Maść na zmiany skórne na receptę - Skuteczne leczenie i wskazówki użytkowania

Bedicort G

Bedicort G to maść z antybiotykiem do stosowania na skóre. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Jedna tuba zawiera 15 g maści.

W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne: betametazon w postaci dipropionianu oraz gentamycyna w postaci siarczanu. Betametazon cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwświądowym oraz wpływa obkurczająco na naczynia krwionośne. Gentamycyna to natomiast antybiotyk aminoglikozydowy. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu zakażeń paciorkowcami, gronkowcami, a także bakteriami Gram-ujemnymi (Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Citrobacter, Salmonella, Shigella).

Maść Bedicort G łatwo i skutecznie przenika przez rogową warstwę skóry, gdzie jest gromadzona. Wchłanianie preparatu jest zwiększone w przypadku stosowania go w okolicy fałdów, na uszkodzony naskórek, na skórę uszkodzoną (np. przez proces zapalny), na duże powierzchnie skóry oraz u dzieci.

Pełny skład preparatu

1 g maści Bedicort zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu betametazonu) oraz 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu gentamycyny).
Pozostałe składniki: parafina ciekła, alkohole sterolowe z lanoliny, alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, wazelina biała.

Wskazania do stosowania

  • sączące stany zapalne skóry (np. dermatoz, szczególnie o podłożu alergicznym), które reagują na leczenie kortykosteroidami i towarzyszą im nadmierne rogowacenie, intensywne swędzenie lub silny odczyn alergiczny,
  • wtórne, powikłane zakażenia bakteriami wykazującymi wrażliwość na gentamycynę,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
  • liszaj prosty przewlekły,
  • wyprysk rogowaciejący,
  • łuszczycę,
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
  • toczeń rumieniowaty w postaci skórnej,
  • rumień wielopostaciowy.

Środki ostrożności

Substancje czynne preparatu mogą wchłaniać się przez skórę i wywoływać u niektórych pacjentów charakterystyczne dla kortykosteroidów ogólnoustrojowe objawy niepożądane. Obecność gentamycyny może powodować wystąpienie ototoksyczności oraz nefrotoksyczności, w szczególności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Należy unikać wdrażania terapii u osób, u których zdiagnozowano zaburzenia czynności wątroby lub nerek oraz u dzieci.

Stosowanie siarczanu gentamycyny wiąże się z ryzykiem intensywnego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów, a także pojawieniem się bakterii, które będą odporne na działanie antybiotyku aminoglikozydowego. Podczas stosowania maści należy obserwować skórę, a jeśli wystąpi reakcja alergiczna objawiająca się świądem, pieczeniem lub zaczerwienieniem skóry, konieczne jest natychmiastowe odstawienie maści. Występowanie skórnych reakcji alergicznych może być spowodowane przez zawartość w preparacie alkoholu.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku aplikowania leku na skórę pach lub pachwin. W tych miejscach skóra jest szczególnie wrażliwa, więc lek powinien być stosowany tylko w przypadkach bezwzględnej konieczności.

U pacjentów w podeszłym wieku maść powinna być stosowana ostrożnie, zwłaszcza jeżeli występują stany zanikowe w tkance podskórnej. Ostrożność należy zachować również u pacjentów chorujących na łuszczycę, ponieważ pod wpływem maści może dojść do nawrotu choroby, a także wystąpienia łuszczycy uogólnionej krostkowej, jak też ogólnych działań toksycznych, związanych z zaburzeniem czynności skóry.

Wystąpienie zakażeń skóry o podłożu grzybiczym wymaga wdrożenia dodatkowego leczenia preparatami przeciwgrzybiczymi.

Laticort

Laticort to lek dostępny w postaci maści, kremu i płynu na skórę. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Nie ma możliwości, aby kupić preparat Laticort bez recepty.

Lek zawiera substancję czynną maślan hydrokortyzonu. Należy on do grupy syntetycznych kortykosteroidów o umiarkowanie silnym działaniu przeciwzapalnym. Preparat posiada właściwości nie tylko przeciwzapalne, ale również przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Zaletą leku jest fakt, iż bardzo łatwo przenika do skóry, docierając do warstwy rogowej. Wchłanianie do organizmu nie jest natomiast duże, a substancje, które się do niego dostaną ulegają metabolizmowi w wątrobie, a następnie są wydalane głównie z moczem. Pacjenci, którzy poszukują maści na uczulenie bez recepty, muszą wybrać preparat bez sterydów.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Laticort zawiera 1 mg hydrokortyzonu 17-maślanu.
Pozostałe składniki to: wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan (E218), woda oczyszczona.

1 g maści Laticort zawiera1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.

1 ml płynu na skórę Laticort zawiera 1 mg hydrokortyzonu 17-maślanu.
Pozostałe składniki to: glicerol, powidon, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Stosowanie Laticort krem jest bardzo szerokie. Zarówno krem, jak również maść oraz płyn wykorzystywane są do leczenia zmian skórnych o podostrym i przewlekłym charakterze. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Laticort, preparat stosowany jest na zakażone oraz sączące zmiany na skórze o różnej przyczynie. Często zalecany jest pacjentom zmagającym się z alergią, dlatego może być postrzegany jako maść na uczulenia. W przypadku alergii dużą zaletą jest fakt, iż jest to maść przeciwświądowa, dzięki czemu łagodzi uczucie swędzenia. Efekt ten osiągany jest dzięki temu, że Laticort to maść z hydrokortyzonem, należącym do grupy kortykosteroidów. Lek sprawdza się w szczególności jako maść na uczulenie skóry, wywołane alergią lub w schorzeniach, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Lek stosowany jest przez pacjentów podczas terapii w łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, w wyprysku kontaktowym alergicznym, toczniu rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym.

Maść na egzemę – na receptę

Najsilniejsze działanie na egzemę posiadają lecznicze maści, dostępne w aptekach, na receptę. Z reguły zawierają one sterydy. Te leki indywidualnie dobierają lekarze. To oznacza, iż są one przepisywane tylko określonej osobie. Nie wolno tego rodzaju maści samodzielnie przekazywać komuś innemu, gdyż może wtedy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dobór maści na egzemęna receptę zależy od stopnia zaawansowania choroby. Warto po nią sięgać, gdy inne metody leczenia (słabsze) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednym z głównych składników maści na receptę jest kortykosteroid, który ma bardzo silne działanie przeciwzapalne.

Skutecznie działa także miejscowo. Lekami bez recepty z reguły leczy się tylko łagodniejsze przypadki. Ale gdy objawy egzemy są znacznie poważniejsze i bardziej dokuczliwe należy rozpocząć kurację sterydową. Rodzaj maści uzależniony jest od zmian chorobowych.

W przypadku silnych stanów zapalnych stosowane są silniejsze steroidy, a gdy zmiany ustępują steroidy są zmieniane na słabsze.

Egzema znacznie utrudnia życie i zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania. Maści na egzemę, bez recepty i na receptę, ułatwiają wyjście z choroby i łagodzą wiele dolegliwości.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Suchość skóry spowodowana jest brakiem nawilżenia i odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.

Czytaj dalej...