Czy po radioterapii wypadają włosy?

Wypadanie włosów po narkozie

Przeglądając dostępne publikacje o współcześnie stosowanych anestetykach nie sposób znaleźć informacji mówiącej o takim powikłaniu. Jednak nie można tego całkowicie wykluczyć – zapewne mogą wystąpić jednostkowe (wyjątkowe) przypadki takiej reakcji organizmu na podane środki, choć prawdopodobieństwo jest bardziej niż minimalne.

Najczęstszym jednak powodem czasowego, wzmożonego wypadania włosów jest stres wynikający ze świadomości pacjenta o zbliżającej się ingerencji chirurgicznej, operacji.

Kolejną z przyczyn może być ułożenie pacjenta na stole operacyjnym. Ma to znaczenie szczególnie przy długich zabiegach. Długotrwały ucisk na tylną część głowy przy ułożeniu pacjenta na wznak może spowodować chwilowe pogorszenie ukrwienia tej okolicy, co bezpośrednio przełoży się na stan włosów. Dlatego podczas wielogodzinnych zabiegów pod głowę pacjenta podkłada się żelową poduszeczkę, która ma za zadanie minimalizować ucisk na potyliczną część głowy.

Utratę włosów możemy zaobserwować u osób w złym stanie ogólnym, z niedoborami wynikającymi ze złego odżywiania lub palenia papierosów. Znaczenie ma także właściwe rozpoznanie i prowadzenie pacjenta z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca, mocznica)

Czy należy zatem obawiać się utraty włosów spowodowanej przebytą narkozą?

Nie. Raczej nie jest to wynik przyjętych anestetyków, a silnego stresu. Zatem zaoszczędzić naszą bujną czuprynę może tylko spokój 😉

Włosy po chemioterapii – pielęgnacja i porady

Utrata owłosienia jako skutek stosowania chemioterapii systemowej dotyczy około 65% pacjentów onkologicznych. Wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Według badań, aż 47% pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać około 3-6 miesięcy po zakończonej terapii.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nic innego jak trwałe uszkodzenie mieszków włosowych. Laser emituje wiązkę światła na określony obszar na ciele, a ta następnie jest pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. W kolejnym etapie następuje kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka ulega zniszczeniu. Wysoka temperatura bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy, przez co włos nie ma możliwości odrośnięcia w tym miejscu.

Warto mieć na uwadze, że zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny u osób o ciemniejszych włosach. Dlaczego? W całym procesie dużą rolę odgrywa obecność melaniny. Duża zawartość naturalnego barwnika w strukturze włosa działa na wiązkę światła lasera, zwiększając temperaturę i uszkadzając w większym stopniu mieszki włosowe.

Należy pamiętać o tym, że depilacja laserowa to w pełni bezpieczna metoda, ponieważ impulsy mają niską energię, w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, w którym dostarczona zostanie wystarczająca energia potrzebna do uszkodzenia mieszka włosowego. Jakie są etapy wypadania włosów po depilacji laserowej?


Popularne są umaszczenie aguti naprzemiennie ciemne i jasne pasy koloru , dutch grzywka i przednia połowa korpusu biała, kolorowa głowa , roan na całym ciele mieszają się ciemniejsze i białe włosy , dalmatyńczyk ciemne plamy, reszta biała i himalaya czerwone oczy, ciało białe, a nos, uszy i stopy brązowe lub czarne.

Czytaj dalej...

Dużą skutecznością w radzeniu sobie z wypadającymi włosami cieszą się zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego , polegające na wstrzyknięciu w skórę głowy koncentratu płytek krwi zawieszonych w osoczu, otrzymanych dzięki odwirowaniu krwi własnej pacjenta.

Czytaj dalej...

Istotą działania cytostatyków jest niszczenie komórek szybko się dzielących, dlatego włosy po chemioterapii a dokładnie meszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar chemicznego leczenia przeciwnowotworowego.

Czytaj dalej...

W przypadku zauważenia, że pies traci lub gubi sierść w określonych miejscach lub na całym ciele, przed skonsultowaniem się z lekarzem weterynarii dobrze jest poznać najpowszechniejsze przyczyny tego stanu.

Czytaj dalej...