Jak stosować maść cynkową na pryszcze?

Zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa wykazuje działanie przeciwzapalne, osuszające, ściągające, ochronne oraz antyseptyczne, skutecznie ograniczając rozwój i namnażanie szkodliwych bakterii. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako remedium na wszelkie problemy skórne. Z tego względu stosowana jest przy sączących się zmianach skórnych np. przy opryszczce, zajadach, ropnych krostkach i innych problemach skórnych, które przebiegają z sączeniem się ropnej lub surowiczej wydzieliny. Znakomicie sprawdza się w przypadku silnego trądziku, ponieważ posiada zdolność do wysuszania wyprysków i ich gojenia, a efekty widoczne są już po kilku godzinach od zaaplikowania na twarz.

Maść cynkowa to także dobry sposób ochrony skóry przed czynnikami drażniącymi. Substancja aktywna w niej zawarta, czyli tlenek cynku, stosuje się także w kosmetykach chroniących skórę przed podrażnieniami zewnętrznymi, np. w wyniku działania promieni słonecznych. Dlatego niektóre kremy na słońce zawierają ten surowiec, a biała warstwa kremu pozostająca na skórze to jego zasługa. Maść cynkowa stosowana jest też jako preparat chroniący przed odparzeniami i redukujący powstające stany zapalne, np. w obrębie pachwin lub pach, które mogą być spowodowane między innymi nadmierną potliwością.

Maść cynkowa stanowi doskonałe remedium jeśli chodzi o pieluszkowe zapalenie skóry. Pomaga także zredukować pojawiające się na ciele zmiany, np. krostki i odparzenia, które bardzo często występują nie tylko u noworodków, ale także starszych dzieci, które używają pieluszek. Trzeba jednak wiedzieć, że zwyczajna maść cynkowa może niekorzystnie, a nawet agresywnie wpływać na skórę małych dzieci i niemowląt. Dlatego też lepiej jest sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone z zwartością tlenku cynku, ale w nieco mniejszym stężeniu, które są dostosowane do potrzeb skóry maluchów.

Maść cynkowa – zastosowanie

Tlenek cynku skutecznie radzi sobie z drobnymi uszkodzeniami skóry, otarciami, nadżerkami. Jeśli jesteś mamą niemowlęcia, na pewno docenisz maść cynkową w starciu ze stanami zapalnymi skóry pojawiającymi się pod pieluchą.

Maści z zawartością cynku złagodzą także krostki, wypryski i trądzik. Pamiętaj jednak, że jest to środek działający dość silnie. Nie należy więc „profilaktycznie” smarować większego obszaru skóry. Maść cynkową stosujemy punktowo na chorobowo zmienione miejsca.

Czy maść cynkowa jest skuteczna na liszaje? Zdania są podzielone. W przypadku liszajów na skórze zaleca się leczenie przeciwhistaminowe i sterydowe. Odpowiednie leczenie zaordynuje dermatolog lub alergolog w zależności od skali problemu. Maść cynkowa może, ale nie musi pomóc na liszaje. Czasem niezbędne w leczeniu liszajów są leki dostępne na receptę.

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maść cynkowa może powodować podrażnienia skóry u osób wrażliwych na jej składniki. Zachowaj ostrożność używając równolegle kilku preparatów w tym samym miejscu ciała. Ustal w rozmowie z lekarzem lub farmaceutą, czy nie zachodzi między nimi potencjalnie szkodliwa interakcja. Przeciwskazaniem do użycia maści cynkowej może być również astma.

Unikaj preparatów, które jednocześnie zawierają kwas salicylowy, jeśli twoja skóra jest uszkodzona, masz otwarte rany albo owrzodzenia. Uważa się niekiedy, że maść cynkowa nie jest wskazana u dzieci poniżej 2 r.ż. Jednak częściej poleca się ją w przypadku poważnych pieluszkowych odparzeń także u młodszych dzieci. Jeśli masz wątpliwości omów je ze specjalistą.

– Past cynkowych i maści cynkowych, do których dodano kwas salicylowy, nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, ani na rany czy owrzodzenia. Nie powinno się ich również używać na owłosioną skórę głowy. U dzieci młodszych niż 2 lata, trzeba zachować ostrożność i stosować tylko za zgodą lekarza. Tak samo osoby z astmą oskrzelową powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed użyciem maści czy past cynkowych – wyjaśnia Maria Głuchowska, terapeutka manualna.

Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?

Cynk to ważny dla życia i zdrowia pierwiastek śladowy. Prawidłowy poziom cynku jest niezbędny dla zachowania właściwej odporności naszego organizmu. Cynk wpływa również na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jego przeciwutleniające działanie przeciwdziała procesom starzenia.

Cynk już w starożytności ceniono jako środek korzystnie działający na skórę. Wykorzystywano go w kosmetykach i preparatach leczniczych. Maści z dodatkiem cynku ceniono zarówno w starożytnym Egipcie, jak i na Dalekim Wschodzie.

Współcześnie maść cynkowa to tani i łatwo dostępny środek sprzyjający zachowaniu zdrowia i urody. Ceny maści cynkowej są przystępne i zaczynają się od ok. 10 zł. Najdroższe preparaty na bazie maści cynkowej kosztują kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy od pojemności, marki, stężenia substancji aktywnych. Preparaty z dodatkiem cynku można podzielić na: preparaty organiczne oraz preparaty nieorganiczne.

Środki zawierające cynk można kupić bez problemu w aptekach, drogeriach i przez internet. Wszędzie znajdziemy ogromny wybór preparatów z tlenkiem cynku.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym mózgu lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Czytaj dalej...

w przypadku świądu związanego ze skórą zmacerowaną skórą, która miała duży kontakt z wilgocią, zazwyczaj jest pomarszczona i jaśniejsza pielęgnacja polega na delikatnym usuwaniu wilgoci poprzez stosowanie zimnego powietrza z suszarki i mokrych kompresów pozostawionych do zupełnego wysuszenia oraz na zapobieganiu gromadzeniu się wydzieliny.

Czytaj dalej...