Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Maści Acnelec na Trądzik

Normaclin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

  • Normaclin to żel z antybiotykiem na trądzik pospolity. Zawiera klindamycynę o działaniu przeciwbakteryjnym. Zawarta w leku alantoina dodatkowo łagodzi podrażnienia.
  • Efekty antybiotyku Normaclin są widoczne po 4-6 tygodniach regularnego stosowania leku na skórę. Lek może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak dawkować i jak stosować tę maść z klindamycyną na trądzik.

dostępność na receptę
przypadłość trądzik pospolity
postać żel
dawka 10 mg/g
substancja czynna Klindamycyna (Clindamycinum)
podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., ul. Partyzancka 133/151, 95-200 Pabianice

Normaclin – dawkowanie

Zazwyczaj zalecana dawka obejmuje aplikację żelu na skórę dwa razy dziennie. Leku nie należy wcierać. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Nie należy stosować leku Normaclin gdy pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku, a także w przypadku uczulenia na antybiotyki linkozamidowe (klindamycynę, linkomycynę).

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku Normaclin należy skonsultować z lekarzem następujące przypadki:

  • jeżeli kiedykolwiek u pacjenta występowały następujące schorzenia układu pokarmowego: zapalenie jelit, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy związane z stosowaniem antybiotyków,
  • jeżeli pacjent ma miastenię (chorobę objawiającą się nadmiernym osłabieniem mięśni).

Podczas stosowania leku Normaclin należy przestrzegać poniższych ostrzeżeń:

  • Lek należy stosować wyłącznie na skórę.
  • Unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu z lekiem miejsca te należy przemyć chłodną wodą.
  • Miejscowo stosowany fosforan klindamycyny może wchłaniać się przez skórę do organizmu, stąd w bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania leku Normaclin może pojawić się ciężka choroba przewodu pokarmowego, tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków zwiotczających mięśnie oraz antybiotyków makrolidowych (takich jak np. erytromycyna, linkomycyna).

Jeśli pacjent w trakcie terapii aplikuje również inne leki stosowane miejscowo, należy pamiętać, aby nie stosować ich w tym samym czasie.

Acnelec – skutki uboczne

U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie obrzęku naczynioruchowego lub ciężkiej reakcji alergicznej. Reakcje o nieznanej częstości mogą stanowić zagrożenie dla pacjenta i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Do ich objawów należą:

  • obrzęk gardła, warg lub twarzy powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu,
  • świąd, wysypka, pokrzywka,
  • zawroty głowy.

Pozostałe skutki uboczne leku obejmują:

częste działania niepożądane Acnelec: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, suchość lub zaczerwienienie skóry (rumień),

niezbyt częste działania niepożądane: nasilenie trądziku, swędzenie skóry, łuszczenie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne,

działania niepożądane występujące z nieznaną częstością: obrzęk skóry, ból skóry, obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienienie powiek, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, zmiana koloru skóry (ciemnienie jasnej lub rozjaśnienie ciemniejszej skóry), oparzenie w miejscu aplikacji.

Skinoren vs Acne-Derm

Podsumowanie najważniejszych informacji o kremach Skinoren oraz Acne-Derm zebrane zostało w postaci przejrzystej tabeli:

- kwas azelainowy (200 mg w 1 g kremu)

- kwas benzoesowy (E 210), cetearylu oktanonian, glicerol 85%, gicerylu stearynian + alkohol cetylostearylowy + cetylu palmitynian + makrogologlicerolu kokosany (CUTINA CBS), glikol propylenowy, woda oczyszczona, makroglicerydów stearynian

- kwas azelainowy (200 mg w 1 g kremu)

- mieszanina glicerolu monostearynianu i makrogolu stearynianu, mieszanina glicerolu stearynianu, alkoholu cetostearylowego, cetylu palmitynianu i kokoglicerydów, mieszanina cetostearylu etyloheksanianu i izopropylu myrystynianu, glikol propylenowy, glicerol, kwas benzoesowy, woda oczyszczona

Popularne tematy

alkohol 10 powodów, dla których warto pić piwo Poniżej przedstawiam listę 10 powodów, dla których warto pić piwo. Przy czym zaznaczam, że mowa tutaj o umiarkowanym piciu przez osoby, których stan zdrowia.

Medsowa

witamina d Witamina D3 w chorobach tarczycy To, że witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nie jest niczym zaskakującym. O jej kluczowym znaczeniu mówi się.

Medsowa

uspokojenie Co na uspokojenie? Positivum, Validol, Valused i inne – przegląd Stres, zmartwienia i kłopoty – to sytuacje, które odbijają się niekorzystnie na zdrowiu. Poznaj TOP 10 aptecznych produktów na uspokojenie. Nie daj się.

Medsowa

Treści znajdujące się w serwisie Medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Upławy u kobiet, sącząca się wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn, uporczywe swędzenie i lub pieczenie okolic intymnych oraz podrażnienie skóry w tym miejscu, bolesne stosunki, a niekiedy także sprawiające ból oddawanie moczu zazwyczaj zwiastują infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Czytaj dalej...

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...

Przed kuracją należy wziąć gorącą kąpiel, trwającą 10 min, w celu zmiękczenia nawarstwionych łusek lub zastosować zgodnie ze wskazaniem lekarza środki zmiękczające i rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka.

Czytaj dalej...