Tatuaż i problem łuszczącej się skóry - Przyczyny, Rozwiązania i Wskazówki
Skomentuj
Witam. U mnie po 9 latach od wytatuowania pojawiły się dziwne, swędzące bąble na tatuażu…. Jestem przerażona, nikt w studio nawet nie zapytał,czy mam jakieś alergie. A ja mam uczulenie na nikiel. Zastosowałam właśnie maść bepanten i czekam co będzie dalej… 6 lat temu
- eTatuator.pl Właściciel
Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki – bąbelki. Również proszę o radę co z tym robić? Domyślam się że to niestety alergia na barwnik, ale nie co powinienem teraz zrobić – iść od razu do lekarza czy poczekać do całkowitego wygojenia? Jest szansa, że takie dolegliwości same miną czy kontakt z dermatologiem jest niezbędny? Z góry dziękuję za odpowiedź. 6 lat temu eTatuator.pl Właściciel
Alergia na tatuaż - objawy
Jakie mogą być objawy alergii na tatuaż i tusz? Przede wszystkim jest to silne swędzenie skóry, zaczerwienienie w miejscu tatuażu, opuchlizna. Świąd wytatuowanego obszaru podczas upałów lub przegrzania również jest spowodowany przez alergię. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet pęcherze i krostki. Wzór dotknięty reakcją alergiczną ma nierówną powierzchnię. Warto wspomnieć, że objawy nie muszą wystąpić zaraz po wykonaniu tatuażu – bywa, że mija rok lub nawet kilka lat, zanim pojawią się niepokojące dolegliwości. W związku z tym próby uczuleniowe, wykonywane przez tatuatora przed wykonaniem wzoru, mogą niestety nie być miarodajne.
Same objawy uczulenia trwają od 2 do 3 tygodni i są naprawdę bardzo dokuczliwe. Pomóc sobie można stosując chłodne okłady, kremy i żele przeciwświądowe, maści z witaminą E lub aloesem. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który przepisze preparaty miejscowe zawierające antybiotyki i sterydy, np. hydrokortyzon. W przypadku wyjątkowo silnych reakcji alergicznych konieczne może być chirurgiczne usunięcie tatuażu lub skutkujący tym samym zabieg z użyciem lasera molekularnego.
Wprawdzie na wielu forach internetowych poświęconych alergiom znaleźć można wypowiedzi osób ze stwierdzonym uczuleniem, które są posiadaczami przynajmniej jednego tatuażu i nie zauważyły żadnych niepokojących objawów zarówno podczas tatuowania, jak i jakiś czas po nim, ale radzimy brać poprawkę na takie stwierdzenia. Żaden internauta nie weźmie przecież odpowiedzialności za nasze ewentualne problemy zdrowotne.
Jak leczyć źle gojący się tatuaż?
W przypadku źle gojącego się tatuażu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie leczenie. Oto kilka kroków:
Aby zapobiec źle gojącemu się tatuażowi, należy przestrzegać kilku kroków:
- Myj tatuaż codziennie ciepłą wodą i delikatnym surfaktantem, aby utrzymać go w czystości i zapobiec infekcjom.
- Unikaj przesuszenia skóry, używając nawilżającego kremu do tatuażu i unikając długiego kontaktu z wodą.
- Nie zakrywaj tatuażu opatrunkiem, ponieważ powietrze jest ważne dla procesu gojenia.
- Chroń tatuaż przed promieniowaniem UV i unikaj kąpieli słonecznych, aby zapobiec uszkodzeniu koloru i skóry.
- Unikaj drapania i podrażnień rany, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenie skóry i przedłużenie czasu gojenia.
Łuszczenie skóry - sprawdź najczęstsze przyczyny!
Łuszczenie się skóry, choć jest procesem naturalnym, może też wskazywać na niedostateczną jej pielęgnację lub stanowić symptom poważnych zaburzeń dermatologicznych (i nie tylko). Przypadłość ta może wystąpić u osób w różnym wieku i może dotyczyć różnych części ciała. To właśnie nadmiernemu łuszczeniu się skóry poświęcamy dzisiejszy artykuł. Zwrócimy uwagę na jakie problemy zdrowotne może wskazywać? I jak możesz zapobiegać nadmiernemu łuszczeniu się skóry dla zachowania komfortu fizycznego, i psychicznego? Sprawdź!
UreaRepair PLUS Emulsja z 10% Mocznika
