Jak poradzić sobie z łuszczeniem się skóry twarzy?
Jak pozbyć się suchej, łuszczącej się skóry na twarzy
Dowiedz się, co powoduje suchość i łuszczenie się skóry, czym charakteryzuje się łuszcząca się skóra, jakie kroki możesz podjąć, aby się jej pozbyć.
Co zawiera ten artykuł:
- Czym jest łuszcząca się skóra?
- Co powoduje łuszczącą się skórę?
- Skóra sucha i łuszcząca się skóra
- Jak pozbyć się łuszczącej się skóry?
- Przegląd faktów
- Rutyna pielęgnacyjna łuszczącej się skóry
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące łuszczącej się skóry
Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś łuszczącej się skóry, nie jesteś sama. To powszechne schorzenie, które może dotknąć każdego. Łuszczenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie i blask twojej skóry. Ale nie martw się, w tym artykule NIVEA opowie ci, jak pozbyć się wysuszonej skóry i przywitać z powrotem gładką, promienną skórę.
Co powoduje łuszczącą się skórę?
Łuszczącą się skórę może wywoływać wiele czynników, oto najczęstsze z nich:
- Suchość:
Gdy skóra traci wilgoć i naturalne oleje, może stać się sucha i podatna na łuszczenie się.
Skóra sucha i łuszcząca się
Łuszcząca się skóra może wpływać na różne rodzaje skóry w różny sposób, ale znacząco wpływa na osoby z suchą skórą. Sucha skóra pozbawiona jest niezbędnej wilgoci i olejów do utrzymania gładkiej i elastycznej struktury, co sprawia, że jest bardziej podatna na łuszczenie się.
Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?
Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.
Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.
Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.
Łuszczenie się skóry głowy
Łuszczenie się skóry głowy – choć czasami nie tak dostrzegalne, jak łuszczenie się skóry twarzy – również stanowi istotny problem dla wielu osób dorosłych, a nawet dzieci. Poszukując przyczyn łuszczenia się skóry na głowie, powinnaś rozważyć czy szampon jaki stosujesz jest odpowiedni? Jaki jest jego skład chemiczny? Na przesuszenie skóry głowy może również wpływać ekspozycja na promieniowanie UV. Jeśli problem nasila się, konieczna jest wizyta u dermatologa.
Dłonie narażone są na szereg różnych czynników, które prowadzą do przesuszania się naskórka. Łuszczenie się skóry na dłoniach bywa spowodowane urazami mechanicznymi, stresem termicznym (czyli np. częstym kontaktem z gorącą wodą), czy też narażeniem na różnego rodzaju substancje chemiczne o odczynie kwasowym lub zasadowym. W walce z łuszczeniem się skóry na dłoniach jako „pomocną dłoń” możemy potraktować regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS z Ceramidem oraz Naturalnymi Czynnikami Nawilżającymi. Krem szybko przynosi ulgę szorstkim i zniszczonym dłoniom, a co równie ważne – na długi czas, bo jego działanie utrzymuje się nawet do 48 godzin!