Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczne porady dotyczące maści

Swędzenie skóry twarzy, na ciele czy dosłownie wszędzie?

Ciało

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia jest suchość skóry, sezonowe alergie lub kontakt skóry z czymś drażniącym. Inne przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z ukąszeniami owadów, takich jak komary, pająki lub inne insekty. Ukąszenia te są tak małe, że często ich nie widać, ale odczuwamy swędzenie. Takie ukąszenia owadów zwykle nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się, zalecamy konsultację z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Twarz

Swędzenie skóry twarzy najczęściej występuje zimą, co jest spowodowane zimnym, suchym powietrzem, które może prowadzić do wysuszenia podrażnionej skóry. Alergie sezonowe lub alergie środowiskowe także mogą powodować swędzenie skóry, a w szczególności właśnie swędzenie skóry twarzy. Innymi przyczynami swędzenia mogą być także alergie pokarmowe/leki, a także trądzik różowaty, który jest przewlekłym zapalnym stanem skóry, mogącym powodować swędzenie i mrowienie na policzkach.

Wszędzie

Jest to często związane z chorobami skóry, takimi jak egzema, suchość skóry, świerzb lub oparzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków nie ma się czym martwić, jednak jeśli swędzenie jest długotrwałe, warto skonsultować to ze specjalistą. Zdarza się, że swędzenie może być związane z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba wątroby czy nerek, cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia czy chłoniak.

Poznaj przyczyny swędzenia skóry

Świąd skóry to dość często występująca przypadłość. Pamiętaj, że nie zawsze za jej powstanie odpowiadają choroby skóry. Przyczyny swędzenia mogą mieć podłoże alergiczne (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, pokrzywka). Do częstych przyczyn należą choroby infekcyjne o charakterze bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym (np. grzybica skóry głowy, ospa wietrzna, różyczka). Wśród przyczyn swędzenia skóry nie wolno zapomnieć o chorobach pasożytniczych, takich jak świerzb, wszawica. Uczucie swędzenia pojawia się także w przebiegu dermatoz zapalnych. Przyczyną świądu może być przesuszenie skóry z powodu stosowania źle dobranych kosmetyków czy drażnienia skóry różnego rodzaju czynnikami (np. promieniowaniem UV, środkami chemicznymi). Nierzadko świąd skóry towarzyszy chorobom narządów wewnętrznych, w tym ogólnoustrojowych, psychicznych, neurologicznych. Zdarza się, że nie można określić jego podłoża. Wówczas mówi się, że ma charakter idiopatyczny. Niekiedy wynika z nieprawidłowej pielęgnacji skóry lub z drażnienia jej różnymi czynnikami, np. słabej jakości materiałem, słońcem. Z uwagi na różnorodność możliwych przyczyn swędzenie skóry jest trudnym problemem diagnostycznym. Zanim lekarz określi przyczyny świądu i sposób leczenia, pomocne okazać się mogą domowe sposoby. Niżej przeczytasz o najbardziej popularnych rozwiązaniach.

  • Obejrzyj wideo i dowiedz się, które produkty pszczele sprawdzą się na swędzącą skórę!

Domowe sposoby na świąd skóry – pasta na bazie miodu

Inny domowy sposób na swędzącą skórę to pasta z cynamonu i miodu. Wymieszaj po łyżce tych składników i smaruj miejsca dotknięte świądem. Mikstura z miodu i cynamonu ma właściwości nawilżające. Zlikwidujesz w ten sposób też zaczerwienienie i stan zapalny. Dzięki tej paście wzmocnisz naczynia krwionośne, a także ochronisz skórę przed wpływem promieniowania słonecznego. Dodatkowo cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne, łagodzi przebarwienia oraz zapewnia skórze naturalny kolor i blask. Znanym połączeniem na świąd skóry jest miód z dodatkiem soku z cytryny. Miód to naturalny środek łagodzący podrażnienia, zmniejszający obrzęk i uporczywe swędzenie. Sok cytrynowy skutecznie oczyszcza skórę głowy z sebum, czyli z łoju, który może być przyczyną przesuszenia.

Sprawdzone domowe sposoby na świąd skóry to zimne okłady. Chłodzenie skóry znacznie łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia. Po schłodzeniu w zamrażarce można wykorzystać specjalne żelowe woreczki, ale także sprawdzą się pokruszony lód i chłodzące maści z pantenolem. Na swędzenie różnych miejsc na ciele w warunkach domowych pomagają lecznicze kąpiele. Kąpiel w krochmalu, czyli w kisielu z mąki ziemniaczanej i wody, cieszy się dużym uznaniem w walce z różnymi dolegliwościami skórnymi. Powinna trwać 5–7 minut. Nie spłukuj ciała, by pozwolić krochmalowi działać na skórze. Pamiętaj jednak, że zbyt częste stosowanie go może przesuszyć. Zaleca się kąpiele co 3 dni.

Do leczniczych kąpieli na świąd wykorzystuje się również:

  • olejek miętowy,
  • sodę oczyszczoną,
  • płatki owsiane,
  • skondensowane mleko.

Te domowe sposoby na swędzenie skóry doskonale sprawdzą się po opalaniu, kiedy występuje podrażnienie skóry nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Swędząca skóra a później siniaki

Zarówno swędząca skóra, jak i siniaki, mogą – choć nie muszą – być objawami niewydolności nerek, dlatego objawów takich nie wolno lekceważyć. Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.

Kiedy skóra mocno swędzi, a siniaki pojawiają się na skutek jej drapania, również należy zgłosić się do specjalisty. Objaw taki może świadczyć o znaczącym osłabieniu naczyń krwionośnych lub problemach z krzepliwością.

W tym wypadku również lekarz zleca zwykle pobranie krwi. Problemy tego rodzaju wymagają przeważnie fachowego leczenia, któremu należy się poddać zgodnie z zaleceniami.

Swędzenie skóry a wątroba

Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.

Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość,
  • przewlekłe wirusowe zapalenie,
  • polekowe uszkodzenie wątroby.

Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.

Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Suchość skóry spowodowana jest brakiem nawilżenia i odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...