Maść na zmiany skórne na receptę - Skuteczne leczenie i wskazówki użytkowania
Maść na egzemę bez recepty
Maść na egzemę można zakupić bez recepty. Oczywiście są to leki słabsze od tych sprzedawanych tylko na receptę, ale także odpowiednio skuteczne. Ich głównym składnikiem jest przede wszystkim octan hydrokortyzonu.
Jest to substancja, który ma silne działanie przeciwzapalne, a także zmniejsza obrzęk na skórze i działa zdecydowanie przeciwuczuleniowo.
Każda maść na egzemę bez recepty, zawierająca oktan hydrokortyzonu, działa przeciwbólowo i jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne, ale stosując takie leki zawsze należy pamiętać, iż:
- maść na egzemę można stosować tylko zewnętrznie i miejscowo na skórę,
- konieczne jest dokładne zapoznanie się z ulotką informacyjną,
- maść powinna być nakładana cienką warstwą,
- maści bez recepty stosuje się najdłużej do 14 dni,
- po nałożeniu preparatu zawsze myć dokładnie ręce,
- chronić oczy i błony śluzowe podczas nakładania leku,
- właściwie przechowywać maść, zgodnie z zaleceniami producenta.
Na skórę dotkniętą problemami egzemy dobrze działa także olej konopny, dlatego warto skorzystać z właściwości maści konopnej na egzemę. Obok wspomnianego oleju, większość z nich posiada dodatkowo w swoim składzie wosk pszczeli, witaminę E i bisabolol. Wszystkie te składniki razem zestawione idealnie zmiękczają skórę, chronią ją przed utratą wilgoci i pielęgnują.
Zawsze w sytuacjach wystąpienia działań niepożądanych lub jakichkolwiek innych, które zaniepokoją należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Na co stosować maść ze srebrem?
Rany i odleżyny
Maść ze srebrem to lek, który można dostać bez recepty w aptece. Jest alternatywą dla maści i kremów z antybiotykami. Dlatego coraz chętniej stosuje się go jako środek na rany, oparzenia czy odleżyny. Nie tylko pomaga zapobiec zakażeniom i stanom zapalnym. Wspomaga też gojenie ran. Dzięki zawartości srebra koloidalnego uniemożliwia bakteriom szybką adaptację, dlatego dobrze leczy również zakażenia wywołane przez zarazki oporne wobec antybiotyków.
Dodatkowo srebro ma właściwości ściągające i ochronne, co pomaga przyspieszyć powrót uszkodzonych tkanek do zdrowia. Polecana jest szczególnie na trudno gojące się rany, również po oparzeniach i odleżynach. Te ostatnie skuteczniej leczy się silniejszą maścią z sulfataziolem srebrowym. Jednak żeby ją kupić, trzeba uzyskać receptę od lekarza. Maści i preparaty dostępne bez recepty są zwykle mieszaniną innych składników z jonami srebra. Dodatkowymi składnikami mogą być panthenol i alantoina. Wszystkie te substancje razem wspomagają proces gojenia skóry i zapewniają jej ochronę do czasu zasklepienia.
Zamiast maści można zastosować krem lub opatrunki ze srebrem. Srebro koloidalne dostaniemy też w postaci roztworu wodnego.
Trądzik i pielęgnacja cery
Oprócz zastosowania do ciężkich uszkodzeń skóry, takich jak rany czy odleżyny, srebro w kosmetykach pomaga pielęgnować skórę na co dzień. Poleca się je na przykład jako remedium na trądzik. Niekoniecznie używa się w tym celu maści, ponieważ istnieją inne kosmetyki bez recepty, które lepiej nadają się do pielęgnacji twarzy. Można posłużyć się tonikiem lub kremem. Więcej na temat konkretnych produktów mówimy dalej.
Srebro, jak wspomnieliśmy, ma również właściwości ściągające. Dlatego dobrze poradzi sobie nie tylko z trądzikiem, ale z innym niedoskonałościami skóry. Dzięki temu, że nie podrażnia, można go stosować również na skórę wrażliwą. Jednak używanie kremu, toniku i innych preparatów z nanosrebrem zaleca się przede wszystkim na cerę tłustą i trądzikową.
Co to jest srebro koloidalne
Mieszanina z jonami srebra
Na pewno każdy z nas słyszał coś o srebrze koloidalnym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest jego postać chemiczna. Dlaczego istnieją kontrowersje odnośnie składu preparatów i ich stosowania na różne dolegliwości? Czy to jest to samo co srebro na łańcuszki i pierścionki? Czy przygotowując preparaty, trzeba wiedzieć, jaka jest temperatura topnienia złota i srebra? Niekoniecznie.
Z technicznego punktu widzenia srebro koloidalne jest mieszaniną wody destylowanej i nanocząsteczek srebra. Cząsteczki te nie zmieniają właściwości, po prostu są wymieszane z wodą. W farmacji tego określenia używa się również w stosunku do soli srebra.
Uzyskane metodą elektromagnetyczną srebro koloidalne składa się w 10-25% z cząstek srebra oraz jonów srebra. To właśnie jonami srebra można zwalczać bakterie. Srebro nie jest biologicznie aktywne i nie uszkadza ludzkich komórek. Natomiast jony wiążą się z tzw. grupami sulfhydrylowymi, co hamuje czynności życiowe bakterii gram dodatnich.
Zalety i wady srebra koloidalnego
Będąc bezpieczne dla człowieka i szkodliwe dla bakterii srebro koloidalne doskonale nadaje się do wyrobu preparatów antyseptycznych. Na rynku natkniemy się nie tylko na maść ze srebrem koloidalnym, ale różne inne substancje z jonami srebra.
Jednym z najczęściej stosowanych związków leczniczych jest azotan srebra AgNO3. Można go stosować nie tylko jako miejscowy środek na bakterie. Dzięki swoim właściwościom metal przenika w błony komórkowe bakterii i wirusów, blokując ich potencjał elektryczny. Dlatego łagodzi stany zapalne.
Srebrna terapia może się więc okazać niezwykle skuteczna w wielu przypadkach. Zwłaszcza kiedy stosujemy preparaty zewnętrznie. Istnieją jednak pewne niedomówienia dotyczące terapii srebrem. Dotyczy to głównie zastosowania wewnętrznego. Jony srebra nie są dobrym lekiem do spożywania. Łatwo wchodzą w reakcję, a azotan srebra jest toksyczny. Stosowany w niskim stężeniu pomoże na miejscowe stany zapalne, ale do picia zaleca się srebro niejonowe. Mimo to nawet z tym rodzajem srebra trzeba zachować ostrożność. Zbyt duże nagromadzenie tego metalu w organizmie może bowiem wywołać chorobę zwaną argerią.
Preparaty ze srebrem koloidalnym
Popularne produkty
Wśród preparatów zawierających srebro koloidalne i jony srebra trzeba wyróżnić te na receptę i te bez recepty. Wiele z nich dostaniemy w sklepie kosmetycznym. Na co dzień możemy stosować kremy do twarzy, toniki czy szampony. Natomiast profesjonalna maść z dodatkiem srebrnej mieszaniny jest wydawana na receptę. Ten rodzaj maści stosuje się na rany oparzeniowe i odleżyny. Lekarz może ją przepisać również na owrzodzenia spowodowane zaburzonym przepływem krwi.
Zamiast maści na receptę można poprosić o zapisanie kremu. Różnica jest przede wszystkim w konsystencji. Kremu na odleżyny nie należy mylić z kremem na trądzik, również zawierającym srebro koloidalne.
Długo gojące się rany i te zagrożone infekcją można chronić za pomocą opatrunków ze srebrem. Poszczególne produkty mogą dodatkowo mieć strukturę dostosowaną do specyficznego typu ran np. oparzeniowych czy ze zwiększonym wysiękiem. Podsumujmy więc jakie są typowe produkty ze srebrem, które dostaniemy w aptekach i drogeriach:
- Maść ze srebrem – głównie na rany, odleżyny, owrzodzenia,
- Opatrunek ze srebrem – na trudno gojące się rany, szczególnie zakażone lub narażone na zakażenie,
- Krem ze sulfadiazolem srebrowym – przyspiesza gojenie ran i oparzeń,
- Krem z jonami srebra i innymi składnikami – do pielęgnacji różnych typów skóry,
- Aerozol – roztwór srebra koloidalnego w aerozolu, do pielęgnacji skóry.
Cena maści i opatrunków ze srebrem nie odbiega od ceny innych produktów tego typu. Jest to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zakażeniem bez nadmiernego odchudzania portfela. A jak wyglądają ceny innych produktów?
Zobacz również
Maść na atopowe zapalenie skóry, egzemę i inne zmiany skórne – co powinna mieć w składzie?
Skoro jednym z elementów leczenia zmian skórnych jest stosowanie maści, pozostaje pytanie, którą z nich wybrać. Aby ułatwić Ci to zadanie, podpowiadamy czego szukać w ich składzie.
- Nanoserbro, nanozłoto, nanomiedź – są to składniki, które mają właściwości, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Skwalan – pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jednym z objawów dermatoz jest również przesuszona skóra.
- Lanolina – łagodzi podrażnienia, a ponadto ułatwia wnikanie w głąb skóry pozostałych składników maści na liszaje i inne problemy skórne.
- Olejki roślinne (z drzewa herbacianego, kokosowy, arganowy, rokitnikowy, rycynowy) – przyspieszają proces regeneracji skóry, stymulują syntezę kolagenu i elastyny, a także hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.
- Witaminy (A, C, E) – przyspieszają proces gojenia, wykazują działanie antyoksydacyjne i poprawiają ukrwienie skóry.
Wszystkie wymienione wyżej składniki (a oprócz tego również masło Shea, allantoinę, d-Pantenol, wosk pszczeli znajdziesz w maści na liszaje, grzybicę, AZS, czyraki, odleżyny i inne problemy skórne o nazwie „SKIN balm” (https://arkazdrowia.pl/produkt/skin-balm-100-ml/).
Dzięki temu, że zawiera tak wiele różnych składników, wykazuje kompleksowe działanie. Nawilża, przyspiesza regenerację skóry, a także chroni ją przed działaniem wolnych rodników i drobnoustrojów chorobotwórczych. W związku z tym jej regularne stosowanie pomaga złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące problemom skórnym.