Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczne porady dotyczące maści
Swędzenie skóry – od czego i co pomaga?
Swędzenie skóry może być objawem bardzo wielu dolegliwości – od zwykłego przesuszenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji, po groźne choroby ogólnoustrojowe. Jak wygląda świąd o podłożu chorobowym? Co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu?
- Swędzenie skóry ma bardzo różne podłoża, od błahych po groźne. Z jednej strony może wywołać go niewłaściwa pielęgnacja, z drugiej – choroby ogólnoustrojowe, a nawet nowotwory.
- W zależności od przyczyny, są różne metody leczenia świądu. Niekiedy wystarczy nawilżenie i odżywienie skóry, innym razem konieczna będzie wielowymiarowa terapia.
- Czasem swędzeniu skóry towarzyszą zmiany w jej wyglądzie – plamy, łuszczenie, wysypka. Niekiedy jednak swędzi niezmieniona skóra, np. przy nerwicy czy depresji.
- Przyczyny swędzenia skóry
- Swędzenie skóry wieczorem
- Swędzenie skóry na tle nerwowym
- Swędzenie skóry bez wysypki
- Swędzenie skóry a wątroba
- Swędząca skóra a później siniaki
- Swędzące plamy na skórze
- Tabletki przeciw swędzeniu skóry
- Co pomaga na swędzenie skóry?
Swędząca skóra a później siniaki
Zarówno swędząca skóra, jak i siniaki, mogą – choć nie muszą – być objawami niewydolności nerek, dlatego objawów takich nie wolno lekceważyć. Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.
Kiedy skóra mocno swędzi, a siniaki pojawiają się na skutek jej drapania, również należy zgłosić się do specjalisty. Objaw taki może świadczyć o znaczącym osłabieniu naczyń krwionośnych lub problemach z krzepliwością.
W tym wypadku również lekarz zleca zwykle pobranie krwi. Problemy tego rodzaju wymagają przeważnie fachowego leczenia, któremu należy się poddać zgodnie z zaleceniami.
Swędzenie skóry twarzy, na ciele czy dosłownie wszędzie?
Ciało
Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia jest suchość skóry, sezonowe alergie lub kontakt skóry z czymś drażniącym. Inne przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z ukąszeniami owadów, takich jak komary, pająki lub inne insekty. Ukąszenia te są tak małe, że często ich nie widać, ale odczuwamy swędzenie. Takie ukąszenia owadów zwykle nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się, zalecamy konsultację z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań.
Twarz
Swędzenie skóry twarzy najczęściej występuje zimą, co jest spowodowane zimnym, suchym powietrzem, które może prowadzić do wysuszenia podrażnionej skóry. Alergie sezonowe lub alergie środowiskowe także mogą powodować swędzenie skóry, a w szczególności właśnie swędzenie skóry twarzy. Innymi przyczynami swędzenia mogą być także alergie pokarmowe/leki, a także trądzik różowaty, który jest przewlekłym zapalnym stanem skóry, mogącym powodować swędzenie i mrowienie na policzkach.
Wszędzie
Jest to często związane z chorobami skóry, takimi jak egzema, suchość skóry, świerzb lub oparzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków nie ma się czym martwić, jednak jeśli swędzenie jest długotrwałe, warto skonsultować to ze specjalistą. Zdarza się, że swędzenie może być związane z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba wątroby czy nerek, cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia czy chłoniak.
Swędzenie skóry a wątroba
Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.
Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:
- stłuszczenie wątroby,
- marskość,
- przewlekłe wirusowe zapalenie,
- polekowe uszkodzenie wątroby.
Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.
Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.