Skuteczna maść na pryszcze dostępna na receptę

Jak leczyć pryszcze?

Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:

  1. nadtlenek benzoilu,
  2. retinoidy,
  3. kwas salicylowy,
  4. azalainian,
  5. antybiotyki.

Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.

Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.

Maść ichtiolowa na pryszcze

Maść ichtiolowa na pryszcze znana jest od pokoleń i nadal jest to preparat polecany osobom, które zmagają się ze sporadycznie pojawiającymi się pryszczami. Maść ichtiolowa ma charakterystyczny sposób działania. Po nałożeniu jej na zmianę umożliwia ona ewakuację treści ropnej z dużych i bolesnych pryszczy. Warto ją nakładać zwłaszcza na zamknięte pryszcze, najlepiej na noc. Wiąże się to z tym, że maść na brunatny kolor i dość mocny zapach. Pryszcz posmarowany maścią ichtiolową można następnie zakleić plasterkiem, aby nie pobrudzić pościeli.

Maść na pryszcze na receptę to produkt leczniczy, który jest konieczny, gdy mamy do czynienia z bardzo uciążliwym i przewlekłym trądzikiem. W zależności od zastosowanej substancji preparaty te mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i regenerujące, a także regulujące ilość wydzielanego sebum czy ujednolicające koloryt cery.

W zależności od naszych potrzeb maści na pryszcze mają konsystencję maści lub żelu. W ich składzie możemy znaleźć:

  1. antybiotyki, a więc erytromycynę, tetracyklinę,
  2. chemioterapeutyk, np. metronidazol.

Maść cynkowa. Lek na trądzik bez recepty, który stosuje się punktowo

Maść cynkowa

To jedna z najtańszych maści na rynku (kosztuje mniej niż 4 złote) i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na trądzik. Terapia wymaga jednak czasu. Maść cynkową stosuje się miejscowo na skórę. Produkt zawiera jako substancję czynną tlenek cynku, który ma działanie wysuszające i ściągające, dzięki czemu redukuje wypryski lub opryszczkę.

Pamiętaj, maść cynkowa pozostawia na twarzy biały ślad, dlatego najlepiej nakładać ją na noc. Chyba, że danego dnia pracujesz w trybie home office, to wtedy możesz spokojnie stosować ją w ciągu dnia.

Co zapobiega powstawaniu pryszczy?

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że nasz styl życia oraz dieta mają duży wpływ na pojawienie się pryszczy i kondycję naszej skóry. Kluczowe często okazują się:

  1. dieta – należy unikać przede wszystkim produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a więc zwłaszcza słodkich i mocno przetworzonych produktów, a także nabiału czy produktów o dużej zawartości tłuszczów nasyconych. Nasza dieta powinna opierać się na warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych,
  2. nawyki higieniczne – istotne będzie również prawidłowe (nienadmierne) oczyszczanie skóry oraz wykonywanie dokładnego demakijażu. W ten sposób pozbędziemy się nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń i bakterii, a także martwych komórek naskórka, które również przyczyniają się do zmian skórnych,
  3. stres – negatywny wpływ stresu na wygląd naszej cery jest obserwowany u części osób. Wiąże się to z uwalnianiem w momencie stresu określonych hormonów, które mogą pobudzać wydzielanie sebum i rozwój stanów zapalnych,
  4. nawyki związane ze stylem życia – dotyczy to głównie palenia i mocnego opalania skóry, co przyczynia się do większego ryzyka powstawania zmian skórnych. Palenie ma ogólny negatywny wpływ na zdrowie i osłabia również skórę, która znacznie gorzej się regeneruje. Natomiast duża ekspozycja na słońce może wpływać na nasilenie stanów zapalnych i nadprodukcję sebum.

Warto na koniec zaznaczyć, że przyczyny pojawiania się pryszczy na skórze mogą być różne, a problem jest dość złożony. W przypadku różnych osób znaczenie mogą mieć zupełnie inne czynniki, zatem jeżeli tradycyjne metody nie poprawiają kondycji naszej skóry, warto udać się do dermatologa lub innego specjalisty. On udzieli nam profesjonalnej pomocy i wskaże konkretne preparaty dopasowane do naszych potrzeb oraz zabiegi, które poprawią wygląd skóry.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Kąpiel taka powinna trwać kilkanaście minut, by ocet zdążył zadziałać na swędzącą skórę, nie powinna jednak przekraczać pół godziny, ponieważ długa kąpiel wysusza skórę i może w konsekwencji wzmóc świąd.

Czytaj dalej...

W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroki wybór leków na alergię przeznaczonych do łagodzenia tych nieprzyjemnych objawów, w tym maść na alergię skórną oraz wapno przeciwalergiczne, która jest skutecznym sposobem na szybką ulgę.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...