Luszczenie się skóry na palcach u rąk - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka

Pękająca skóra na palcach rąk – co pomaga, a co szkodzi?

Gdy na skórze pojawiają się pęknięcia, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Aby zapobiec przedostawaniu się drobnoustrojów i bakterii do ran, należy często przemywać i dezynfekować skórę. Kolejnym krokiem na drodze do pozbycia się pęknięć na palcach jest zmiana mydła. Alternatywą dla agresywnych SLES-ów może być kwas mlekowy, ponieważ jest on jednym z głównych składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego.

Pękające palce i suche dłonie wymagają również odpowiedniej pielęgnacji. Warto jednak sięgać po kosmetyki z naturalnym i bogatym składem, które dodatkowo wzmocnią warstwę ochronną skóry.

Chcąc rozprawić się z pękającą skórą dłoni, należy przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu z detergentami. Pomocne będzie zakładanie rękawiczek ochronnych podczas zmywania naczyń i sprzątania. Każdy kontakt pękniętej skóry z substancjami chemicznymi destrukcyjnie działa na skórę, a w przypadku przerwania ciągłości skóry podrażniają one wewnętrzne tkanki naskórka.

Leczenie raka podstawnokomórkowego skóry

Leczenie radykalne raka podstawnokomórkowego skóry polega na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. Doszczętność wycięcia stanowi czynnik rokowniczy. W przypadku braku doszczętności wznowa raka podstawnokomórkowego występuje u 25% pacjentów.

Jeśli zabieg chirurgiczny jest niemożliwy, eksperci zalecają rozważenie radioterapii. W przypadku niskiego ryzyka nawrotu dopuszczalne są metody leczenia miejscowego raka podstawnokomórkowy skóry takie jak: krioterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja lub stosowanie 5-fluorouracylu.

W rzadkich przypadkach przerzutowych stosuje się chemioterapię opartą na cisplatynie.

W leczeniu zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry stosuje się również terapię celowaną lekiem wismodegib. Działanie terapii celowanej polega na blokowaniu szlaku sygnałowego Hedgehog, czyli hamowaniu podziału komórek rakowych.

Pękanie skóry na palcach dłoni – gdzie najczęściej występuje?

Umiejscowienie pęknięć skóry zależne jest przede wszystkim od etiologii problemu. Pękanie skóry dłoniach najczęściej występuje na zgięciach palców, gdzie skóra dłoni jest szczególnie delikatna, ale również wrażliwa na przemarznięcie. Charakterystyczny dla reakcji alergicznych jest biały nalot wokół pęknięcia, spowodowany nadmiernym wysuszeniem. Często spotykanym problemem są również pękające skórki wokół paznokci. Najczęściej są to drobne uszkodzenia, jednak często ciągłość skóry w tych miejscach ulega przerwaniu aż do krwi. Bardzo często pęknięcia występują na bokach palców i pomiędzy nimi.

Pękająca skóra najczęściej pojawia się na wewnętrznej stronie dłoni na opuszkach i na samym szczycie palców oraz na zewnętrznej stronie dłoni – w kącikach powyżej paznokcia. Naskórek na opuszkach jest bardzo wrażliwym miejscem, dlatego często skóra pęka w tych miejscach aż do krwi. Pęknięcia dość głęboko przerywają ciągłość skóry – nawet do kilku milimetrów, dlatego pękająca skóra na palcach jest szczególnie bolesna i uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

Pękająca skóra na palcach a brak witaminy A

Często przyczyną, jeśli chodzi o pękającą skórę na palcach, jest brak witaminy A, czyli retinolu.

Substancja ta odpowiada za takie procesy jak:

  • odnowa komórkowa,
  • złuszczanie skóry,
  • synteza kolagenu.

Retinol wspiera prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, zapewnia skórze właściwe nawilżenie, gładkość i elastyczność. Natomiast niedobory witaminy A powodują nadmierne rogowacenie skóry, w efekcie prowadząc do jej przesuszenia, podrażnienia i pękania.

Dla kondycji skóry istotne są też inne witaminy. Przykładowo, witamina E, która jest silnym antyoksydantem, chroni przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniom i starzeniu się, a w konsekwencji także przesuszaniu się. Witamina B5 spowalnia rogowacenie i zmiękcza skórę. Biotyna (B7) reguluje pracę gruczołów łojowych oraz stabilizuje aktywność tarczycy.


U osób z tendencją do suchości i łuszczenia ważne jest nie tylko sięganie po dobry preparat w celu łagodzenia objawów, ale również używanie go profilaktycznie, bo tego rodzaju problemy skórne lubią nawracać, negatywnie wpływając na samopoczucie.

Czytaj dalej...

W sytuacji, gdy źródłem dyskomfortu jest nie tylko łuszczenie się skóry na stopach, lecz także przesuszenie skóry w innych okolicach ciała i potrzebujesz naprawdę intensywnego nawilżenia, które przyniesie ulgę i da poczucie komfortu zastosuj Emulsję z 10 Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS.

Czytaj dalej...

Osoby z suchą skórą często muszą być uważne w stosowaniu kremów nawilżających i dostosowaniu swoich rutyn pielęgnacyjnych do ich konkretnych potrzeb, aby zminimalizować skutki łuszczenia się i utrzymać zdrowszą, bardziej komfortową skórę.

Czytaj dalej...

Po nałożeniu pojedynczej warstwy należy chwilę odczekać do jej wyschnięcia oczekiwanie możesz przyspieszyć, używając specjalnej opalarki lub suszarki, jednak niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia oryginalnej skóry okalającej naprawiany fragment.

Czytaj dalej...