Maść przeciw swędzeniu skóry - skuteczne rozwiązania dla każdego
Naturalne sposoby na swędzącą skórę – ocet jabłkowy
Na swędzenie skóry dobrze działają okłady z octu jabłkowego. Wymieszaj 1 łyżkę octu z 1 szklanką letniej wody. Zamocz w roztworze wacik i przykładaj do problematycznych miejsc. Jeżeli świąd występuje na większym obszarze ciała, możesz przygotować kąpiel. W tym celu do wanny wlej 2 szklanki octu. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. A jeśli swędzi Cię skóra głowy, przygotuj wcierkę z octu. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1 : 4, wetrzyj w skórę głowy, pozostaw na 30 minut i spłucz. Za skutecznością octu jabłkowego stoi jego bogaty skład, w tym m.in.: liczne minerały (fosfor, żelazo, wapń, sód, potas, magnez), witaminy (A, B, C, E i PP) i kwasy (mlekowy, octowy i jabłkowy). Dzięki nim ocet jabłkowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, nawilżające, zmiękczające i przeciwgrzybicze. Pomoże on również na suchość skóry, stany zapalne, infekcje, przywróci naturalne pH skóry.
Ważnym elementem pielęgnacji skóry suchej są emolienty. Ten domowy sposób na swędzenie skóry z powodzeniem możesz stosować u dziecka. W składzie tych preparatów znajdziesz substancje wspierające funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka, a tym samym zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie skóry. Emolienty zapobiegają świądowi i go łagodzą, zmniejszając uczucie napięcia skóry. Działają łagodząco i kojąco. Są pomocne na podrażnienia i miejscowe stany zapalne. Często spotykane składniki emolientów to:
- olej z konopi – źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów nasyconych, witaminy E i karotenu, które są znanymi antyoksydantami, witamin A, D, E oraz składników mineralnych, w tym cennego dla skóry cynku,
- olej rzepakowy – doskonałe źródło witaminy E i steroli,
- olej z masłosza (z owoców drzewa Butyrospermum parkii) – zawiera substancje sprzyjające gojeniu i zmiękczające skórę, dostarcza witamin E i F,
- humektanty (np. gliceryna),
- polidokanol, któremu przypisuje się działanie przeciwświądowe, daje odczucie chłodzenia skóry.
Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.
Jakie są przyczyny świądu skóry?
Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).
Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.
Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.
Zapobieganie swędzenia krocza
Okolice krocza i odbytu to miejsca, w których zbiera się wilgoć oraz ciepło. W takich warunkach bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego należy pamiętać o tym, by odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych, m.in. codziennie przemywać krocze oraz odbyt.
Odpowiedni ubiór
By swędzenie nie przybierało na sile, noś przewiewne i luźne ubrania. Zbyt wąskie, ciasne rzeczy powodują podrażnienia, swędzenie, a nawet wysypkę. Zakładaj też bawełnianą bieliznę, dzięki której skóra może oddychać.
Po każdym wysiłku fizycznym zadbaj o to, by wziąć prysznic, zmienić ubranie oraz bieliznę. Podobnie podczas korzystania z basenu. Nie siedź w mokrym kostiumie kąpielowym zbyt długo, bo pozwalasz wówczas namnażać się bakteriom.
Dbaj o czystość ubrań, bielizny i ręczników. Gdy doskwiera grzybica stóp, w pierwszej kolejności zakładaj skarpetki, a następnie bieliznę, by nie dopuścić do przeniesienia grzybicy w okolice krocza.
Talk na nadmierną potliwość
Nie zapominaj o talku, który świetnie sprawdza się szczególnie latem, gdy częściej zdarza nam, bardziej intensywnie niż w innej porze, pocić. Przed ubraniem bielizny posyp okolice krocza oraz odbytu odrobiną talku lub zasypką. Dzięki temu wilgoć zostanie wchłonięta, a skóra pozostanie sucha.
Odpowiedni papier toaletowy
Okazuje się, że swędzenie krocza może wynikać z używania nieodpowiedniego papieru toaletowego. Najlepszy dla podrażnionego krocza oraz odbytu jest biały, lekko wilgotny papier toaletowy. Nie wywołuje on dodatkowych podrażnień i nie uczula skóry.
Zrezygnować natomiast należy z szarego oraz kolorowego, aromatyzowanego papieru, który często działa podrażniająco i uczulająco.
Co to jest świąd - jego występowanie i przyczyny
Kiedy występuje świąd u dziecka i u dorosłego
Świąd lub swędzenie jest wywołane podrażnieniem zakończeń nerwowych w skórze przez bodźce chemiczne lub mechaniczne. Uczucie to jest dość nieprzyjemne i wymusza odruch drapania się. Z reguły świąd jest zjawiskiem krótkotrwałym, które mija po podrapaniu się. Jednak w niektórych przypadkach jest ono bardzo silne i bardziej nieprzyjemne niż ból. Uporczywe swędzenie utrudnia sen i normalną aktywność. Może też prowadzić do zakażenia skóry i zmian w typie liszaja.
Przyczyną krótkotrwałego swędzenia może być kontakt z różnego rodzaju środkami, jak kosmetyki czy detergenty, jak również uczulenie lub choroby. Najczęściej występujące przyczyny swędzenia skóry to:
- nadmierne wysuszenie skóry,
- ukąszenia owadów, jak komary, meszki, pluskwy czy pajęczaki,
- uczulenie na kosmetyki lub detergenty,
- nieprawidłowe kosmetyki,
- uczulenie na nikiel, lateks, płyn do płukania tkanin,
- grzybica lub łupież,
- gorąca kąpiel,
- wysiłek fizyczny.
Przyczyn swędzenia skóry jest bardzo wiele. W przypadku wyżej wymienionych czynników, przyczynę łatwo wykryć. Jeśli swędzenie skóry jest uporczywe, długotrwałe, częste i nie możemy wykryć przyczyny warto zgłosić się do lekarza, gdyż swędzenie może być również objawem różnych chorób.
Świąd jest objawem takich chorób, jak:
- niedobór żelaza,
- atopowe zapalenie skóry,
- choroby nerek,
- pokrzywka,
- półpasiec,
- ospa wietrzna,
- świerzb,
- wszawica,
- trądzik różowaty,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- liszajec zakaźny,
- inne.
Jak złagodzić świąd w zależności od jego przyczyny
Aby złagodzić uporczywy świąd u dorosłego i u dziecka należy poznać jego przyczynę. Jeśli jest to zwykle wysuszenie skóry, wystarczy zastosować środek nawilżający lub natłuszczający. Jeśli świąd ma tło alergiczne należy wykryć na co mamy uczulenie i unikać tego alergenu. Warto też zaobserwować, czy świąd nie pojawia się po użyciu określonego kosmetyku. Zdarza się, że swędzenie głowy pojawia się po zastosowaniu nieodpowiedniego szamponu. Swędzenie po kąpieli lub prysznicu może być wywołane alergią na składnik jakiegoś kosmetyku lub konserwanty w kosmetykach. Obserwacja siebie i reakcji na różne bodźce pozwoli wyeliminować niewłaściwe środki, których nie powinniśmy używać.
Domowe sposoby na swędzenie krocza
Na swędzenie krocza stosuje się często również domowe sposoby. Czy są skuteczne na tego typu dolegliwości?
Zioła na swędzenie krocza
Jeśli cierpisz na notoryczne swędzenie pachwin oraz krocza, sięgnij po zioła. Możesz przygotować z nich tak zwane przymoczki lub napary.
Skuteczny w radzeniu sobie z tego typu podrażnieniami jest tymianek, który zawiera przeciwgrzybiczny tymol.
Pomocny będzie również imbir lekarski z właściwościami grzybobójczymi, podobnie jak lukrecja czy olejek z drzewa sandałowego.
Wystarczy, że w przygotowanym naparze któregoś z nich zamoczysz wacik, a następnie przyłożysz go na swędzące miejsce.
Soda oczyszczona i herbata na swędzenie krocza
Jeśli natomiast swędzenie występuje w okolicy odbytu, należy upewnić się, czy nie ma się czasem do czynienia z hemoroidami. Jeśli tak, wystarczy udać się do apteki po odpowiednią, łagodzącą maść na hemoroidy lub czopki.
Żeby poradzić sobie ze swędzeniem okolic odbytu, możesz przygotować gorącą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, która łagodzi podrażnienia. W kąpieli takiej przesiedź około 15 minut.
Skuteczne będzie również zastosowanie okładu z czarnej herbaty. Torebki wcześniej zaparzonego napoju zadziałają łagodząco i zniwelują uczucie swędzenia. Przyłóż je w do swędzącego miejsca, a po chwili poczujesz ulgę.