Przyczyny łysienia u kobiet - W poszukiwaniu odpowiedzi na problem
Leczenie łysienia u kobiet
Leczenie łysienia jest zawsze sprawą indywidualną. Zależy od podłoża problemu, sytuacji osobistej pacjentki (lub pacjenta) oraz ogólnego stanu zdrowia i schorzeń towarzyszących. Utratę włosów można w wielu przypadkach skutecznie zahamować, a nawet spowodować cofnięcie się zmian (na przykład po skutecznym wzmocnieniu mieszków włosowych i – jeżeli możliwe – ustabilizowaniu balansu hormonalnego w organizmie).
W zależności od przyczyny problemu i rodzaju choroby, konieczna może okazać się konsultacja u lekarza ogólnego, endokrynologa, czy diabetologa. Lekarz może zalecić farmakoterapię oraz inne formy leczenia wspomagającego. Przez to drugie rozumiemy także zmianę stylu życia i wzmocnienie organizmu, co ogranicza podatność na stany zapalne i zaburzenia układu dokrewnego (na które wpływać mogą na przykład nieprawidłowa gospodarka cukrów i nadwaga). Istotne – szczególnie w leczeniu łysienia plackowatego – jest także ograniczenie ekspozycji na stres i wsparcie psychologiczne.
Łysienie u kobiet - przyczyny, rodzaje i leczenie
Łysienie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, jednak szacuje się, że panie stanowią nawet 40% osób zgłaszających się do lekarzy z nadmiernym wypadaniem włosów. Zakola u kobiet często są powodem wstydu i kompleksów - na szczęście temu problemowi można zaradzić! Poniżej opisujemy przyczyny, jak również wybrane metody leczenia łysienia kobiet.
Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn to symptom braku równowagi w organizmie - może to dotyczyć zarówno nieprawidłowego stężenia niektórych hormonów, niedoboru żelaza w diecie czy zaburzeń na tle autoimmunologicznym. Przyczyn łysienia jest naprawdę wiele, dlatego tak ważne jest, aby ustalić, dlaczego włosy wypadają nadmiernie. W zdecydowanej większości przypadków dopiero terapia przyczynowa jest w stanie trwale pozbyć się łysienia i jego przykrych objawów.
Przeszczep włosów FUE u kobiet - znajdź klinikę Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 17 placówek wykonujących przeszczep włosów FUE u kobiet:Dlaczego warto skorzystać z konsultacji trychologicznej?
W leczeniu łysienia u kobiet zwykle konieczne jest holistyczne podejście do zdrowia całego ciała, ponieważ utrata włosów jest często manifestacją szerszego problemu zdrowotnego. W takiej sytuacji terapia powinna obejmować wiele kierunków jednocześnie.
Po analizie trichoskopowej, specjalista trycholog może pomóc w określeniu przyczyn problemu. W diagnostyce na dalszych etapach pomocne mogą okazać się badania krwi, w tym stężenia hormonów – na przykład prolaktyny, estradiolu, testosteronu, czy hormonów produkowanych przez tarczycę i nadnercza.
Aby sprawdzić kondycję włosów, ale także całego organizmu, warto wykonać analizę pierwiastkową włosa – badanie, które pozwala określić skład mineralny włosów (29 pierwiastków, w tym 5 toksycznych i ich wzajemne proporcje). Dzięki temu możliwa jest ocena metabolizmu osoby badanej oraz niedoborów rzutujących na funkcjonowanie nie tylko skóry głowy, ale całego organizmu.
We wsparciu leczenia łysienia terapia domowa trychologiczna czy zabiegi trychologiczne wykazują się bardzo dużą skutecznością. W równoległym specjalistycznym leczeniu, czyli usuwaniu przyczyny łysienia proces wypadania ulega całkowicie odwróceniu. Na uzyskanie satysfakcji w odzyskaniu włosów należy uzbroić się w cierpliwość min od 3 do ok.8 miesięcy. W przypadku łysienia androgenowego o podłożu genetycznym wspieranie hamowania łysienia jest niestety bezustanne.
Łysienie androgenowe u kobiet
Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów wśród kobiet. Najistotniejszą rolę w patogenezie odgrywa tu nadmiar męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Wzrost ich poziomu wynika albo z czynników genetycznych i ich nieodpowiedniej produkcji w organizmie, może być też efektem stosowania niektórych leków. Charakterystyczne dla łysienia androgenowego jest to, że włosy z początku stają się cieńsze, a ich kondycja ulega pogorszeniu. Przerzedzenie dotyczy zwykle środka głowy, a włosy w obrębie czoła zostają zachowane.
Problem łysienia androgenowego damskiego zwykle pojawia się wraz z wiekiem, choć może dotyczyć także dwudziestokilkuletnich kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS). Długo nieleczone lub źle zdiagnozowane androgenowe wypadanie włosów, może miejscami doprowadzić do trwałej utraty owłosienia, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Oprócz łysienia, panie powinny zaalarmować także dodatkowe symptomy, takie jak np.:
- trądzik,
- przetłuszczające się włosy,
- hirsutyzm (nadmierne owłosienie w miejscach takich, jak broda),
- tycie w okolicy brzucha bez powodu.