Jak stosować maść cynkową na pryszcze?

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maść cynkowa może powodować podrażnienia skóry u osób wrażliwych na jej składniki. Zachowaj ostrożność używając równolegle kilku preparatów w tym samym miejscu ciała. Ustal w rozmowie z lekarzem lub farmaceutą, czy nie zachodzi między nimi potencjalnie szkodliwa interakcja. Przeciwskazaniem do użycia maści cynkowej może być również astma.

Unikaj preparatów, które jednocześnie zawierają kwas salicylowy, jeśli twoja skóra jest uszkodzona, masz otwarte rany albo owrzodzenia. Uważa się niekiedy, że maść cynkowa nie jest wskazana u dzieci poniżej 2 r.ż. Jednak częściej poleca się ją w przypadku poważnych pieluszkowych odparzeń także u młodszych dzieci. Jeśli masz wątpliwości omów je ze specjalistą.

– Past cynkowych i maści cynkowych, do których dodano kwas salicylowy, nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, ani na rany czy owrzodzenia. Nie powinno się ich również używać na owłosioną skórę głowy. U dzieci młodszych niż 2 lata, trzeba zachować ostrożność i stosować tylko za zgodą lekarza. Tak samo osoby z astmą oskrzelową powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed użyciem maści czy past cynkowych – wyjaśnia Maria Głuchowska, terapeutka manualna.

Pasta cynkowa a maść cynkowa – różnice

Czym różni się pasta cynkowa od maści cynkowej? Pasta cynkowa zawiera więcej tlenku cynku. Zawartość tego aktywnego składnika w paście cynkowej jest ponad dwa razy większa niż w maści cynkowej.

Pastę cynkową stosujemy punktowo np. na wypryski. Przeciwskazania do stosowania pasty cynkowej to otwarte rany czy uszkodzenia skóry. Nie należy jej rozsmarowywać na całą twarz, gdyż mocno wysusza skórę. Pasta cynkowa pozostawia białe ślady na ciele. W ten sposób uwidacznia się zawarty w niej tlenek cynku. Z tego względu stosuj preparat raczej na noc. Pamiętaj też , żeby nie nakładać na niego makijażu.

Kolejnego dnia będziesz jednak się dobrze prezentować. Pasta cynkowa matuje skórę i zmniejsza przebarwienia. Możesz ją wykorzystywać również w przypadku uszkodzeń, mikrourazów. Dzięki ściągającemu działaniu przyspieszy gojenie.

Na co pomaga maść cynkowa?

Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:

  • wysuszające,
  • ściągające,
  • przeciwświądowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • odkażające,
  • przyspieszające gojenie,
  • ochronne,
  • matujące,
  • fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.

Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Upławy u kobiet, sącząca się wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn, uporczywe swędzenie i lub pieczenie okolic intymnych oraz podrażnienie skóry w tym miejscu, bolesne stosunki, a niekiedy także sprawiające ból oddawanie moczu zazwyczaj zwiastują infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Czytaj dalej...

Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym mózgu lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...