Jak stosować maść cynkową na pryszcze?

Pasta cynkowa a maść cynkowa – różnice

Czym różni się pasta cynkowa od maści cynkowej? Pasta cynkowa zawiera więcej tlenku cynku. Zawartość tego aktywnego składnika w paście cynkowej jest ponad dwa razy większa niż w maści cynkowej.

Pastę cynkową stosujemy punktowo np. na wypryski. Przeciwskazania do stosowania pasty cynkowej to otwarte rany czy uszkodzenia skóry. Nie należy jej rozsmarowywać na całą twarz, gdyż mocno wysusza skórę. Pasta cynkowa pozostawia białe ślady na ciele. W ten sposób uwidacznia się zawarty w niej tlenek cynku. Z tego względu stosuj preparat raczej na noc. Pamiętaj też , żeby nie nakładać na niego makijażu.

Kolejnego dnia będziesz jednak się dobrze prezentować. Pasta cynkowa matuje skórę i zmniejsza przebarwienia. Możesz ją wykorzystywać również w przypadku uszkodzeń, mikrourazów. Dzięki ściągającemu działaniu przyspieszy gojenie.

Maść cynkowa - składniki

Maść cynkowa zawiera w sobie substancję czynną o nazwie tlenek cynku (zinci oxydi). Związek ten jest również częstym składnikiem różnego typu pudrów, kremów do opalania oraz zasypek dla dzieci.

Stężenie tlenku cynku w maści cynkowej wynosi zwykle 10 proc, co oznacza, że w 100 gramach maści, znajduje się 10 g tego związku. Substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa. Zawiera ona wazelinę białą, wosk biały, cholesterol oraz alkohol stearylowy.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiła się też maść cynkowa z kwasem salicylowym. Jego dodatek sprawia, że preparat wykazuje jeszcze mocniejsze działanie ściągające oraz wysuszające, za które jest ceniony. W aptekach znaleźć można również pastę cynkową, która staje się coraz popularniejszym wyborem pacjentów. W preparacie tego typu stężenie tlenku cynku jest znacznie wyższe niż w tradycyjnej maści cynkowej i wynosi aż 25 proc. Konsystencja pasty jest bardzo gęsta, przez co trudno jest ją rozsmarować. W związku z tym jest przeznaczona do stosowania punktowego.

Na co pomaga maść cynkowa?

Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:

  • wysuszające,
  • ściągające,
  • przeciwświądowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • odkażające,
  • przyspieszające gojenie,
  • ochronne,
  • matujące,
  • fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.

Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.

Maść cynkowa – działanie

Na czym polega działanie maści cynkowej? Środki pielęgnujące i lecznice zawierające cynk wpływają na:

  • miejscowe osuszanie skóry,
  • działanie przeciwzapalne,
  • właściwości antyseptyczne,
  • działanie ochronne,
  • właściwości dezodorujące,
  • właściwości ściągające.

Związki cynku możemy spotkać w wielu produktach wykorzystywanych do codziennej pielęgnacji. Na co działa maść cynkowa? Możesz zastosować środki z maścią cynkową na trądzik. Maści na bazie ziół i tlenku cynku poleca się na wypryski, podrażnienia, stany zapalne i inne zmiany skórne. Maść cynkowa nałożona na opryszczkę przyspieszy gojenie i osuszy pęcherzyki.

Maść cynkowa – na co jeszcze działa? Oto niektóre środki kosmetyczne z zawartością cynku:

  • puder – z uwagi na matujące i kryjące właściwości,
  • zasypka dla niemowląt,
  • kremy z filtrem fizycznym do opalania,
  • maść cynkowa oraz pasta cynkowa do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Właściwości maści cynkowej

Obecnie wiadomo, że związki cynku – zarówno organiczne, jak i nieorganiczne - nanoszone miejscowo na skórę mają działanie osuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, ochronne, a nawet dezodorujące, a jednocześnie, stosowane prawidłowo, nie dają skutków ubocznych (które często występują przy stosowaniu leków syntetycznych mające podobne do związków cynku działanie). Cynk w kosmetykach i preparatach leczniczych może mieć różną formę. Jedną z najczęściej stosowanych jest tlenek cynku (ZnO). Tlenek cynku ma postać białego bezzapachowego proszku. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w tłuszczach, a jedynie tworzy tzw. dyspersję – jego rozdrobnione cząsteczki dają się na pewien czas zmieszać z płynem, lecz po naniesieniu na skórę płyn odparowuje, a tlenek cynku zostaje, tworząc białą powłokę ochronną.

Maść cynkową po otwarciu opakowania należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze do 25ºC, z dala od światła słonecznego i zużyć w ciągu sześciu miesięcy.

Substancja ta ma szereg różnych właściwości. Matuje i kryje, dlatego stosowana jest do produkcji pudrów i zasypek. Potrafi blokować niemal całe spektrum promieniowania UV, dlatego, jako znakomity filtr przeciwsłoneczny znajduje zastosowanie w preparatach do ochrony skóry przed słońcem – zawierają go kremy z tzw. filtrem fizycznym, czyli takim, który tworzy tarczę odbijającą promienie od skóry. Wreszcie, ze względu na swoje właściwości gojące jest podstawowym i najważniejszym składnikiem maści cynkowej, znanej również pod nazwą Pasty Lassara, a także jej młodszej siostry - pasty cynkowej. Czytaj też: Maść końska - właściwości, wskazania, zastosowania

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...