Skuteczne maści na łagodzenie swędzenia w alergii - Odkryj najlepsze sposoby na ulgę

Uczulenie na twarzy – co robić?

Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.

Maść na swędzenie alergia

1. Czym jest alergia skórna?

2. Wyprysk kontaktowy – alergia skórna czy podrażnienie?

3. Jak wygląda alergia skórna?

3.1. Wysypka alergiczna pokrzywka

4. Alergia skórna u dziecka

5. Maść na alergie skórne

6. Pielęgnacja skóry alergika – kremy, emolienty

  • Jak wygląda alergia skórna? Objawia się różnymi dolegliwościami – począwszy od rumienia po uporczywy świąd, a nawet pokrzywkę.
  • Wyprysk kontaktowy może być alergiczny lub wynikać z podrażnienia, które predysponuje do rozwoju alergii.
  • Objawy alergii skórnej u dzieci mogą różnić się od dorosłych, ale nadal wywołują duży dyskomfort, wymagają troski i odpowiedniej opieki.
  • Więcej o alergii skórnej i innych jej rodzajach możesz przeczytać na Zdrowych Rozwiązaniach >>>

Łagodzi i redukuje dyskomfort powodowany przez podrażnioną i uszkodzoną skórę, zmniejszając reakcje zapalne oraz wspierając regenerację.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

Jak wygląda alergia skórna?

Wyprysk alergiczny zwykle rozwija się w miejscu kontaktu skóry z alergenem, ale zdarza się, że ulega rozprzestrzenieniu na większe obszary.

Fazy tworzenia się wyprysku:

  • faza ostra – najpierw pojawia się rumień z drobnymi grudkami, które przeistaczają się w pęcherzyki. Następnie dochodzi do pękania pęcherzyków i wydostania się z nich płynnej treści,
  • faza podostra – pęknięte pęcherzyki pokrywają się strupkami, które znikają nie pozostawiając blizn,
  • faza przewlekła – stan zapalny utrzymujący się dłuższy czas skutkuje pogrubieniem naskórka i silnym złuszczaniem, czemu towarzyszy uporczywe swędzenie. Dodatkowo drażnienie skóry poprzez drapanie powoduje rozniesienie stanu zapalnego i pojawienie się wtórnych zmian wysiękowych, dlatego istotne jest, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie miejscowe i nie dopuścić do rozwoju fazy przewlekłej.

Wysypka alergiczna pokrzywka

Odmianą wysypki alergicznej jest pokrzywka alergiczna występująca miejscowo lub rozprzestrzeniająca się na większe powierzchnie skóry, gdy alergen przeniknie do krwi. Wyprysk tego rodzaju przypomina bąble powstałe w wyniku zetknięcia skóry z pokrzywą, stąd jego nazwa. Bąbel pokrzywkowy najczęściej znika po upływie maksymalnie 24 godzin i nie pozostawia blizn. Innym symptomem pokrzywki jest silny świąd oraz uczucie pieczenia.

Naturalna pomoc w alergicznym zapaleniu spojówek.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

Łagodzi objawy skórne alergii. Składniki Laktopinu pomagają zachować zdrową skórę.

Swędząca skóra a później siniaki

Zarówno swędząca skóra, jak i siniaki, mogą – choć nie muszą – być objawami niewydolności nerek, dlatego objawów takich nie wolno lekceważyć. Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.

Kiedy skóra mocno swędzi, a siniaki pojawiają się na skutek jej drapania, również należy zgłosić się do specjalisty. Objaw taki może świadczyć o znaczącym osłabieniu naczyń krwionośnych lub problemach z krzepliwością.

W tym wypadku również lekarz zleca zwykle pobranie krwi. Problemy tego rodzaju wymagają przeważnie fachowego leczenia, któremu należy się poddać zgodnie z zaleceniami.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Suchość skóry spowodowana jest brakiem nawilżenia i odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.

Czytaj dalej...