Kategorie

Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczne porady dotyczące maści

Przyczyny swędzenia skóry

Dlaczego skóra swędzi? Bezpośrednią przyczyną uczucia świądu jest podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Może być ono wywołane przez bodźce różnego rodzaju:

  • mechaniczne,
  • termiczne,
  • elektryczne,
  • chemiczne.

Ta uciążliwa dolegliwość może mieć bardzo różne podłoża. Z reguły udaje się ono ustalić po wnikliwej obserwacji lub przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, choć zdarza się też, że przyczyna świądu pozostaje nieznana (np. gdy towarzyszy on pokrzywce idiopatycznej – wysypce o nieznanej etiologii).

Najczęstsza przyczyna swędzenia skóry jest błaha i wynika z niewłaściwej pielęgnacji prowadzącej do nadmiernego przesuszenia. Suchy naskórek staje się matowy, szorstki, zaczyna się łuszczyć i swędzi. Dzieje się tak szczególnie zimą, kiedy brakuje słońca i tym samym – witaminy D.

Inne często spotykane przyczyny swędzenia skóry to:

  • wysoki cholesterol - nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wysoki poziom cholesterolu we krwi może negatywnie wpływać właśnie na skórę. Najpierw staje się ona szara, ziemista i niedożywiona. Wokół oczu mogą zacząć pojawiać się tzw. kępki żółte, czyli tłuszczowe złogi. Objawem takiego stanu może też być pokrzywka, a towarzyszy jej często uporczywy świąd,
  • niedobór żelaza - niski poziom tego pierwiastka objawia się nie tylko apatią, ale również pogorszeniem kondycji włosów, paznokci i skóry, a niekiedy również jej swędzeniem,
  • pasożyty - choroby pasożytnicze skóry, jak np. świerzb objawiają się silnym swędzeniem, wzmagającym się w nocy,
  • menopauza - to czas, kiedy w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, a swędzenie skóry może być jednym z ich objawów. Na skutek zmian skóra staje się często przesuszona i traci swoje odżywienie,
  • niedobór witamin - swędzenie skóry może być także symptomem niskiego poziomu niektórych witamin, a w szczególności tych, które odpowiadają w dużej mierze za jej dobrą kondycję, czyli witaminy A, C, D i E,
  • choroby skóry - wiele schorzeń dermatologicznych objawia się świądem. Są wśród nich łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
  • choroby ogólnoustrojowe - świąd skóry towarzyszy cukrzycy, niektórym chorobom wirusowym, autoimmunologicznym oraz nowotworowym.

Domowe sposoby na swędzenie skóry - jakie są najlepsze?

Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą być skuteczne, jeśli dolegliwość nie jest objawem stanu chorobowego. Niektóre z nich można stosować też równocześnie z odpowiednim leczeniem. Które są skuteczne i niwelują uporczywy świąd?

  • Znane domowe sposoby na swędzenie skóry to np. ocet jabłkowy, aloes, rumianek. Działają one kojąco i łagodząco, przynosząc ulgę przy uporczywych objawach.
  • Świąd może wynikać z niedoboru witamin. Największy wpływ na kondycję skóry mają witaminy A, D i E.
  • Domowe metody są skuteczne, gdy świąd nie ma podłoża chorobowego. Mogą też wspierać leczenie, ale wówczas ich stosowanie trzeba omówić z lekarzem.
  • Ocet na swędzenie skóry
  • Wapno na swędzenie skóry
  • Zioła na swędzenie skóry
  • Witaminy na swędzenie skóry
  • Pozostałe domowe sposoby na swędzenie skóry
  • Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka

Wapno na swędzenie skóry

Niegdyś wapno popularnie stosowane było na wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe typu pokrzywka czy odczyn po ukąszeniu owada. Dziś podważa się teorię o jego skuteczności, choć wielu pacjentów nadal stosuje je, szczególnie przy różnych swędzących zmianach skórnych.

Czy wapno pomaga na swędzenie skóry? Wapń jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór rzeczywiście zwiększa podatność na reakcje uczuleniowe, w tym zmiany skórne, wysypki i swędzenie. Jednak bezpośredni wpływ wapna na swędzącą skórę może okazać się niewielki, a skuteczność jego przyjmowania ograniczona.

Należy również pamiętać, że picie wapna może negatywnie wpływać na działanie niektórych leków. Jeśli więc świąd skóry ma podłoże chorobowe i pacjent leczony jest farmakologicznie, przyjmowanie preparatów wapniowych powinien skonsultować z lekarzem, który zalecił terapię.

Swędzenie skóry a wątroba

Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.

Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość,
  • przewlekłe wirusowe zapalenie,
  • polekowe uszkodzenie wątroby.

Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.

Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.

Domowe sposoby na świąd skóry – pasta na bazie miodu

Inny domowy sposób na swędzącą skórę to pasta z cynamonu i miodu. Wymieszaj po łyżce tych składników i smaruj miejsca dotknięte świądem. Mikstura z miodu i cynamonu ma właściwości nawilżające. Zlikwidujesz w ten sposób też zaczerwienienie i stan zapalny. Dzięki tej paście wzmocnisz naczynia krwionośne, a także ochronisz skórę przed wpływem promieniowania słonecznego. Dodatkowo cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne, łagodzi przebarwienia oraz zapewnia skórze naturalny kolor i blask. Znanym połączeniem na świąd skóry jest miód z dodatkiem soku z cytryny. Miód to naturalny środek łagodzący podrażnienia, zmniejszający obrzęk i uporczywe swędzenie. Sok cytrynowy skutecznie oczyszcza skórę głowy z sebum, czyli z łoju, który może być przyczyną przesuszenia.

Sprawdzone domowe sposoby na świąd skóry to zimne okłady. Chłodzenie skóry znacznie łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia. Po schłodzeniu w zamrażarce można wykorzystać specjalne żelowe woreczki, ale także sprawdzą się pokruszony lód i chłodzące maści z pantenolem. Na swędzenie różnych miejsc na ciele w warunkach domowych pomagają lecznicze kąpiele. Kąpiel w krochmalu, czyli w kisielu z mąki ziemniaczanej i wody, cieszy się dużym uznaniem w walce z różnymi dolegliwościami skórnymi. Powinna trwać 5–7 minut. Nie spłukuj ciała, by pozwolić krochmalowi działać na skórze. Pamiętaj jednak, że zbyt częste stosowanie go może przesuszyć. Zaleca się kąpiele co 3 dni.

Do leczniczych kąpieli na świąd wykorzystuje się również:

  • olejek miętowy,
  • sodę oczyszczoną,
  • płatki owsiane,
  • skondensowane mleko.

Te domowe sposoby na swędzenie skóry doskonale sprawdzą się po opalaniu, kiedy występuje podrażnienie skóry nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...