Skuteczne sposoby na pozbycie się pryszczy na twarzy
Rany na twarzy po wyciskaniu – krem & skład
Składniki aktywne kremu na rany na twarzy po wyciskaniu nie tylko muszą wykazywać działanie gojące, ale też ochronne, regeneracyjne i odżywcze:
Sok z liści aloesu – regeneracyjny gigant! Przyspiesza gojenie ran, wyprysków przez swoje działanie łagodzące, ściągające i przeciwzapalne. Działa lekko bakteriobójczo. Nawilża skórę, wygładza ją i ujędrnia. To kropla w morzu jego zalet – o aloesie można książki pisać!
Ekstrakt z morwy białej – silny antyoksydant, odgrywający ważną rolę w procesach zapalnych. Łagodzi podrażnienia, nawilża skórę, poprawia jej elastyczność. Pięknie rozjaśnia przebarwienia powstałe na skórze.
Kwiat hibiskusa – przez wysoką zawartość witaminy C rewelacyjnie goi, zmniejsza zaczerwienienia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Znajduje zastosowanie w kosmetykach odmładzających i ujędrniających. Sama herbata z hibiskusa działa odmładzająco, polecamy!
Ekstrakt z ogórka – zmniejsza podrażnienia, łagodzi i świetnie rozjaśnia skórę. Sprawdza się przy skórze skłonnej do zaczerwienień, wrażliwej i delikatnej. Wybiela przebarwienia potrądzikowe jak mało kto!
Oliwa z oliwek, olej jojoba – oprócz naturalnego natłuszczania, regeneracji i odżywienia skóry oba oleje wykazują działanie przeciwzapalne! Uspokajają podrażnioną skórę, przyspieszają gojenie, zmniejszają widoczność odstających, suchych skórek przy gojących się zmianach. Świetne oleje, podstawa pielęgnacji skóry problemowej!
Rany na twarzy po wyciskaniu efekty
Maść na pryszcze z kwasem azelainowym
Maść na pryszcze z kwasem azelainowym ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i komedolityczne, a więc bardzo zbliżone do właściwości maści na pryszcze z nadtlenkiem benzoilu. Jednak kwas azelainowy ma jedną cechę, która go odróżnia od wspomnianego związku, a mianowicie — stosowany na skórę przez długi czas będzie miał działanie wybielające.
Ponadto substancja ta nie działa na skórę tak jak nadtlenek benzoilu i nie wysusza skóry aż tak mocno. Z tego względu jest to produkt odpowiedni dla osób z cerą delikatną, skłonną do podrażnień. Maść na pryszcze z kwasem azelainowym należy nakładać na skórę dwa razy dziennie, a więc rano i wieczorem. W aptekach maści te są dostępne w formie żelu na pryszcze o stężeniu 15 proc. kwasu azelainowego lub w formie kremu na pryszcze o stężeniu 20 proc. Jeżeli zależy nam na efekcie wybielającym i chcemy pozbyć się ze skóry np. przebarwień, należy zdecydowanie wybrać produkt o wyższym stężeniu, dzięki czemu szybciej zobaczymy efekty stosowaniea preparatu.
Najlepsza maść na pryszcze a styl życia
O czym świadczą wypryski na twarzy? Wypryski na twarzy mogą świadczyć o różnych czynnikach i problemach zdrowotnych. Najczęściej są one rezultatem nadmiernego wydzielania sebum, co sprzyja tworzeniu się zaskórników i stanowi podłoże dla infekcji bakteryjnych. Wypryski mogą być również efektem zmian hormonalnych, stresu, złej diety, alergii, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli zastanawiamy się zatem, czy słodycze mają wpływ na cerę, warto mieć świadomość, że produkty bogate w węglowodany mogą sprzyjać zmianom trądzikowym. Okazuje się zatem, że nawet najlepsza maść punktowa na pryszcze nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy kompleksowo o skórę – również na poziomie diety.
W niektórych przypadkach pryszcze mogą być objawem schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik. Regularna higiena skóry, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w zarządzaniu problemem wyprysków. Jednak w przypadku utrzymujących lub nasilających się objawów zawsze zaleca się konsultację z dermatologiem.
Czy maści na wypryski są odpowiednie dla wszystkich typów skóry? Owszem, ale ich skuteczność i tolerancja mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry. Niektóre maści zawierają składniki, które mogą być bardziej drażniące dla skóry wrażliwej, podczas gdy inne mogą być zbyt intensywne dla skóry suchej. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty dostosowane do konkretnej potrzeby skóry – maść punktowa na pryszcze przyniesie wtedy efekty.
Skąd się biorą pryszcze?
Pryszcze to najczęściej problem nastolatków i młodych osób dorosłych, jednak często pojawiają się one również u osób starszych. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, jednak pryszcze można znaleźć również na szyi, ramionach, plecach czy klatce piersiowej. Jest to złożony problem, który wymaga indywidualnego podejścia i różnorodnego leczenia. Przyczynami pojawiania się pryszczy mogą być:
- zakażenie skóry bakteriami,
- zbyt duża produkcja sebum,
- nadmierne złuszczanie naskórka, co może wywołać hiperkeratynizację,
- zaburzenia hormonalne, np. nieprawidłowa praca tarczycy,
- czynniki genetyczne i środowiskowe,
- nieodpowiednia dieta.
Pryszcze nie sprawiają zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak potrafią mocno wpłynąć na jakość naszego życia i pewność siebie. W skrajnych przypadkach zły wygląd skóry może prowadzić nie tylko do spadku samooceny, ale nawet do rozwoju depresji.
Profilaktyka pojawienia się pryszczy jest dość prosta do wdrożenia. Podstawowym elementem zapobiegającym pojawianiu się pryszczy jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry twarzy. Do mycia twarzy najlepiej stosować delikatne preparaty, które dodatkowo nie podrażnią i nie przesuszą skóry.
Główną przyczyną pojawiania się pryszczy jest nadprodukcja sebum i łojotok. Gdy gruczoły pracują jak należy, produkują tyle sebum, aby stanowiło ono tylko warstwę ochronną skóry. Natomiast, gdy na skórze pojawia się zbyt dużo sebum, zaczyna ono blokować ujścia gruczołów łojowych. W efekcie na skórze pojawiają się pryszcze, grudki, krostki czy inne zmiany trądzikowe.
Dlatego w codziennej pielęgnacji należy stosować dermokosmetyki, które delikatnie ją oczyszczą i nie podrażnią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
