Skąd się bierze łysienie na brzuchu tylnych łapach u kota?
Łysienie kota – przyczyny i sposoby leczenia
Łysienie kota może świadczyć o chorobie zwierzaka wywołanej pasożytami, alergią, a nawet rozwijającym się w organizmie nowotworem. Przyczyną może być też stres albo okresowa wymiana futra. Sprawdź, jak rozpoznać źródło problemu i pomóc zwierzęciu.
Gęste, lśniące futro jest oznaką zdrowia kotka i chlubą dla jego właściciela. Dobrze odżywiony kot ma zazwyczaj ładną sierść, która aż prosi się o pogłaskanie. Gorzej jest, gdy przyjmujesz pod swój dach zbłąkanego, bezdomnego kotka. Takie zwierzę często ma problemy z sierścią. Być może jest chore, a może potrzebuje tylko dobrej karmy i ludzkiej miłości?
Poza tym domowe, wypieszczone koty też gubią sierść, nawet jeśli są zdrowe. Jak rozpoznać przyczynę łysienia kota? Kiedy trzeba pójść ze zwierzakiem do weterynarza? Dowiesz się, czytając ten artykuł.
Jak pomóc choremu zwierzęciu?
Większość chorób skóry kota można łatwo wyleczyć. Weterynarz w zależności od rodzaju problemów skórnych dobierze odpowiednie tabletki i kremy. Mruczkom z alergią pomoże zmiana karmy lub usunięcie innych alergenów.
Zestresowanym pupilom trzeba poświęcić więcej uwagi i dać czas na pogodzenie się z nową sytuacją, bo łysienie kota nie jest dla niego niczym przyjemnym. Podstawą zachowania zdrowej sierści jest odpowiednie żywienie, odrobaczanie i pozbywanie się pcheł u kotów wychodzących.
Wypadanie włosów u kota bywa kłopotliwe dla całej rodziny. O ile jeszcze okresowe linienie można zrozumieć i przeczekać, o tyle łyse placki w sierści są już przesłanką do wizyty w gabinecie weterynarii.
Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.
- Kot
- Choroby i profilaktyka u kotów
- Adopcja kota
- Hodowla kotów
- Pielęgnacja kotów
- Podróże z kotem
- Rasy kotów
- Typy kotów
- Wychowanie kota
- Zabawki i akcesoria dla kota
- Żywienie kota
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Wszy u kota – przyczyny, jak je rozpoznać i wytępić? Odpowiadamy! 15 maja, 2024 Zatkane jelita u kota – objawy. Jak rozpoznać? 8 maja, 2024 Kaszel u kota – co może oznaczać? Jak go leczyć? 30 kwietnia, 2024 Gorączka u kota – jak rozpoznać? Co robić w przypadku wysokiej temperatury? 22 kwietnia, 2024 Pasożyty u kota – przyczyny, objawy, leczenie. Jak im zapobiegać? 15 kwietnia, 2024 Przepuklina u kota – jakie są jej przyczyny i objawy? Jak rozpoznać i leczyć? 10 kwietnia, 2024 Choroby skóry u kota – najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie 2 kwietnia, 2024 Lek na świerzb u kota bez recepty. Jak skutecznie pomóc pupilowi? 26 marca, 2024 Nosówka u kota – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie są rokowania? 20 marca, 2024 Nicienie u kota – objawy, leczenie i sposoby zapobiegania 14 marca, 2024 Grzybica u kota – jak rozpoznać i skutecznie leczyć? 5 marca, 2024 Tasiemiec u kota: czy jest groźnym pasożytem? Leczenie i profilaktyka 28 lutego, 2024
Łysie plamy u kotów: przyczyny i leczenie łysienia
Koty zwykle giną dwa razy w roku, ale czasami zwierzęta domowe tracą znaczną ilość sierści z tego innego powodu. Najczęściej włosy zaczynają wypadać z powodu częstych zabiegów wodnych i związanych z wiekiem zmian w ciele. Jeśli u kotów pojawiają się łysiny, to zjawisko to wskazuje na rozwój łysienia. Często obfite wypadanie włosów jest jednym z objawów poważnej choroby. Dlatego nie można zignorować charakterystycznych objawów łysienia u kotów, a pojawienie się łysiny na ciele zwierzęcia powinno być powodem wizyty w klinice weterynaryjnej..
1 Przyczyny patologii
Główne powody, które wywołują rozwój łysienia u kotów, eksperci dzielą się na kilka grup.
Grupa Przyczyny Lokalizacja łysiny u kota Obrazek Uczulony Rozwój alergii na różne zapachy, ukąszenia owadów, niektóre pokarmy i leki. Najczęściej u kotów występuje reakcja alergiczna na dym papierosowy, białko jaja i żrące opary Nad oczami tworzą się łysiny w postaci małych plam. Czasami dotyczy to również uszu kociąt. Hormonalny Wadliwe działanie układu hormonalnego i nadnerczy. Brak lub nadmierna ilość hormonów tarczycy prowokuje rozwój niedoczynności lub nadczynności tarczycy u kotów, a objawem tych chorób jest nieprawidłowe wypadanie sierści Łysie plamy powstają na brzuchu i pod kołnierzem. U podstawy ogona pojawiają się bezwłose obszary Zakaźny Różne choroby pasożytnicze, grzybicze i zakaźne (otodektoza, grzybica, piodermia, łojotok, zapalenie skóry, świerzb) Łysie plamy pojawiają się na plecach, głowie, szyi i w pobliżu ogona. Koty mają również łyse uszy Psychologiczny Stres odczuwany po porodzie, przeprowadzce do nowej lokalizacji lub wizycie w klinice weterynaryjnej Włosy wypadają po bokach i na tylnych łapach