Skuteczne i Bezpieczne Maści na Uczulenie dla Niemowlaka - Poradnik i Rekomendacje

Co najczęściej uczula niemowlę

Przyczyny alergii są różne, a jej objawy mogą wystąpić u każdego - niezależnie od wieku. Problem ten dotyka również niemowlęta. U większości małych alergików niepokojące symptomy nadwrażliwości pojawiają się najczęściej ze strony przewodu pokarmowego, skóry i układu oddechowego. Czy wiesz, co najczęściej uczula maluszki? Jak rozpoznać i leczyć alergie? Na co zwrócić uwagę?

Co to jest alergia?

Alergia u niemowląt, ale także starszych dzieci i dorosłych to z definicji patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji nazywanych alergenami. Polega ona na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego.

Oznacza to, że alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynniki, które zwykle nie są szkodliwe i powinny być przez organizm traktowane obojętnie. U alergika tak się nie dzieje: w wyniku reakcji wydzielana jest histamina, która może powodować symptomy alergii.

Uczulenie na kazeinę u niemowląt. Jak postępować?

Kazeina jest najważniejszym białkiem mleka – stanowi 3/4 ogólnej ilości białek – i zostaje wyodrębniona w procesie trawienia poprzez działanie podpuszczki. Jest również najbardziej przydatnym materiałem budulcowym do syntezy hemoglobiny i osocza krwi. Kazeina odpowiada za wysoki poziom wchłaniania aminokwasów, więc przyspiesza proces budowy masy mięśniowej, a jej wydłużony proces trawienia hamuje łaknienie. Dodatkowo jest bogata w wapń, więc wpływa na budowę kości i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie kazeina jest substancją mocno uczulającą – jej nietolerancja to najcięższa postać alergii na białka mleka krowiego . Szacuje się, że u dwóch do pięciu procent niemowląt można zaobserwować objawy wskazujące na uczulenie. Dobra informacja jest taka, że większość dzieci z tego wyrasta i po drugim roku życia dolegliwości przy ewentualnym spożyciu mleka zanikają. Nie oznacza to jednak, że nie musimy podejmować żadnych kroków, ponieważ kontakt z alergenem jest źródłem nieprzyjemnych objawów, a w przypadku braku interwencji – również powikłań.

Uczulenie na mleko: co robić, gdy niemowlę ma alergię na mleko? [6 porad]

Coraz więcej niemowlaków jest uczulonych na białko mleka krowiego. Na szczęście właściwe karmienie dziecka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na mleko, a także sprawić, że jej objawy ustąpią. Najczęściej przy alergii na mleko pojawia się atopowe zapalenie skóry.

Spis treści

  1. Jaki alergen sprawia, że u dziecka występuje alergia na mleko?
  2. Dlaczego alergia na białko mleka krowiego występuje też u dzieci karmionych piersią?
  3. Jak objawia sie alergia na mleko?
  4. Jak objawia się nietolerancja laktozy?
  5. Jak leczyć alergię na mleko u niemowlaka?
  6. Kiedy mogą ustąpić objawy alergii na białko mleka krowiego?
  7. Jaką mieszanka karmić dziecko z alergią na mleko?
  8. Skąd bierze się skłonność do alergii?

Jakie mleko dla dziecka uczulonego na kazeinę

Przy potwierdzonym uczuleniu na kazeinę dziecku podaje się hydrolizaty białek mleka. Na rynku dostępne są różne produkty, które dobiera się do pacjenta na podstawie jego potrzeb (wymaga to konsultacji z lekarzem). Są to:

  • hydrolizaty z białek serwatkowych,
  • hydrolizaty kazeinowe (dla dzieci z silnymi objawami),
  • mieszanki o niskim stopniu hydrolizy (podaje się, gdy istnieje duże ryzyko alergii i lekarz z rodzicami podejmą decyzję o stosowaniu profilaktycznym przed rozwinięciem objawów),
  • mieszanki elementarne (używane, gdy objawy nie ustępują pomimo stosowania hydrolizatów wcześniej wspomnianych).

Rodzic nie powinien sam decydować, który produkt zastosować i zmieniać ich na własną rękę. W przypadku alergików bardzo ważna jest opieka pediatry, a także specjalisty alergologa, a często również gastrologa. U dzieci starszych, gdy objawy nie ustępują i nadal konieczna jest eliminacja białek mleka, alternatywą może być mleko sojowe, kokosowe, migdałowe, ryżowe czy owsiane. Najlepiej zapoznać malucha z ich smakiem i pozwolić zdecydować, które chce spożywać.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...

świąd stóp najczęściej wynika z grzybicy, natomiast świąd skóry nóg może oznaczać zapalenie wątroby stan zapalny objawia się swędzeniem jednocześnie łydek i przedramion; w przypadku żylaków świąd łydek łączy się z zaczerwienieniem i obrzękiem kończyn dolnych.

Czytaj dalej...