Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczne porady dotyczące maści

Swędzące plamy na skórze

Zmiany skórne mają bardzo wiele różnych postaci i niekiedy trudno jest je samodzielnie określić. Mogą mieć one charakter wysypki, czyli krostek lub bąbli, łuszczących się placków, liszajów czy swędzących plam na ciele.

Te ostatnie bywają symptomem wielu dolegliwości, dlatego – gdy się pojawią – najlepiej od razu pokazać je dermatologowi. Zdarza się, że tylko lekarz z fachową wiedzą i dużym doświadczeniem jest w stanie bez pełnej diagnostyki rozpoznać rodzaj zmian.

Swędzące plamy na ciele mogą towarzyszyć:

  • atopowemu zapaleniu skóry – wówczas plamy są najczęściej silnie zaczerwienione, a na nich może pojawiać się rozprzestrzeniona, drobna wysypka,
  • łuszczycy – plamy najczęściej są zaczerwienione, a na tym zaczerwienieniu pojawia się gruba warstwa martwego, białego naskórka,
  • alergii – przeważnie są symptomem alergii pokarmowe, zmiany wówczas najczęściej występują na ciele symetrycznie i niekiedy mają charakter zaczerwienionych obrzęków o różnej powierzchni, innym razem – swędzących bąbli na skórze.

Ponieważ różne są przyczyny problemu, różne też jest jego leczenie. Podejmując walkę z alergicznymi chorobami skóry ze swędzącą wysypką, należy w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować czynnik uczulający. Bez względu jednak na podłoże, ze zmianami i towarzyszącym im świądem należy zgłosić się do lekarza.

Swędzenie skóry – od czego i co pomaga?

Swędzenie skóry może być objawem bardzo wielu dolegliwości – od zwykłego przesuszenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji, po groźne choroby ogólnoustrojowe. Jak wygląda świąd o podłożu chorobowym? Co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu?

  • Swędzenie skóry ma bardzo różne podłoża, od błahych po groźne. Z jednej strony może wywołać go niewłaściwa pielęgnacja, z drugiej – choroby ogólnoustrojowe, a nawet nowotwory.
  • W zależności od przyczyny, są różne metody leczenia świądu. Niekiedy wystarczy nawilżenie i odżywienie skóry, innym razem konieczna będzie wielowymiarowa terapia.
  • Czasem swędzeniu skóry towarzyszą zmiany w jej wyglądzie – plamy, łuszczenie, wysypka. Niekiedy jednak swędzi niezmieniona skóra, np. przy nerwicy czy depresji.
  • Przyczyny swędzenia skóry
  • Swędzenie skóry wieczorem
  • Swędzenie skóry na tle nerwowym
  • Swędzenie skóry bez wysypki
  • Swędzenie skóry a wątroba
  • Swędząca skóra a później siniaki
  • Swędzące plamy na skórze
  • Tabletki przeciw swędzeniu skóry
  • Co pomaga na swędzenie skóry?

Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry

Domowe sposoby na swędzenie skóry powinny odgrywać rolę wspomagającą wobec leczenia profesjonalnego. Wśród możliwych naturalnych rozwiązań w walce ze świądem wymienia się m.in. kąpiel z sodą oczyszczoną, nakładanie na skórę żelu aloesowego lub pasty z cynamonu czy okłady z octu jabłkowego.

Swędzenie skóry jest powszechnie spotykaną dolegliwością. Kiedy mówimy o przyczynach jej powstania, na myśl od razu przychodzą choroby skóry, lecz podłożem swędzenia okazać się mogą również choroby wewnętrzne, zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Zwalczanie dolegliwości wymaga wyleczenia odpowiadającego za nią schorzenia. Aby sobie ulżyć, warto wykorzystać domowe sposoby na swędzenie skóry.

Swędzenie skóry bez wysypki

Czy możliwe jest występowanie swędzenia skóry bez objawów skórnych? Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach, kiedy świąd ma podłoże psychiczne, „na oko” ze skórą wszystko jest w porządku – nie ma na niej krost, bąbli ani innego rodzaju zmian, nie jest zaczerwieniona ani się nie łuszczy.

Podobnie jest, kiedy swędzenie towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy czy chorobom nerek. Skóra pozostaje wówczas niezmieniona, ale uporczywa dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.

Swędząca skóra bez wysypki to również objaw przesuszenia lub niewłaściwego odżywienia. Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Sucha, swędząca skóra powinna zmieniać się po użyciu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Świąd powinien choć na jakiś czas ustąpić po zastosowaniu balsamu nawilżającego lub emolientu.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroki wybór leków na alergię przeznaczonych do łagodzenia tych nieprzyjemnych objawów, w tym maść na alergię skórną oraz wapno przeciwalergiczne, która jest skutecznym sposobem na szybką ulgę.

Czytaj dalej...

Kosmetyk jak najbardziej nadaje się do codziennej pielęgnacji, a jego atutem jest to, że może być stosowany również na skórę wrażliwą, podrażnioną i alergiczną Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde producenta dermokosmetyków.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...