenie, bo dzięki temu zapobiegamy ich pękaniu, zaczerwienieniu i swędzeniu.

Taką funkcję pełnią kosmetyki uzdrowiskowe marki Dr Duda, które zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość wody siarczkowej ze źródła Zuzanna oraz mikro- i makro- elementy, które:

  • pielęgnują skórę ze zmianami łuszczycowymi, redukując gródki i krosty pokryte suchymi łuskami,
  • intensywnie stymulują regenerację i odbudowują skórę,
  • oraz likwidują świąd i zaczerwienienie.

Dwuetapowa pielęgnacja łuszczycy dłoni

W pielęgnacji skóry dotkniętej zmianami łuszczycowymi świetnie sprawdzą się kosmetyki Dr Duda z serii PSORINO.

Przykładem takiego kosmetyku jest żel siarczkowy na bazie buskiej wody mineralnej siarczkowej z ujęcia „Zuzanna”. Kosmetyk ten stosuje się w pielęgnacji zmiany łuszczycowych jako krok nr 1.

Jako krok nr 2 stosuje się oliwkę siarczkową PSORINO Dr Duda, która:

  • natłuszcza skórę ze zmianami łuszczycowymi i blokuje parowanie wody z powierzchni skóry,
  • przywraca skórze naturalną barierę ochronną,
  • odbudowuje uszkodzony płaszcz lipidowy,
  • redukuje świąd, obrzęk i zaczerwienienie,
  • oraz zwiększa elastyczność i sprężystość skóry.

Jakiej witaminy brakuje, gdy pęka skóra na palcach?

Za kondycję skóry odpowiadają głównie witaminy A oraz E. Niedobory witaminy młodości zauważalnie pogarszają stan skóry. Stosowanie kremów z bogatą formułą w takich przypadkach może być niewystarczające. Konieczne jest uzupełnienie diety w świeże warzywa i owoce, bogate w niżej wskazane witaminy i minerały.

  • Witamina A – działa antyoksydacyjnie, wspiera jędrność i elastyczność skóry,
  • Witaminy z grupy B – wspierają regenerację naskórka. Niedobory witaminowe najczęściej prowadzą do pękania kącików ust i innych miejsc na skórze. Na skórę szczególnie dobry wpływ ma biotyna, czyli witamina B7, która nie tylko poprawia jej kondycję, lecz także reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • Witamina C – podobnie jak witamina A, wspiera utrzymanie elastyczności skóry,
  • Witamina E – potocznie nazywana witaminą młodości, przede wszystkim nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody,
  • Cynk – przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry,
  • Magnez – pobudza komórki skóry do regeneracji, co sprawia, że skóra goi się szybciej,
  • Selen – regularna suplementacja selenem pomaga zmniejszać szansę na wystąpienie stanów chorobowych.

Pękanie skóry na palcach dłoni – gdzie najczęściej występuje?

Umiejscowienie pęknięć skóry zależne jest przede wszystkim od etiologii problemu. Pękanie skóry dłoniach najczęściej występuje na zgięciach palców, gdzie skóra dłoni jest szczególnie delikatna, ale również wrażliwa na przemarznięcie. Charakterystyczny dla reakcji alergicznych jest biały nalot wokół pęknięcia, spowodowany nadmiernym wysuszeniem. Często spotykanym problemem są również pękające skórki wokół paznokci. Najczęściej są to drobne uszkodzenia, jednak często ciągłość skóry w tych miejscach ulega przerwaniu aż do krwi. Bardzo często pęknięcia występują na bokach palców i pomiędzy nimi.

Pękająca skóra najczęściej pojawia się na wewnętrznej stronie dłoni na opuszkach i na samym szczycie palców oraz na zewnętrznej stronie dłoni – w kącikach powyżej paznokcia. Naskórek na opuszkach jest bardzo wrażliwym miejscem, dlatego często skóra pęka w tych miejscach aż do krwi. Pęknięcia dość głęboko przerywają ciągłość skóry – nawet do kilku milimetrów, dlatego pękająca skóra na palcach jest szczególnie bolesna i uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

Tabela porównawcza — różne typy łuszczycy dłoni

Typ łuszczycy dłoni Lokalizacja Objawy Inne cechy i informacje
Łuszczyca krostkowa dłoni Dłonie, podeszwy stóp Niewielkie krostki, gęsto rozlokowane Może być mylona z grzybicą lub wypryskiem potnicowym
Krostkowe zapalenie kończyn Końce palców, pod paznokciami Krostki Postać łuszczycy krostkowej dłoni
Łuszczycowe zapalenie stawów Stawy, mięśnie, ścięgna, tkanka podskórna, serce Zapalenie, deformacja palców, utrata sprawności ruchowej Uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności życiowych

Leczenie łuszczycy dłoni jest utrudnione ze względu na grubość naskórka zrogowaciałego występującego w tym miejscu. Z tego powodu, preparat nakładane miejscowo mają trudność z przedostaniem się w głąb skóry, co zmniejsza ich skuteczność.

W leczeniu łuszczycy skóry dłoni stosuje się przede wszystkim farmakologię. Dermatologia w pierwszej kolejności wykorzystuje leki stosowane miejscowo np. cignolina, retinoidy.

Ponadto pacjentom chorującym na łuszczycę dłoni proponuje się zabiegi fotonaświetlania oraz leczenie za pomocą leków przyjmowanych doustnie.


Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

toczeń układowy , infekcje, zakażenia wirusowe HIV, zapalenie wątroby , a także czynniki fizyczne i atmosferyczne ekstremalne temperatury, kontakt z wodą, nadmierna ekspozycja na słońce, wzmożona potliwość.

Czytaj dalej...

Osoby z suchą skórą często muszą być uważne w stosowaniu kremów nawilżających i dostosowaniu swoich rutyn pielęgnacyjnych do ich konkretnych potrzeb, aby zminimalizować skutki łuszczenia się i utrzymać zdrowszą, bardziej komfortową skórę.

Czytaj dalej...

Ponadto łuszczyca jest chorobą, której występowanie ma miejsce w bardzo usystematyzowany sposób jeśli schodząca skóra z nosa i łuszczenie skóry na twarzy zaatakowało Cię nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów, typu czerwone wykwity na skórze lub zmatowiała płytka paznokcia, raczej również nie masz powodów do obaw.

Czytaj dalej...