Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczne porady dotyczące maści
Swędzenie skóry – od czego i co pomaga?
Swędzenie skóry może być objawem bardzo wielu dolegliwości – od zwykłego przesuszenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji, po groźne choroby ogólnoustrojowe. Jak wygląda świąd o podłożu chorobowym? Co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu?
- Swędzenie skóry ma bardzo różne podłoża, od błahych po groźne. Z jednej strony może wywołać go niewłaściwa pielęgnacja, z drugiej – choroby ogólnoustrojowe, a nawet nowotwory.
- W zależności od przyczyny, są różne metody leczenia świądu. Niekiedy wystarczy nawilżenie i odżywienie skóry, innym razem konieczna będzie wielowymiarowa terapia.
- Czasem swędzeniu skóry towarzyszą zmiany w jej wyglądzie – plamy, łuszczenie, wysypka. Niekiedy jednak swędzi niezmieniona skóra, np. przy nerwicy czy depresji.
- Przyczyny swędzenia skóry
- Swędzenie skóry wieczorem
- Swędzenie skóry na tle nerwowym
- Swędzenie skóry bez wysypki
- Swędzenie skóry a wątroba
- Swędząca skóra a później siniaki
- Swędzące plamy na skórze
- Tabletki przeciw swędzeniu skóry
- Co pomaga na swędzenie skóry?
Jaki ocet - jabłkowy czy spirytusowy?
Najlepszy i najbezpieczniejszy jest ocet jabłkowy własnej roboty, ale ja użyłam kupnego i okazał się równie skuteczny. Jeśli nie ma w domu octu jabłkowego, można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Podobne właściwości mogą wykazywać inne płyny o kwaśnym pH, na przykład sok z aloesu czy sok z cytryny.
Pamiętajcie! Zamiast drapać i dodatkowo drażnić skórę głowy, warto jak najszybciej posmarować swędzące miejsce preparatem przynoszącym szybką ulgę, na przykład łatwo dostępnym octem jabłkowym.
Stosując ocet, szybko i skutecznie pozbędziecie się świądu.
Nie ma lepszego domowego sposobu na swędzącą skóry głowy.
Natalia Pawłowska - autorka
Od 2011 roku edukuję Polki z pielęgnacji włosów. A wszystko zaczęło się od tego, że doszczętnie zniszczyłam swoje włosy i postanowiłam je odratować. Swoją drogę do zdrowych i pięknych włosów opowiadam na tym blogu.
- Kup moje książki o pielęgnacji włosów
- Zobacz moją metamorfozę
- Mój Instagram - oglądaj moje codzienne Instastory
79 komentarzy
Ja cierpiałam kilka dobrych tygodni bo poparzyłam sobie skórę farbą rozjaśniającą. Nic nie pomagało, a szkoda że wcześniej o tym działaniu octu jabłkowego nie widziałam.Tu o tym pisałam :elleemvogue.blogspot.com/2014/01/farba-nutrisse-sahara-111.html Odpowiedz Usuń
dziękuję za radę, wypróbuję. Mam od miesięcy jakąś nie zdiagnozowaną alergię i świąd całego ciała, a ostatnio i głowy i nic nie pomaga. Usuń
po farbie czarnej włosy miałam czarne 5 lat, wolno rosły i żadne maski i odżywki nie pomagały. Teraz obcięłam włosy na krótko i jasny blond pasemka, jednak wypadanie minęło ale pojawiło się wsędzenie skóry głowy. Ciągle się drapię od 4 mies. Wypróbuję ocet jabłkowy Dzięki za radę . Lila 40 lat Usuń

Domowe sposoby na świąd skóry – pasta na bazie miodu
Inny domowy sposób na swędzącą skórę to pasta z cynamonu i miodu. Wymieszaj po łyżce tych składników i smaruj miejsca dotknięte świądem. Mikstura z miodu i cynamonu ma właściwości nawilżające. Zlikwidujesz w ten sposób też zaczerwienienie i stan zapalny. Dzięki tej paście wzmocnisz naczynia krwionośne, a także ochronisz skórę przed wpływem promieniowania słonecznego. Dodatkowo cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne, łagodzi przebarwienia oraz zapewnia skórze naturalny kolor i blask. Znanym połączeniem na świąd skóry jest miód z dodatkiem soku z cytryny. Miód to naturalny środek łagodzący podrażnienia, zmniejszający obrzęk i uporczywe swędzenie. Sok cytrynowy skutecznie oczyszcza skórę głowy z sebum, czyli z łoju, który może być przyczyną przesuszenia.
Sprawdzone domowe sposoby na świąd skóry to zimne okłady. Chłodzenie skóry znacznie łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia. Po schłodzeniu w zamrażarce można wykorzystać specjalne żelowe woreczki, ale także sprawdzą się pokruszony lód i chłodzące maści z pantenolem. Na swędzenie różnych miejsc na ciele w warunkach domowych pomagają lecznicze kąpiele. Kąpiel w krochmalu, czyli w kisielu z mąki ziemniaczanej i wody, cieszy się dużym uznaniem w walce z różnymi dolegliwościami skórnymi. Powinna trwać 5–7 minut. Nie spłukuj ciała, by pozwolić krochmalowi działać na skórze. Pamiętaj jednak, że zbyt częste stosowanie go może przesuszyć. Zaleca się kąpiele co 3 dni.
Do leczniczych kąpieli na świąd wykorzystuje się również:
- olejek miętowy,
- sodę oczyszczoną,
- płatki owsiane,
- skondensowane mleko.
Te domowe sposoby na swędzenie skóry doskonale sprawdzą się po opalaniu, kiedy występuje podrażnienie skóry nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.
Polecane
- Świąd skóry – co to takiego?
- Poznaj przyczyny swędzenia skóry
- Domowe sposoby na swędzenie skóry. Moc ziół w walce ze swędzącą skórą
- Aloes na złagodzenie uczucia swędzenia
- Domowe rozwiązania na swędzenie skóry – balsam z lebiodki
- Domowe sposoby na świąd skóry – pasta na bazie miodu
- Domowe sposoby na świąd skóry – zimne okłady i kąpiele
- Naturalne sposoby na swędzącą skórę – ocet jabłkowy
- Leczenie świądu skóry emolientami

Przyczyny swędzenia skóry
Dlaczego skóra swędzi? Bezpośrednią przyczyną uczucia świądu jest podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Może być ono wywołane przez bodźce różnego rodzaju:
- mechaniczne,
- termiczne,
- elektryczne,
- chemiczne.
Ta uciążliwa dolegliwość może mieć bardzo różne podłoża. Z reguły udaje się ono ustalić po wnikliwej obserwacji lub przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, choć zdarza się też, że przyczyna świądu pozostaje nieznana (np. gdy towarzyszy on pokrzywce idiopatycznej – wysypce o nieznanej etiologii).
Najczęstsza przyczyna swędzenia skóry jest błaha i wynika z niewłaściwej pielęgnacji prowadzącej do nadmiernego przesuszenia. Suchy naskórek staje się matowy, szorstki, zaczyna się łuszczyć i swędzi. Dzieje się tak szczególnie zimą, kiedy brakuje słońca i tym samym – witaminy D.
Inne często spotykane przyczyny swędzenia skóry to:
- wysoki cholesterol - nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wysoki poziom cholesterolu we krwi może negatywnie wpływać właśnie na skórę. Najpierw staje się ona szara, ziemista i niedożywiona. Wokół oczu mogą zacząć pojawiać się tzw. kępki żółte, czyli tłuszczowe złogi. Objawem takiego stanu może też być pokrzywka, a towarzyszy jej często uporczywy świąd,
- niedobór żelaza - niski poziom tego pierwiastka objawia się nie tylko apatią, ale również pogorszeniem kondycji włosów, paznokci i skóry, a niekiedy również jej swędzeniem,
- pasożyty - choroby pasożytnicze skóry, jak np. świerzb objawiają się silnym swędzeniem, wzmagającym się w nocy,
- menopauza - to czas, kiedy w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, a swędzenie skóry może być jednym z ich objawów. Na skutek zmian skóra staje się często przesuszona i traci swoje odżywienie,
- niedobór witamin - swędzenie skóry może być także symptomem niskiego poziomu niektórych witamin, a w szczególności tych, które odpowiadają w dużej mierze za jej dobrą kondycję, czyli witaminy A, C, D i E,
- choroby skóry - wiele schorzeń dermatologicznych objawia się świądem. Są wśród nich łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
- choroby ogólnoustrojowe - świąd skóry towarzyszy cukrzycy, niektórym chorobom wirusowym, autoimmunologicznym oraz nowotworowym.
