Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Maści Acnelec na Trądzik

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest związkiem dikarboksylowym, który występuje naturalnie w ziarnach zbóż. Ze względu na działanie przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie jest chętnie wykorzystywany w dermatologii i kosmetologii. Udowodniona została jego skuteczność w zwalczaniu trądziku (4).

Kwas azelainowy wykazuje szerokie spektrum działania:

  • działa złuszczająco. Rozpuszcza martwą, zrogowaciałą warstwę naskórka,
  • hamuje rozwój bakterii. Stosowanie kwasu azelainowego sprzyja zahamowaniu rozwoju bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych.
  • działa przeciwzapalnie. Pod wpływem kwasu azelainowego stan zapalny skóry ulega wyciszeniu,
  • niweluje rozwój zaskórników. Działa przeciwzaskórnikowo, ograniczając ich powstawanie,
  • rozjaśnia przebarwienia. Kwas azelainowy rozjaśnia istniejące przebarwienia skóry oraz ogranicza ryzyko powstawania nowych przebarwień.

Stosowanie dostępnych w aptekach preparatów z kwasem azelainowym oraz korzystanie z profesjonalnych zabiegów z jego udziałem zdecydowanie poprawia wygląd i kondycję skóry dotkniętej trądzikiem.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to substancja pozbawiona wszelkich wad. Kwas azelainowy w niektórych przypadkach może wywołać niepożądane efekty w postaci świądu, pieczenia, rumienia bądź złuszczania naskórka.

Normaclin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

  • Normaclin to żel z antybiotykiem na trądzik pospolity. Zawiera klindamycynę o działaniu przeciwbakteryjnym. Zawarta w leku alantoina dodatkowo łagodzi podrażnienia.
  • Efekty antybiotyku Normaclin są widoczne po 4-6 tygodniach regularnego stosowania leku na skórę. Lek może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak dawkować i jak stosować tę maść z klindamycyną na trądzik.

dostępność na receptę
przypadłość trądzik pospolity
postać żel
dawka 10 mg/g
substancja czynna Klindamycyna (Clindamycinum)
podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., ul. Partyzancka 133/151, 95-200 Pabianice

Acnelec

Oba warianty sprzedawane są w tubach o pojemności 30 g.

Substancją czynną leku jest adapalen - pochodna kwasu naftalenokarboksylowego. Działanie adapalenu jest podobne do retynoidów, silnych leków przeciwtrądzikowych. Preparat nakładany na skórę pomaga unormować procesy różnicowania i rogowacenia naskórka oraz zapobiega powstawaniu zaskórników otwartych i zamkniętych.

Adapalen działa także przeciwzapalnie - zmniejsza stany zapalne w postaci krostek i grudek i to większym stopniu od retynoidów. Lek nie reaguje z tlenem oraz nie ulega rozpadowi pod wpływem światła. Stosowany miejscowo nie wchłania się do organizmu w istotnych ilościach - nie był wykrywalny w surowicy krwi nawet po kilku tygodniach aplikowania na duże powierzchnie skóry.

Pełny skład preparatu

1 g Acnelec krem zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, edetynian disodu, glicerol, karbomer 974 P, sześciostearynian metyloglukozy, sześciostearynian metyloglukozy makrogolu 20, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

1 g Acnelec żel zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, edetynian disodu, karbomer 980, glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

  • łagodny lub o średnim nasileniu,
  • trądzik grudkowo-krostkowy,
  • trądzik zaskórnikowy.

Kiedy nie stosować tego leku

  • nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik żelu/kremu,
  • ciąża lub starania o ciąże u kobiet,
  • ciężki trądzik pospolity lub trądzik na rozległej powierzchni skóry.

Ponadto leku nie można nakładać na skórę z widocznymi wypryskami innymi niż trądzikowe, skórę uszkodzoną lub po opalaniu.

Normaclin – dawkowanie

Zazwyczaj zalecana dawka obejmuje aplikację żelu na skórę dwa razy dziennie. Leku nie należy wcierać. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Nie należy stosować leku Normaclin gdy pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku, a także w przypadku uczulenia na antybiotyki linkozamidowe (klindamycynę, linkomycynę).

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku Normaclin należy skonsultować z lekarzem następujące przypadki:

  • jeżeli kiedykolwiek u pacjenta występowały następujące schorzenia układu pokarmowego: zapalenie jelit, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy związane z stosowaniem antybiotyków,
  • jeżeli pacjent ma miastenię (chorobę objawiającą się nadmiernym osłabieniem mięśni).

Podczas stosowania leku Normaclin należy przestrzegać poniższych ostrzeżeń:

  • Lek należy stosować wyłącznie na skórę.
  • Unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu z lekiem miejsca te należy przemyć chłodną wodą.
  • Miejscowo stosowany fosforan klindamycyny może wchłaniać się przez skórę do organizmu, stąd w bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania leku Normaclin może pojawić się ciężka choroba przewodu pokarmowego, tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków zwiotczających mięśnie oraz antybiotyków makrolidowych (takich jak np. erytromycyna, linkomycyna).

Jeśli pacjent w trakcie terapii aplikuje również inne leki stosowane miejscowo, należy pamiętać, aby nie stosować ich w tym samym czasie.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym mózgu lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Czytaj dalej...

w przypadku świądu związanego ze skórą zmacerowaną skórą, która miała duży kontakt z wilgocią, zazwyczaj jest pomarszczona i jaśniejsza pielęgnacja polega na delikatnym usuwaniu wilgoci poprzez stosowanie zimnego powietrza z suszarki i mokrych kompresów pozostawionych do zupełnego wysuszenia oraz na zapobieganiu gromadzeniu się wydzieliny.

Czytaj dalej...