Kiedy Włosy Wypadają po Chemioterapii?

Problem z głowy!

Agresywne leczenie nowotworu wymaga od kobiet ogromnego samozaparcia. Komfort psychiczny, jaki daje im świadomość, że nie muszą tracić włosów na głowie podczas chemioterapii, ma pozytywny wpływ na ich psychikę i mobilizuje do walki w chorobą.

- Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów onkologicznych. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu - wyjaśnia lek. med. Monika Dąbrowska, kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie chorym oferowana jest możliwość korzystania z urządzenia w ramach leczenia przeciwnowotworowego.

ZESTAW DELPOS
ZADBAJ O DELIKATNE WŁOSY ODŻYWCZYMI SKŁADNIKAMI KUP TERAZ

Włosy po chemioterapii mogą wciąż być piękne. Wiele osób – szczególnie kobiet – nie akceptuje swojego nowego wyglądu i zastanawia się, kiedy odrastają włosy po chemioterapii. Cały proces ich wypadania jest sytuacją tymczasową, która normuje się w momencie zaprzestania leczenia. W związku z tym, około 1-2 miesięcy po zakończeniu chemioterapii włosy stopniowo odrastają. Bardzo często są wówczas grubsze, silniejsze i ciemniejsze, mogą być także bardziej kręcone niż przed leczeniem.

Aby przyspieszyć porost włosów po zakończeniu leczenia należy unikać ekspozycji delikatnej, jeszcze nieowłosionej skóry głowy na słońce. Włosy po chemioterapii – choć odrastają silne – wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy korzystać wyłącznie z naturalnych kosmetyków, mogą być dedykowane osobom po leczeniu onkologicznym

Na szybszy porost włosów wpływa odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega, witaminy i minerały. Jej celem jest m.in. poprawa ogólnej odporności, to zaś nierozłącznie wiąże się z kondycją włosów. Metodą pomocniczą mogą być regularne automasaże skóry głowy, które poprawiają jej odżywienie i ukrwienie, co stanowi idealną bazę dla wzrostu włosów. Każda osoba może mieć zdrowe włosy po chemioterapii, musi jednak wykazać się cierpliwością i zrozumieniem.

Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?: Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
3. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015

Utrata włosów po chemioterapii

To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem. Do cytostatyków najczęściej powodujących utratę włosów należą: taksoidy, inhibitory topoizomerazy, środki alkilujące, antymetabolity. W większości przypadków łysienie po chemioterapii jest odwracalne, jednak w przypadku leczenia raka z zastosowaniem cyklofosfamidu lub busulfanu może mieć ono charakter trwały.

Przy naświetlaniu guzów mózgu lub przerzutów mózgowych wymagane są tak duże dawki, że cebulki włosów zostają zniszczone na długo. Powstaje wyłysienie bliznowate. Najczęściej obejmuje ono tylko ten fragment głowy, który był naświetlany.

Wypadanie włosów po chemioterapii to temat który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególne dla kobiet utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pacjentki, które w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość.

Wiele osób decyzję o zakupie peruki odkłada jak najdłużej, ale są też Panie, które jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii zaczynają działać – idą do fryzjera i zawczasu mocno skracają swoje włosy. Dzięki temu udaje się zniwelować przykre doświadczenie wypadania dużych kłębków włosów. Właściwe przygotowanie i wiedza mogą bardzo pomóc przejść trudny okres terapii onkologicznej.

Łysienie po chemioterapii

Obecnie nie istnieją sprecyzowane zalecenia terapeutyczne dotyczące zapobiegania utracie włosów po chemioterapii. Najlepiej poznaną metodą jest miejscowa hipotermia skóry głowy (system chłodzenia skóry głowy). Pacjenci stosują również opaski uciskowe, ale ich efekt wątpliwy. W celu ochrony mieszka włosowego można zastosować miejscowo minoksydyl, choć jego skuteczności nie udowodniono w ochronie włosów przed wypadaniem, lecz w przyspieszonym odroście włosa. Pewną nadzieją są również cząsteczki, takie jak inhibitory kinazy cykliozależnej 2 (CDK2). Niektórzy Pacjenci decydują się na stosowanie dedykowanych temu problemowi specjalistycznych kosmetyków.

Mit 4: Chemioterapia jest nieskuteczna

Chemioterapia przedłuża i ratuje życie. Większość informacji o nieskuteczności chemioterapii ma charakter teorii spiskowych i szerzona jest przez osoby zarabiające na oferowanych przez siebie „metodach niekonwencjonalnych” bądź też „medycynie alternatywnej”.

W wielu nowotworach chemioterapia jest jedyną metodą leczenia. Nowotwory wieku dziecięcego, przede wszystkim białaczki, charakteryzują się wysoką chemiowrażliwością, a przeżywalność w tych chorobach sięga nieraz 90% (przede wszystkim dzięki chemioterapii).

W nowotworach litych (guzach) jako pierwszą metodę leczenia wymienia się chirurgię, jednak zależnie od stopnia zaawansowania chemioterapia daje wymierne korzyści.

Rak jelita grubego:

Zastosowane leczenie

Stopień zawansowania

Ryzyko wznowy w ciągu 5 lat

Ryzyko śmierci w ciągu 5 lat*

Kobiety powinny wybierać szampony na wypadanie włosów bogate w składniki mineralne i witaminy, w tym biotynę witaminę H , witaminami B 6 , C, A i E , gdyż częstą przyczyną wypadania włosów są u nich niedobory składników odżywczych.

Czytaj dalej...

Częstość oraz ciężkość tych zmian są zależne od wybranej substancji cytostatycznej, względnie ich połączenia polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem , dawki, drogi podawania, łączenia z innymi zabiegami przeciwnowotworowymi oraz samego pacjenta.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Osoby odwiedzające salon depilacji laserowej zastanawiają się jednak, czy po wykonanym zabiegu skóra będzie od razu gładka, i czy można spodziewać się spektakularnych efektów już po pierwszym zabiegu.

Czytaj dalej...